Güvenli sürüş deneyimi için lastik seçimi

Michelin daha güvenli bir sürüş deneyimi için  mevsimine göre lastik seçimini öneriyor

Dünya lastik sektöründe 125 yıllık deneyimiyle, sürücülerine güvenlik, yakıt tasarrufu, yüksek performans ve kilometre ömrü sunan Michelin, kış mevsiminin etkisinden çıkarak yaz etkileri hissetmeye başladığımız son günlerde mevsimine göre lastik kullanımı konusunda kullanıcılarını uyarıyor.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, havaların ısınmasıyla birlikte daha güvenli bir sürüş deneyimi sunmak için mevsimine göre lastik seçimi yapılması konusunda sürücülerini uyarıyor. Kış mevsiminin etkilerini yavaş yavaş yitirmeye başladığı ve bahar havasının hissedilmeye başladığı bu günlerde araçların lastik değişim dönemi de yaklaşıyor. Michelin daha güvenli yolculuklar için yaz lastiği kullanımına geçilmesini öneriyor.

Mevsimine göre lastik kullanımı konusunda sürücülerde bilinç oluşturmayı amaçlayan Michelin, Almanya Dresden Üniversitesi Trafik Kazalarını Araştırma Bölümü ile birlikte araştırmalar gerçekleştiriyor. Araştırmaların sonuçlarına göre sürücüler kış lastiği kullanımıyla ilgili yanlış bilgilere sahip bu nedenle yanlış lastik kullanımına yöneliyor. Almanya Dresden Üniversitesi Kaza Bilimi Kürsüsü (VUFO) ile Michelin’in işbirliğinde oluşturulan kaza haritası, trafik kazalarının yalnızca yüzde 8’inin karlı zeminde; yüzde 92’sinin ise kuru ve ıslak zemin üzerine gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Mevsime ve zemine uyumlu olmayan lastikler yol güvenliği adına tehlike oluşturuyor

Mevsimine göre lastik kullanımı, lastiğin performansını ve ömrünü artırarak sürücü, yol ve yaya için çok daha güvenli bir ortam yaratır. Kış ve yaz lastiklerinin yapıları ve kauçuk bileşenleri farklıdır. Kış mevsimi hava ve yol şartlarına uygun olarak geliştirilen ve tasarımıyla sürücüye kar, buz ve ıslak zeminde konfor sağlamak üzere hazırlanan kış lastikleri, yaz mevsiminde aynı sonucu veremez. Kış ve yaz lastiklerinin farklı yapıları genleşmelerini de etkiler.

Sıcak havaya uygun olmayan kış lastikleri yaz mevsimi şartlarında sıcak zemin üzerinde ısınarak kolayca yumuşak hale gelir. Yumuşayan lastikler yakıt tüketimini artırdığı gibi güvenliği de riske sokar. Bunun yanı sıra kış lastiklerinin yapısında daha fazla diş vardır. Daha fazla dişli yapıya sahip kış lastikleri kuru zemin üzerinde daha fazla yakıt tüketimine neden olurlar.

Yaz döneminde artan uzun tatil yolculukları öncesinde aracı doğru lastikle donatmak riskleri önemli ölçüde azaltır.  Bu dönemde yaz sıcağına dayanıklı, yakıt tüketimini azaltan ve lastiğin performansını artıran yaz lastikleri kullanılmalı, böylelikle trafikte lastik kaynaklı riskler en aza indirilmelidir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir