Yokohama’nın binek ve suv otomobillere özel yeni nesil lastikleri Türkiye’de

Dünyanın lider otomobil üreticilerinin tercihi YOKOHAMA’nın, enerji verimliliğini gözeterek ürettiği “BluEarth Konseptli” yeni nesil lastikleri  Mart ayından itibaren Avrupa ve Türkiye pazarında satışa sunulmaya başlandı. Yokohama’nın şehir içi crossover ve orta-küçük boyutlu SUV’lar dahil olmak üzere tüm on-road sürüşler için tasarladığı yeni GEOLANDER SUV(G055) modeli ile binek otomobiller için tasarladığı BluEarth(AE-01) lastiği yüksek performans sunmasının yanı sıra yakıt verimliliği de sağlıyor. Üstün ve yenilikçi teknolojisi ile dünyanın lider lastik firmaları arasında yer alan Yokohama’nın, crossover ve SUV araçlara özel olarak ürettiği yeni Geolander SUV(G055) modeli ve binek otomobiller için tasarladığı BluEarth(AE-01) modeli Avrupa pazarı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de satışa sunulmaya başlandı.

Yeni Nesil GEOLANDER SUV Lastiği

Şubat ayında ilk kez Japonya’da satışa sunulan ardından Avrupalı tüketici ile buluşan yeni nesil Geolander SUV(G055) lastiği giderek popüler olan şehir içi crossover’lar  ile orta-küçük boyutlu SUV’lar dahil olmak üzere tüm on-road sürüş için tasarlanan araçlarda kullanılıyor. Hem yüksek performansa sahip hem de yakıt verimliliği sunan yeni GEOLANDER SUV’un 245/50R20 102V’den 205/70r1596h’ye kadar 27 farklı ölçüsü bulunuyor. Yokohama’nın GEOLANDER SUV ailesinde yer alan yeni GEOLANDER H/T-S’i her kullanıma uygun, geniş ve on-road SUV’lar için ideal.  Off-road sürüşler için GEOLANDER M/T+, kış sürüşleri için ise GEOLANDER I/T+ I/T-S modelleri kullanılıyor.

Binek araçlar için yakıt tasarrufu sunan BluEarth AE-01

Binek otomobillere özel olarak tasarlanan BluEarth AE-01 lastiği ise kompakt araçlar için üretildi. BluEarth AE-01, yakıt tasarruflu AE-01 lastiği, aerodinamik tasarım, ağırlık azaltımı, yüksek güvenlik seviyesi ve konfor sunuyor. AE-01’in 205/55R16 91H’den 155/80R13 79T’ye kadar 40 farklı ölçüsü bulunuyor. Yokohama’nın nano-blend lastik ve portakal yağı gibi özel malzemelerle ürettiği lastikler, global çevre korumasına daha fazla katkı sağlıyor. BluEarth-1’in Avrupa pazarına çıkmasıyla birlikte, BluEarth AE-01 BluEarth markası altındaki ikinci ürün olarak tanımlanıyor.

“Çevre ve İnsan Dostu” Global BluEarth Lastiğin Özellikleri

Lastiğin Asimetrik Taban Deseni ve Yakıt Tasarrufu Sağlayan Yapısı sayesinde ıslak zeminde mükemmel kavrama sağlanıyor. İçeriğindeki tüm maddelerin yenilendiği bu yakıt tasarruflu yapı, üstün performans dengesi, güvenlik ve sağlamlık sunuyor. Lastiğin merkezindeki dalgalı oluklar tabana indikçe daralmaya başlıyor. Oluklardaki artan kenar efekti ıslak zemindeki performansın azalmasını önlüyor. 5 farklı eğime sahip taban deseni mükemmel derecede sessizlik sağlıyor. BluEarth’de geliştirilmiş iç astar, hava geçişini önleyen yapısıyla diğer konvansiyonel lastiklere göre hava kaybını yüzde 36’ya kadar azaltıyor. Bu özellik lastik içindeki havanın uygun koşullarda muhafaza edilmesini ve gerçek sürüş performansının gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...