Lassa “Yola Sağlam Çık” projesi için yollarda!

Bu sene 25. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Brisa, Lassa markası ile “Yola Sağlam Çık” projesi kapsamında 63 gün boyunca 45 farklı noktada uzun yol şoförleriyle bir araya gelerek “sağlıkla ve güvenle” trafiğe çıkmalarını sağlamak için yollarda.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularında eğitim verilen Lassa “Yola Sağlam Çık” projesinin tırı, uzun yol şoförleri ile buluşuyor. “Doğru beslenme ile hep zinde ol” ve “Fiziksel egzersiz ile enerjik ol” başlıkları altında sürücülere eğitim veriyor. “Yola Sağlam Çık” projesi ile uzun yol şoförlerinin yaşadıkları fiziksel zorluklarla başa çıkabilmeleri ve sağlıklı yaşam farkındalığının artırılması ile daha güvenle yol almaları hedefleniyor.

Bu sene 25. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Türkiye’nin lider lastik üreticisi Brisa, Lassa markası ile hayata geçirdiği “Yola Sağlam Çık” adını verdiği sosyal sorumluluk projesine 20 Mayıs tarihinde Tekirdağ’da başladı. Proje kapsamında 63 gün boyunca 45’den fazla noktayı ziyaret edecek olan Lassa “Yola Sağlam Çık” ekibi; sağlıklı beslenmeden fiziksel egzersizlere kadar birçok farklı konuda ağır vasıta / uzun yol sürücülerini bilgilendiriyor. Proje 17 Haziran tarihinde İstanbul Esenler Otogarı’nda sona erecek.

Lassa “Yola Sağlam Çık” kampanyasında görev alan Uzman Diyetisyen Ülker Özarslan Bilgin; hem sürücülerin vücut kitle endeksini hesaplıyor, hem de kan şekerinin düşmesi, ağır yiyeceklerin yarattığı hazımsızlık, sıvı kaybı ve uyku hali gibi yol alırken risk oluşturabilecek beslenme kaynaklı sorunların engellenmesi için gerekli bilgileri uzun yol şöförleriyle paylaşıyor. Bu doğrultuda ana ve ara öğünler için tercih edilebilecek yiyecek alternatifleri de sürücülere aktarılıyor. Spor Uzmanı İrem Başaran ise yol alırken hareketsizlikten meydana gelen kas tutulmalarının, sakatlanmaların, krampların ve ağrıların önüne geçilebilmesi adına yapılması gereken fiziksel egzersizleri sürücülere uygulamalı olarak gösteriyor. Projenin son durağı İstanbul Esenler Otogarı’nda ise trafikte konsantrasyon bozukluğuna, yanlış kararlara, kavgalara ve en nihayetinde trafik kazalarına yol açan stres sorunu da ele alınıyor. Yolda stresle başa çıkmanın ve öfkeyi kontrol altında tutmanın yolları sürücülere anlatılarak sürüş emniyetine katkı sağlamak üzere farkındalık yaratılıyor.

Lassa “Yola Sağlam Çık” projesi çerçevesinde yapılan ölçüm, test ve değerlendirmelerden faydalanan uzun yol şöförlerine, kendilerine özel tavsiyelerin de yer alacağı bir sağlıklı yaşam rehberi hediye ediliyor. Sürücüler, eğitimlerin yanı sıra; tavla, langırt ve sumo güreşi gibi eğlenceli aktivitelere de katılarak gün içinde yol yorgunluğunu atma ve bir mola alma imkanı buluyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir