Goodyear, Portekiz’de çıkarma yaptı.

Goodyear, yakıt tasarrufu ve geliştirilmiş performansa sahip yeni ürünleriyle SUV pazarındaki iddiasını Algarve, Portekiz’de ortaya koydu. Goodyear; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi pazarlarından çok sayıda medya mensubunun katıldığı etkinlikte, Eagle F1 Asymmetric SUV ve EfficientGrip SUV ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

110 yılı aşkın süredir dünyanın en büyük lastik üreticilerinden olmayı sürdüren Goodyear, Portekiz’in Algarve şehrinde düzenlediği Avrupa lansmanıyla, SUV pazarının en yeni ürünleri EfficientGrip SUV ve “Eagle F1 Asymmetric SUV”nin tanıtımını gerçekleştirdi. Yakıt tasarrufu ve performansıyla sektörde devrim yaratan yeni ürünler, gazeteciler tarafından gerçekleştirilen test sürüşlerinde rakiplerini de geride bıraktı. Her iki ürün Türkiye pazarında da tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Goodyear’ın ödüllü tüketici lastiği “EfficientGrip”in ardından pazardaki yerini alan EfficientGrip SUV, lüks/tam boyut araçlardan standart, küçük ve daha kompakt serilere kadar uzanan tüm SUV ve 4X4 araçlarını hedefliyor. Audi ve Land Rover gibi dünya devleri tarafından tercih edilen bu yeni seri, yol tutuş özellikleri, daha düşük yakıt tüketimi, düşük karbondioksit salınımı ve sağladığı sessiz sürüş deneyimiyle de öne çıkıyor.

SUV ve 4X4 pazarının bir diğer iddialı ürünü ise, ödüllü Eagle F1 Asymmetric’in geliştirilmiş versiyonu Eagle F1 Asymmetric SUV. Üst düzey performansa sahip SUV ve 4X4  araçlara başarılı bir şekilde uyum sağlayan lastik, aynı zamanda Goodyear’ın üstün “Viraj Kavrama” (Active CornerGrip) teknolojisi ve yarış lastiği hamuruyla fark yaratıyor. İlave yol tutuşu ve tüm yol şartlarında eşsiz performans sunan lastik, ıslak ve kuru yol performans testlerinden de tam not aldı.

Goodyear’ın bu yeni serisiyle ilgili konuşan EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Tüketici Lastikleri Marka Direktörü Hugues Despres, “SUV ve 4×4 araçlar günümüzde tüketiciler için daha ekonomik ve daha ulaşılabilir olmaya başladı. Otomobil üreticileri bu araçlar için çevreye uyumlu yenilikler ortaya koyuyor. Biz de Goodyear olarak, hem yakıt tasarrufu hem de çevreci ürünlerin geliştirilmesi konusunda Ar-Ge çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz” dedi. Despres, “Goodyear’ın yeni EfficientGrip SUV lastikleri yakıt tasarrufunu desteklerken, ıslak ve kuru yol tutuş özellikleriyle fren mesafelerini kısaltarak tüketicilerin güvenliğini odaklanıyor. Ayrıca daha sessiz sürüş sağlıyor” diye ekledi.

Despres: SUV ve 4X4 araç pazarı Avrupa’da hızla büyüyor

SUV ve 4X4 araç pazarının Avrupa’da hızla büyümesine bağlı olarak, bu pazara özel olarak üretilen SUV/4×4 lastik taleplerinin de artığını belirten Despres, “Sürücüler, SUV ve 4×4 araçlarda Goodyear lastikleri ile güvenli ve rahat sürüşün keyfini çıkarabilecek. Goodyear EfficientGrip SUV lastikleri bu pazarın ihtiyaçlarına hitap ederken performanstan ödün vermeyen ve çevre üzerindeki zararlı etkileri azaltarak tüm SUV/4×4 sürücüleri için mükemmel bir seçenek olacak” dedi.

Goodyear’ın yenilikçi “Yakıt Tasarrufu Teknolojisi” ile geliştirilen EfficientGrip SUV ayrıca, lastik sırtında yer alan 3 boyutlu kılcal kanallar, lastiğin yol tutuşunu geliştirirken, aracın fren mesafesini kısaltıyor.

Lastik geliştirilirken, ıslak zeminlerde yol tutuş kabiliyetini artırmak ve lastiğin ıslak yollarda fren kabiliyetini geliştirmek için, çekiş gücünü artıran, reçine kullanılarak hazırlanan gelişmiş lastik sırtı hamuru kullanılmış. Blok tasarımı sayesinde, sürüş esnasında ortaya çıkan gürültü azaltılmış.

Teknolojideki en son gelişmeler kullanılarak oluşturulan EfficientGrip SUV’nin eşit dağılımlı sağlam yapısı ve basınç dağılımı, bilgisayar tarafından optimize edilmiş modellere dayanıyor. Böylece daha iyi kilometre performansı sağlayan Goodyear EfficientGrip SUV, önceki modellerle karşılaştırıldığında daha düşük ağırlığıyla da sürücülere gelişmiş direksiyon hassasiyeti ve buna bağlı olarak yol hakimiyeti sunuyor.

 “Lastik etiketleme sürecine hazırız”

Algavre’de aynı zamanda, 1 Kasım 2012 itibariyle Avrupa Birliği(AB) ülkelerinde zorunlu olacak “Lastik Etiketleme” uygulaması da gündemdeydi. Goodyear EMEA Halkla İlişkiler Direktörü Lie Junius, “Hem merkezi olarak hem de çeşitli pazarlarımızda yeni AB lastik etiketlemesi ile ilgili eğitim programları düzenleyerek bayilerimizi yeni etiketleme uygulamasına hazırlıyoruz. Önümüzdeki bir kaç ay boyunca bu eğitim programlarımız yoğunlaşarak sürecek. Bu, bizim hem müşterilerimize, bayilerimize hem de Avrupa Lastik Etiketleme programına olan sadakatimizin bir göstergesidir” dedi.

Goodyear uygulama öncesinde, bu ay boyunca Portekiz’de 800’den fazla bayisi ve müşterisi ile bir araya gelerek, onları “Lastik Etiketleme” uygulaması hakkında bilgilendirmeyi sürdürecek. Goodyear, yeni AB lastik etiketleme uygulamasına paralel olarak, 4000’in üzerinde farklı tüketici lastiğinin testlerini tamamladığını açıkladı. Bu lastikler, 1 Kasım 2012 itibariyle geçerli olacak yeni lastik mevzuatına uygun olarak tüketicilere sunulacak.

AB ülkelerinde 1 Haziran 2012’den itibaren, isteyen üreticiler etiket değerlerini tüketiciler ile paylaşabilecek.
1 Kasım 2012 tarihinden itibaren ise bütün lastik üreticileri için zorunlu hale gelecek yeni düzenleme ile kilit performans kriterleri, tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla standart bir etiketle lastikler üzerinde sunulacak. Benzer yasal  düzenlemenin AB uyum yasaları çerçevesinde Türkiye’de de yakın bir gelecekte uygulanması öngörülüyor.

Islak zeminde 18 metre daha erken durabilen lastiklerle yollarda daha güvenle…

Atölye çalışmaları sırasında yeni lastik etiketleme uygulaması konusunda bir sunum gerçekleştiren Goodyear EMEA Pazarlama Direktörü Christian Jurado tüketicilerin, lastik seçimlerinde güvenlikle ilgili performans göstergelerinde ödün vermeden, ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Goodyear’ın ürün geliştirmede hedeflerinin en başında daima güvenliğin bulunduğunu belirten Jurado, “Yeni lastik etiketleme uygulaması ile aslında lastikler sadece ıslak zemin frenleme, yuvarlanma direnci ve sese göre derecelendiriliyor. Goodyear olarak biz lastiklerimizi geliştirirken, tüketicilerin güvenlik ve performans ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak 50’nin üzerinde kriterin analizini yapıyoruz” dedi.


 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...