Goodyear, “Uluslararası Lastik” Fuarı REIFEN’de

Goodyear EfficientGrip AA Edition, 5-8 Haziran tarihleri arasında Essen, Almanya’da düzenlenecek Avrupa’nın önde gelen Uluslararası Lastik Fuarı REIFEN’de sergilenecek.

114 yıldır dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Goodyear, AA derecelendirmeli ilk lastiklerini EfficientGrip AA Edition markasıyla Avrupa’da satışa sunmaya başladı. Dört ebatta geliştirilen konsept lastik, yeni standartlara ulaşarak, bugün bir lastiğin sunabileceği en iyi ıslak tutuş ve yuvarlanma direnci performanslarını sunuyor.

EfficientGrip AA Edition, yakın gelecekte kullanıma sunulacak yüksek etiket derecelendirmesine sahip lastiklere ilişkin yapılacak  AR-GE çalışmaları için örnek teşkil edecek ve aynı zamanda etkinliklerde gösteri amaçlı lastik olarak yerini alacak.

Goodyear EMEA Marka Direktörü Hugues Despres, “Lüksemburg’daki Goodyear İnovasyon Merkezimiz, yeni Avrupa Lastik etiketi kapsamında en iyi sonuçları sunabilmek için mevcut lastik teknolojisinin sınırlarını zorladı. Bu harika bir mühendislik başarısı…” şeklinde konuştu.

Avrupa lastik etiketi, kategorisinde en yüksek performanslı lastik derecelendirmesinin ‘A’, en düşük performans derecelendirmesinin ise G olması bakımından, mevcut enerji verimliliği etiketlerine (örneğin, ev aletleri üzerindeki) benziyor. EfficientGrip AA Edition lastiği, gönüllü açıklama aşamasına geçilen Avrupa Lastik Etiketi Yönetmeliği[1] tarafından belirlenen güvenlik ve çevreyle ilişkili parametreler bakımından teknolojide önemli bir sıçrama yaptı.

Teknolojinin ayrıntıları gizli tutuluyor.

Teknolojide çığır açan, oldukça gelişmiş bir bileşen içeriğinden oluşan konsept lastik, Goodyear tarafından Lüksemburg’daki İnovasyon Merkezi’nde özgün araştırma ve geliştirme yöntemleri kullanılarak oluşturuldu. Bileşik hamur yapısı teknolojisinin yanı sıra  gelişmiş bir lastik sırtı yapısı ve buna göre özel olarak uyarlanmış bir üretim tekniği ile birleştirilerek geliştirildi.

Goodyear’ın yeni AA konsept lastikleri en yüksek puanları aldı.

Yeni lastik etiketlerine göre, Goodyear’ın yeni AA konsept lastikleri hem yakıt verimliliği hem de ıslak zemin tutuşu bakımından en yüksek puanları aldı. Her iki kategoride alınan puanlar, markanın temel özelliklerini, yani genel yol güvenliğinin artırılması ve düşük yuvarlanma direncinin sonucu olarak çevre üzerinde daha az etkiye sahip bir lastik sunma yeteneğini temsil ediyor. Goodyear’ın sınırlı sayıda ürettiği AA konsept lastikler, esas olarak araştırma ve geliştirme amacıyla ve markanın teknolojik yeteneklerini sergilemek üzere geliştirildi ve bu sebepten dolayı perakende mağazalarda satışa sunulmayacak.

Avrupa Birliği tarafından 1 Kasım 2012’de kullanıma sunulacak olan standartlaştırılmış lastik etiketi uygulaması, üç temel lastik performansı özelliğiyle ilgili olarak tüketicileri bilgilendiriyor: Yakıt verimliliği, ıslak zemin frenleme performansı ve harici gürültü. Harici gürültü desibel cinsinden değerlerle ifade ediliyor etiketin üzerinde bulunan bir dalga en sessiz lastik, üç dalga ise en gürültülü lastik anlamına geliyor.


 

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...