Shell, Gençlerin “Enerji-Su-Gıda” Konularındaki Yenilikçi Fikirlerini Bekliyor

Shell Ideas360 yarışması için başvuru süresi 16 Aralık 2013 tarihinde sona eriyor

Shell, Gençlerin “Enerji-Su-Gıda” Konularındaki Yenilikçi Fikirlerini Bekliyor

‘Enerji’, ‘Su’ ve‘ Gıda’ kaynakları üzerinde giderek artan baskılar ve bunlara bağlı sorunların çözümüne yönelik fikirleri ortaya çıkarmak için küresel ölçekte düzenlenen Shell Ideas360 yarışmasında finale kalan öğrenciler, Hollanda’da yapılacak 30. Shell Eco-marathon’a katılma şansı yakalayacak. Yarışmanın birincisi iseNational Geographic Expedition’ ödülünün sahibi olacak.

Royal Dutch Shell, gençlerin ‘Enerji’, ‘Su’ ve‘ Gıda’ kaynaklarına ilişkin yenilikçi fikirlerini desteklemek amacıyla Shell Ideas360 yarışmasını düzenliyor. Gençler, artan nüfus ve sanayileşme sonucunda, küresel su, gıda ve enerji kaynakları üzerinde oluşan baskılarla başa çıkmak için yaratıcı fikilerini platform üzerinden paylaşabiliyor. Yarışma sonucunda finale kalan beş öğrenci ya da ekip, 2014 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan 30. Shell Eco-marathon etkinliğinde fikirlerini sunmak üzere Rotterdam’a seyahat kazanma şansı elde edecek. Yarışmanın birincisi ise bir National Geographic Gezisine katılabilecek. Yarışmada en iyi fikirler, finale kalma şartı aranmaksızın, inovasyonu desteklemek amacıyla yürütülen Shell GameChanger programı kapsamında finansal destek alma şansı bulabilecek.

Başvuru için son iki hafta

Shell Ideas360 yarışması, 31 Mayıs 2014 itibarıyla 18 yaşından büyük olan ve hâlihazırda bir üniversitede lisans ya da yüksek lisans programına kayıtlı olan tüm öğrencilerin katılımına açık. Başvuru süreci, www.shellideas360.com adresi üzerinden 16 Aralık 2013 tarihine kadar devam edecek.

20 Ocak 2014 tarihinde başlayarak 31 Mart 2014 tarihinde sona erecek olan ikinci aşamada tüm fikirler incelemeye alınacak. 100 katılımcı veya ekip ikinci aşamaya geçme şansı yakalayacak. Seçilen katılımcılardan detaylı bir rapor ve video sunum hazırlamaları istenecek. Bu aşamada katılımcılar Shell mentorları ve konuyla ilgili Shell uzmanlarına telefon ve e-posta ile ulaşarak, destek alabilecek. Beş fikir finale kalacak ve kazananın belirleneceği final sunumu Rotterdam’da yapılacak.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir