Michelin’in yıldızları Cenevre’de parladı…

Michelin lastikleri, Cenevre’de 3 yeni modelle birlikte görücüye çıktı

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen, dünyanın en büyük otomobil fuarları arasında yer alan Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen otomobillerin yanı sıra yıldızı parlayan markalardan biri de Michelin oldu. Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, fuarda süper spor otomobillerin yanı sıra hibrid otomobillerde de yer almasıyla farklı konseptler için lastik geliştirebilme kabiliyetini gözler önüne serdi.

Lastikte güvenlik, performans, dayanıklılık ve yakıt tasarrufu konularında akla gelen ilk marka olan Michelin, Cenevre Otomobil Fuarı’nın yıldızları arasında yer aldı. Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretilen Michelin lastikleri, teknolojik yenilikleri sayesinde otomobillerin güvenlik ve performanslarının sergilenmesinde önemli rol üstleniyor.

Süper spor otomobillerden hibrid araçlara kadar farklı ihtiyaçları karşılama kabiliyetine sahip olan Michelin, fuarda sergilenen modellerden Mercedes-Benz SLS AMG Coupe’nin yanı sıra, 2014 yılında piyasaya çıkacak olan Chevrolet Corvette Stingray ve Citroen Hybrid Air modellerinin orijinal ekipmanı olarak yer aldı.

Mercedes-Benz SLS AMG Coupe’larda yeni MICHELIN Pilot Sport Cup 2, Corvette Stingray Coupe için, Amerikan Le Mans yarışlarında başlayan ilişki ile Corvette için özel olarak geliştirilen ultra-yüksek performans lastiği MICHELIN Pilot Super Sport ZP, Citroen Hybrid Air modeline ekstra enerji verimliliği sağlamak için geliştirilen 165/50 R 18 ebatlı yeni MICHELIN lastikleri kullanılacak.

AMG’nin DNA’sına özgü Pilot Sport Cup2

Mercedes-Benz SLS AMG Coupé Black Series’in genetiğine uygun üretilen MICHELIN Pilot Sport Cup 2 lastikleri, otomobilin tüm beklentilerini karşılıyor. İster soğuk, ister ısınmış lastiklerle yüksek manevra kabiliyeti sağlayan Pilot Sport Cup2, AMG’nin sportif motorundan elde edebilecekleri en iyi performansın yola aktarılmasını ve daha hızlı tur zamanları için maksimum yol tutuşu sağlıyor. MICHELIN Pilot Sport Cup2, 315km/s’ye varan test koşullarında bu iddiasını da kanıtlamış oluyor.

2014 Chevrolet Corvette Stingray’in tek tedarikçisi

Michelin, Cenevre Otomobil Fuarındatüm 2014 Chevrolet Corvette Stingray modellerinin ayrıcalıklı orjinal ekipman lastiği olduğunu duyurarak önemli bir dönüm noktasına imza atıyor Le Mans yarışlarında başlayan işbirliği, Corvette için özel olarak geliştirilen ultra yüksek performans lastiği MICHELIN Pilot Super Sport ZP ile devam ediyor.

Bu lastik; performans bütünlüğünden ödün vermeden yuvarlanma direncini azaltmak amacıyla özel olarak geliştirilen yeni iç kauçuk bileşeni sayesinde enerji verimliliği sağlıyor.

Michelin çevreyi de unutmadı

Michelin, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Citroen Hybrid Air modeline özel yeni ebatlı bir lastik geliştirdi. Enerji tasarrufu sağlayan ve karbon emisyonlarını azaltan çözümler geliştirmek amacıyla 20 yılı aşkın süredir yapılan araştırmalara dayanan 165/50 R 18 ebatlı bu lastikte Michelin’in en ileri düzey teknolojilerinden faydalanıldı. ”Uzun ve dar” olarak adlandırılabilecek, alışılmışın dışında bir yapıya sahip bu yeni lastik kilometre başına 4.3 gram ve 100 kilometre başına 0.18 litre yakıt tasarrufu sağlıyor. Michelin ayrıca her lastikte 1.7 kilogram, aracın tamamı için ise 6.8 kilogram azalma sağlıyor.

Michelin bu lastiklerle yakıt tüketimini azaltırken, bir yandan da güvenliği ve kilometre performansını önemli ölçüde geliştiriyor. Düşük yuvarlanma direnci ve daha iyi aerodinamikler sayesinde aracın enerji verimliliği geliştirilirken, dar ve daha uzun olan temas yüzeyi sayesinde lastiğin gürültüsü azaltılıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir