Otokar 50 yıldır hayatın ve ticaretin her alanında

1963 yılında ilk üretimini gerçekleştiren Otokar, Comvex’te Koç Holding ve Otokar yöneticileri ile 50. yılını kutladı

2013 yılı Ocak-Eylül döneminde 2012 yılsonu cirosu yakalandı

Atlas hafif kamyon ve Tempo otobüs ilk kez fuarda sergileniyor

Maxi Kesit Tanker Semi-treyler’in lansmanı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 14-17 Kasım 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 4. COMVEX İstanbul Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarı’nda şehir içi toplu taşımacılık, servis ve turizm taşımacılığı, lojistik ve yük taşımacılığı alanlarına yönelik 16 farklı model aracını şehrin ve hayatın içinden etkinliklerle bezenmiş standında sergiledi. Fuarda gerçekleştirilen basın toplantısında Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, Otokar Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İ. Ünver ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar’ın 50. yıl pastasını birlikte kestiler.

3 yıldır Türkiye’nin en çok satılan otobüs markası Otokar, geçtiğimiz aylarda ürün ailesine eklediği ve kısa zamanda pazarda kabul gören otobüsü TEMPO’yu ve yeni ürün ailesi ATLAS hafif kamyonunu fuarda ilk kez sergiledi. Otokar, Maxi Kesit Tanker semi-treylerini de ilk kez COMVEX’te görücüye çıkardı.

Ticari araçta 50 yıllık tecrübe

Fuarın ilk günü düzenlenen basın toplantısında konuşan ve Otokar olarak ticari araçta 50 yıllık tecrübeleri olduğunu hatırlatan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “50 yıl içinde milyonlarca insanın hayatında yer aldık, yaşamlarına dokunduk. Yıllar boyunca milyonlarca yolcu bizim araçlarımızda seyahat etti, treylerlerimiz tonlarca yük taşıyarak ticari çarkların dönmesine yardım etti. Otokar 50 yıl boyunca birçok farklı döneme tanıklık etti, farklı ekonomik koşullarda büyümesini koruma mücadelesi verdi ve yaşadıklarından edindiği tecrübeleri gelişimine yansıttı. Ticari araç ekmek teknesidir. Otokar olarak öncelikli hedefimiz kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini dikkate almak, ticari araç sahiplerinin kazancını artırmak” dedi.

2013 yılını değerlendiren Görgüç, “Başarılı bir yıl geçiriyoruz ve 2012 yılı ciromuzu şimdiden geçtiğimizi gururla söyleyebilirim. 9 ayda ciromuz, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’lik artışla 1 milyar 7 milyon TL olarak gerçekleşti. Diğer taraftan sene sonunda sadece otobüs alanındaki uluslararası satışlarımız, adetsel bazda yüzde 50 artmış olacak. Ticari araç satışlarımıza bakıldığındaysa adetsel bazda 2013 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında arttığı görülüyor. Özetle başarılı bir yılı geride bırakırken 2013 yılını, hedeflerimize paralel bir şekilde kapatmayı planlıyoruz” dedi.

ATLAS için 158 adetlik Dev Sipariş

COMVEX Fuarı’nda yer alan Otokar standında ürün ve konsept bazında sergileme yaptıklarını belirten Görgüç, “Bu yıl fuarda yine birçok yeniliği ziyaretçiler ile buluşturuyoruz. Hafif kamyon segmentine adım atmamızı sağlayan yeni Atlas aracımızı ilk kez COMVEX’te sergiliyoruz. Sınıfında en yüksek istihap haddi sunan yeni hafif kamyonumuz Atlas lansmanından kısa bir süre sonra Çevre Bakanlığı’ndan toplamda 158 adetlik sipariş aldı. Kullanıcılar tarafından çok beğenilen ve oldukça olumlu geri dönüşler aldığımız hafif kamyonumuz Atlas, COMVEX’te kısa ve uzun şasi versiyonları farklı üst yapılar ile sergileniyor.

Otokar, otobüs pazarında 4. kez lider olmaya aday

Otokar olarak 3 yıldır otobüs pazarının lideri olduklarını ve 4’üncü yılda da bunu sürdüreceklerine emin olduklarını belirten Görgüç, “Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip üretici olarak otobüs pazarındaki liderliğimizi, İstanbul yollarında her gün boy gösteren KENT otobüslerimize borçluyuz ve bu araç bizim için çok önemli bir referans. İETT’den aldığımız toplam 900 adetlik otobüs üretimini geçtiğimiz günlerde tamamladık ve son aracı banttan indirdik. İlk kez COMVEX’te sergilenen bir diğer aracımız ise yılın ikinci yarısında ürün ailemize eklediğimiz ve kısa zamanda pazarda kabul gören yeni otobüsümüz TEMPO” dedi.

ADR’de ilklere devam

Otokar’ın COMVEX’te yeni tanker semi-treylerin de lansmanını yapıldığını belirten Görgüç, “Türkiye’nin ilk ADR sertifikalı tanker üreticisi Otokar olarak COMVEX’te ürün gamımıza eklediğimiz yeni tanker semi-treylerimizi de ziyaretçilerle buluşturuyoruz. Maxi Kesit Semi-treyler Tanker ilk kez COMVEX’te görücüye çıkıyor” dedi. Yeni ADR yönetmeliğine değinen Görgüç, “Bugün Otokar olarak tankerlerinde ADR sertifikası bulunduran en deneyimli şirketiz. Çok kısa bir süre önce de ADR Yönetmeliği kapsamında TSE’den Eliptik Tanker Treyler ve Kamyonüstü Tanker uygulamalarında Tasarım Onay Sertifikası alan ilk firma olduk. ‘Üretim Yeri Uygunluk’ ve Kamyonüstü Tanker ve 2 farklı tip Tanker Treyler uygulamaları için ‘Tasarım Onay Sertifikası’ almaya da hak kazandık” dedi.

COMVEX FUARI’NDA SERGİLENEN ARAÇLAR

Otokar Kamyon Ailesi

Ticari araçtaki ürün gamını genişletme hedefi ile 2013 yılında hafif kamyon üretimine başlayan Otokar, COMVEX’te 8,5 tonluk ATLAS kamyonunun uzun ve kısa şasi versiyonlarını, frigorifik ve tenteli kasalı olarak sergiliyor.

Otokar ATLAS, segmentinin en yüksek yük taşıma kapasitesine sahip; sağlam ve dayanıklı şasi yapısı ve makas sistemi ile kullanıcılara yüksek istihap haddi sağlıyor. Ayrıca sınıfının tek tam kuru havalı fren sistemine sahip aracı olan Atlas, emniyetli fren mesafesi ile sürücülerine güven veriyor. 8,5 tonluk ATLAS, uygun yatırım maliyeti, çevreci Euro 5 Cummins motor teknolojisi, SCR teknolojisi, ideal 6 ileri şanzıman teknolojisi, uygun bakım ve yedek parça giderleri ile, kullanıcılarına her daim kazanç vaad ediyor. Hafif kamyon segmentinin en performanslı aracı Otokar Atlas, yüksek yol tutuş ve güvenli sürüş imkânı sağlıyor; araçta klima standart olarak sunuluyor. Araç, sürücülerin uzun yollarda konforlu bir şekilde dinlenmelerini sağlayan yatak sistemi ile de farklılık yaratıyor. Kısa ve uzun olmak üzere iki farklı versiyon ile satışa sunulan Otokar Atlas, segmentinin en yüksek yük taşıma kapasitesine sahip. Cummins Commonrail Turbo Intercooler Dizel Euro 5 motora sahip Otokar Atlas, 4 silindir, 3.760 cc motor hacmi, 156 BG motor gücü ve 500Nm/1200-1900 d/d tork ile alanında en güçlü motor ve tork değerine sahip. 6 ileri, 1 geri şanzımana sahip araç, ABS fren sistemi, yardımcı fren ve havalı park freni ile de üst düzey bir güvenlik sunuyor.

Otokar Otobüs Ailesi

5,8 metreden 12 metreye kadar uzanan otobüsleri ile Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip Otokar, COMVEX standında 8 otobüsünü sergiliyor.

Turizm ve personel taşımacılığı grubundan 5 otobüsü ile fuarda boy gösteren Otokar, yeni otobüsü TEMPO’nun yanı sıra Türkiye’nin en çok tercih edilen orta boy otobüslerini de ziyaretçilerle buluşturuyor. Otokar’ın turizm ve servis taşımacılığı ürünleri dayanıklılık, konfor ve düşük işletme giderleri ile dikkat çekiyor. Standda 43+1+1 yolcu kapasiteli, turizm sektörünün vazgeçilmez otobüsü DORUK T, pazara sunulduğu günden bu yana yoğun ilgi gören 35+1+1 yolcu kapasiteli SULTAN MEGA, 31+1+1 kapasiteli SULTAN MAXİ ve 27+1 SULTAN 140S sergileniyor. Otokar, 27+1 yolcu kapasiteli TEMPO’yu ilk kez sergiliyor.

Yeni TEMPO

Otokar’ın en yeni otobüsü TEMPO, servis ve kısa mesafe taşımacılığında Otokar kullanıcılarının taleplerinden yola çıkarak tasarlandı. Taşımacılıktaki temel konfor ihtiyaçlarına odaklanan TEMPO; düşük yakıt tüketimi, düşük işletme giderleri ve hesaplı satın alma fiyatı ile dikkat çekiyor. Araç, güçlü, uzun ömürlü, EGR teknolojisi ile donatılmış ve en az Sultan serisi kadar düşük yakıt tüketimi sunan ekonomik motoru ile rakiplerinden farklılaşıyor. TEMPO,  160 beygirlik ve 450 Nm’lik yüksek torklu motoru ile rampaları da zorlanmadan tırmanıyor. Hafif ve aerodinamik gövdesi, optimize edilmiş güç paketi ile mükemmel bir yakıt ekonomisi sunan TEMPO, kullanıcıların daha hesaplı araç talebine hitap ediyor. TEMPO’da tam Havalı Fren Sistemi, Ön ve Arka Disk Frenler, Motor Freni, İmdat Freni, Viraj Denge Kolları ve ABS ile güvenlik seviyesi en üst sınırlara taşınıyor. Sınıfındaki en iyi minimum dönüş yarıçapı ile dar alanlarda üstün manevra yeteneğine sahip TEMPO, aynı zamanda mükemmel yol tutuşu ile de güvenlik sağlıyor.

 

Şehiriçi taşımacılık grubunda ise Otokar, İETT bünyesinde 900 araçla hizmet veren KENT otobüslerinin doğalgazlı versiyonu sergileniyor. Yine Türkiye’nin en çok tercih edilen orta boy şehiriçi otobüs ailesinin DORUK LE ve SULTAN City modelleri ziyaretçilerle buluşuyor. Otokar şehiriçi otobüsleri, engelli yolcu taşımacılığına uygun yapısı, düşük iletme giderleri ve şehiriçi ağır kullanım şartlarına dayanıklılığı ile göz dolduruyor.

Geçtiğimiz günlerde İETT’nin 900. KENT otobüsünü üretim bandından çıkaran Otokar, kurulan sistem ile işletme maliyetlerinin azalmasına katkı sağlıyor. Otobüslerin servise verilme oranı periyodik bakımlar dahil tutulduğunda bile yüzde 99,58 düzeyinde gerçekleşiyor. KENT otobüsleri hiç bir aksama yaşamadan her gün servislerine düzenli olarak çıkıyor, hizmetine kesintisiz devam ediyor.

Otokar Semi-treyler Ailesi

Semi-treyler alanında ilklere imza atması ve öncülüğüyle tanınan Otokar, COMVEX’te 4 treyler modelini ziyaretçilerle buluşturuyor. Maxi kesit tanker semi-treyler ilk defa sergilenirken, Otokar 2,80 iç net yüksekliği ile yüksek taşıma kapasitesi sunan frigorifik semi-treyleri MEGA Iceliner’ı, tenteli semi-treyler alanında tren yolu taşımacılığına uygun Mega Speedslider ürününü ve platform semi-treyleri Plato’yu da ziyaretçilerle buluşturuyor.

Maxi Kesit Tanker Semi-treyler

Türkiye’nin ilk ADR sertifikalı üretimini yapan Otokar, tanker semi-treyler alanında pazarda “bavul kesit” olarak bilinen tankerini sergiliyor. Yeni maxi kesit tanker, Otokar’ın tüm tankerlerinde olduğu gibi ADR standartlarında sertifikalı güvenli taşıma imkanı sunuyor. Yüksek teknoloji sistemleri ile donatılan tanker çevreciliği, ekonomikliği ve kullanıcı dostu özellikleri ile dikkat çekiyor. Sürüş emniyeti ve yakıt tasarrufu sağlayan maxi kesit tasarımı ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. 36 bin lt hacmi, buhar geri kazanım sistemi, alttan dolum-boşaltma imkanı sunan tanker, fren sistemi, R111 direktiflerine uygun devrilmeye karşı onaylı tasarımlı Roll Stabilility Support sistemi ile maksimum güvenlik de sunuyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir