Yakıttan tasarruf etmek için 10 altın kural!

Artan yakıt fiyatlarıyla birlikte sürücüler tasarruf etmenin yöntemlerini araştırıyor. Dünyanın lider lastik markalarından Goodyear, sürücülerin tasarruf etmesi için altın değerinde öneriler sunuyor. 10 adımda uygulayabileceğiniz bu öneriler sayesinde daha az harcayarak daha fazla yol kat etmeniz mümkün!

Hangi marka ve hangi model araç kullanıyor olursanız olun daha az yakıtla daha fazla kilometre yapma şansınız var. Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, daha az yakıtla daha çok yol katetmek için tüketicilere altın değerinde önerilerde bulunuyor. Goodyear önerileri ile aracınızın karbon emisyonlarını azaltırken yakıt masrafınızdan da tasarruf edeceksiniz.

1. Hızınızı sınırlayın!

Yakıt tasarrufu elde etmenin en kolay ve etkili yöntemlerinden biri hızınızı azaltmaktır. Aracın hızı arttıkça yakıt tüketimi de artar. Örneğin aracın hızını saatte 40km’den saatte 80 km hıza yükseltmek yakıt tüketimini hemen hemen iki katınaçıkartır. Ancak çok yüksek veya çok düşük hız da 1/100 km’de yüksek yakıttüketimi oranına yol açabilir.

 

2. Ani frene son verin!

Yavaşyavaş hızlanarak ve mümkün olduğu kadar yumuşak vites geçişleri ile yakıttasarrufu sağlayabilirsiniz. Ani frenlemelerden kaçınmak için duraklamazamanlarını önceden görün ve yolda olabilecekleri göz önünde bulundurun,trafiğin durduğunu gördüğünüz kavşağa kadar güvenli bir şekilde seyredin. Hızlımanevralar ve ani frenlemeler yapmak gibi agresif sürüş tarzı yumuşak birsürüşten %20 daha fazla yakıt tüketimi ile sonuçlanabilir

 

3. Aracınızı mümkün olan en yüksek viteste kullanın

Otomobiller mümkün olan en düşük viteste kalkış içintasarlanmaktadır çünkü en fazla güce sahip oldukları zaman kalkış zamanlarıdır.Ancak belirli bir hızda mümkün olan en yüksek viteste kullanmak yakıttasarrufunuzu arttırabilir. Düşük viteslerde seyretmek yakıt tüketiminiziarttırabilir. Güvenli olduğu sürece daima daha yüksek vitese geçin

 

4. Klimayı dikkatli kullanın

Klima, otomobilin motoru için yakıt kullanan ekstrabir yüktür. Klima kullanılmaması %3’e kadar yakıt tasarrufu sağlar. Özelliklekışın dışarıdaki hava sıcaklıkları izin verdiği ölçüde klimayı kapatmayı tercihedin. Çok düşük hızda veya sabit dururken camları açın, havalandırma dışarıdangelen esintinin keyfini çıkararak konforlu bir sürüş yapmanızı sağlar.

 

5. Aşırı rölantide çalıştırmaktankaçının

Araç rölantide çalışırken yakıt harcar ve bu litrebaşına sıfır kilometre anlamına gelir. Beklerken motoru kapatmak ve hareket içinhazır olduğunuzda tekrar çalıştırmak arabayı hareketsiz durumda çalıştırmaktandaha az yakıt harcar

 

6. Gereksiz yükleri çıkarın

Araç ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadarfazla enerji gerekir, bu nedenle aşırı yük taşınması daha yüksek yakıt tüketimiile sonuçlanır. Her ekstra 50kg için yakıt tüketiminiz %1-2* artar. Aracınızdane taşımanız gerektiğini dikkatli bir şekilde değerlendirin ve tüm gereksizeşyaları boşaltın

 

7. Camları kapalı tutun

Camların ve güneşliklerin açılması aerodinamik çekişoluşturur, bu da aracınızı yavaşlatır. Gerekli hızda seyretmek için daha fazlaenerji gerekir ve bu da daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Camlarınızı vegüneşliği kapatarak yakıt verimliliğinizi arttırın.

 

8. Aracınızın bakımını uygun şekildeyapın

Aracınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamakiçin düzenli servisler ile bakımını yaptırın. Kirlenmiş bujiler, kirli havafiltresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekildeetkiler. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliğiaçısından çok önemlidir. Bakımı iyi yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu %4’ekadar arttırabilir.

 

9. Lastiklerinizi doğru hava basıncıile şişirin

Yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş lastikler dahafazla yuvarlanma direncine sahip olur, yuvarlanmak için daha fazla enerjigerektirir ve bu da daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Janta gevşek birşekilde monte edilen lastikler zaman içinde hava basıncı kaybı gösterir, bunedenle hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve araç üreticisitarafından temin edilen kullanım kılavuzuna göre lastiğin doğru hava basıncıile şişirilmesi sağlanmalıdır. Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi ile%5*’e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Doğru bir şekilde şişirilenlastikler aynı zamanda daha güvenlidir ve kullanım ömürleri daha uzundur.

 

10. Aracınıza Goodyear EfficientGripPerformance lastikleri takın

Lastiklerin aracınızın yuvarlanma direnci üzerindeönemli bir etkisi vardır. FuelSaving (Yakıt Tasarrufu) Teknolojisine sahipGoodyear EfficientGrip Performance lastikleri kullanarak yuvarlanma direncini önemliölçüde azaltabilirsiniz. Motorunuzdan daha az enerji boşa harcanır, dolayısıyladaha az benzin tüketilir. Bu çevre için daha iyidir ve yakıta daha azharcarsınız.

Goodyear Tüketici LastikleriPazarlama Müdürü Melih Evcimen, “Araçlarınyakıt tüketiminin %20’si lastikten kaynaklanıyor. Dolayısıyla lastiğinyuvarlanma direncinde yapılan geliştirmeler sayesinde yakıt tüketimiazaltılabilir. Sektöründe yenilikçi teknolojilerin yaratıcısı Goodyear, en  ileri  malzeme  ve  üretim tekniklerinikullanarak  geliştirdiği  Goodyear  EfficientGrip Performance  ile yakıt tasarrufunda en son noktaya ulaşmış bulunuyor.Düşük yakıt tüketimi ve yüksek kilometre performansı sağlayan, çevre dostulastik Goodyear EfficientGrip Performance ile yakıt masrafı düşüyor” dedi.

Goodyear EfficientGripPerformance;   daha  iyi  yuvarlanma  direnci sayesinde yakıt miktarını azaltarak tasarruf sağlıyor. Böylece tüketiciler, lastiklerin  performansından  ödün  vermeden yakıt tüketimlerini azaltarak kendi bütçelerinde tasarruf yaparken düşükkarbondioksit emisyonu sayesinde de çevrenin korunmasına katkıda bulunuyorlar.

 

EfficientGripPerformance, segmentinin en yüksek lastik etiketi değerlerine sahip!

Goodyear’ın EfficientGripPerformance lastiği, Avrupa lastik etiketleme uygulamasında en yüksek dereceyesahip olması ve dergilerin yaptığı testlerde aldığı sonuçlarla da dikkat  çekiyor.

EfficientGrip Performance, ayrıcaıslak yol tutuşu için A ve yuvarlanma direnci için B etiket değerlerine sahipolarak, pazarda mevcut olan en yüksek BA lastik etiketi sınıfında yer alıyor.

Gelişmiş Soğuk Tampon (CoolCushion) Katmanı, ısının kontrol altında tutulmasınıve lastiğin yüzey alanı boyunca düşürülmesini sağlayarak, lastiğin yükseketiket sınıflarında yer almak için gerekli başarıyı göstermesine katkıdabulunuyor.

Önde gelen iki Alman otomobildergisinden Auto Zeitung kendi en iyi derecelendirmesini vererek EfficientGripPerformance’ı “önerilir” olarak değerlendirirken, ADAC Motowelt yine kendi en yüksekpuanı olan “İyi” ile derecelendirmiştir. Bir diğer dergi ACE Lenkrad/GTU iseGoodyear’ı “oldukça önerilir” statüsüne layık görmüştür.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir