Michelin, 2012 net satışlarında ilk 3 ayda %5’lik artışla 5,304 milyon Euro’ya ulaştı…

Michelin Grubunun 2012 yılı ilk çeyrek dönemi net satışları, 2011 yılının ilk 3 aylık dönemine kıyasla yüzde 5’lik artışla, 5,304 milyon Euro’ya ulaştı. Bayi stoklarının azaltılması, Avrupa’da devam eden ekonomik kriz, otomobil ve kamyonet lastiklerine olan talebin azalmasına rağmen binek otomobil ve kamyonet lastiklerinde yüzde 2,9’luk,buna karşılık Grubun diğer faaliyetlerde * ise ilk 3 ayda yüzde 23,8’lik artış sağladı.  

Lastik sektörünün öncü markası Michelin; bayi stoklarının azaltılması, Avrupa’da devam eden ekonomik kriz,otomobil ve kamyonet lastiklerine olan talebin azalmasına rağmen 2012 net satışlarını artırmaya devam etti. Grubun net satışları 2012 yılının hedefleri doğrultusunda yılın ilk 3 ayında yüzde 5’lik artışla 5,304 milyon Euro olarak gerçekleşti. Ürün yelpazesindeki olumlu yöndeki değişimin yanı sıra 2011 yılına ait fiyat artışlarının ve sözleşmeye dayalı fiyat ayarlamalarının etkisinin sonucunda fiyat bileşiminde yüzde 13,8’lik bir artış yaşandı.

 

Net Satışlar Milyon   Euro

2012 yılı 1.   Çeyreği

2011 yılı 1.   Çeyreği

Değişim %

Binek Otomobil ve   Kamyonet Lastikleri ve İlgili Dağıtım

2,760

2,683

+ 2.9%

Kamyon Lastikleri   ve İlgili Dağıtım

1,604

1,606

– 0.1%

Diğer Faaliyetler*

940

759

+ 23.8%

Net Satışlar

5,304

5,047

+ 5.1%

Diğer faaliyetler; iş makineleri,tarım,iki teker,uçak lastikleriyle Michelin Lifestyle ı kapsamaktadır

Michelin 2012 yılında 1,9 milyar Euro sermaye harcaması yapacak

Michelin, Avrupa, Kuzey Amerika ve büyümekte olan pazarlarda, tüm yıl boyunca istikrarlı bir satış hacmi elde etmeyi hedefliyor. 1,9 milyar Euro olarak öngörülen sermaye harcaması, Michelin markasının yeni pazarlardaki üretim kapasitesini artırmanın yanı sıra markanın premium segmentindeki ürünleri üzerine  de odaklanacak. Yükselen hammadde maliyetine karşılık olarak gerçekleştirilecek düzenli fiyat yönetimi, bu yıl için 300-350 milyon Euro olması öngörülen ilave maliyet etkisini dengeleyecek niteliktedir.

2012‘nin ilk çeyreğinde önemli noktalar

Standard & Poor’s, Michelin’in kredi notunu BBB+’ya yükseltti.

Kuzey Amerika’da iş makinesi lastiği üreten yeni bir fabrika kurulması ve bir diğer fabrikanın genişletilmesi ile marka iş makinesi lastiği pazarında küresel anlamda lider konuma geldi.

J.D.Power and Associates, araç lastiği memnuniyetinin aracın markasına ve bayiye duyulan bağlılığı etkilediğini açıkladı.

Brezilya-Pau’daki fabrikada lastik üretimi  başladı.

MICHELIN, Detroit Otomobil Fuarı’nda büyük bir etkinliğe imza attı.

Paris, 46 Avenue de Breteuil’deki Michelin binası yaklaşık 110 milyon Euro’ya satıldı.

Yeni MICHELIN Pilot Alpin, MICHELIN Latitude Alpin ve MICHELIN X-Ice Xi3 kış lastikleri piyasaya sürüldü.

İspanya’daki FIMA Uluslararası Tarım Makineleri Fuarı’nda Michelin’in tarım endüstrisindeki en son teknolojik yenilikleri tanıtıldı.

Fransa’da Yeni Michelin Restoranları web-sitesi kuruldu.

Michel Rollier, 11 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Yıllık Hissedarlar Toplantısı’nda Jean-Dominique Senard’a yerini bırakacağını duyurdu.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir