Goodyear, Münih’de yeni yükleyici lastiğinin tanıtımını yapacak

Goodyear’ın Münih’de düzenlenecek BAUMA 2013 inşaat araçları ve yol ekipmanları fuarında tanıtacağı RT-5D tekerlekli yükleyici lastiği,
%25 daha fazla yük kapasitesine sahip!

Goodyear, ağır uygulamalar için yeni bir tekerlekli yükleyici lastiği piyasaya çıkarıyor. Bu lastik, Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenecek olan Bauma 2013 inşaat araçları ve ekipmanları fuarında, Salon A6’da 213 numaralı standda 15 – 21 Nisan 2013 tarihleri arasında sergilenecek. Goodyear, BAUMA’da ayrıca yeni bir liman lastiğinin de dünya tanıtımını yapacak.

Goodyear RT-5D tekerlekli yükleyici lastiğinin kendi türünde bir önceki lastikle[1] karşılaştırıldığında sunduğu birçok avantajın arasında yüzde 25 daha fazla taşıma kapasitesi, daha fazla konfor ve daha güçlü çekiş sayılabilir. Goodyear’ın yol dışı (OTR) lastik grubuna giren bu yeni ürün, taş ocakları, zorlu endüstriyel uygulamalarda, aynı zamanda hem açık madenler hem de yer altında bulunan madenler gibi zorlu koşullarda kullanılmak üzere üretildi.

Goodyear RT-5D teknolojisi

Goodyear RT-5D teknolojisi; damak alanındaki, karkas koruyucularındaki ve katman kıvrımındaki güçlendirmeleri bir araya getiren Yüksek Dayanımlı Karkas Teknolojisi’ne sahip. Bu teknoloji sayesinde lastik daha fazla yük taşıyabilmekte ve zorlu koşullarda güçlendirilmiş yanakları ile hasar direnci artmaktadır. Dönüş başına yüzde 25 daha fazla yük taşıma kapasitesi ise verimliliğin ve dolayısıyla kârlılığın artması anlamına gelmektedir. Bu yeni lastik aynı zamanda sürücüye daha fazla konfor sağlıyor.

CAD yazılımı tarafından geliştirilmiş yenilikçi sırt tasarımı, darbelere ve sarsıntılara karşı yüksek düzeyde koruma sağlarken, taş ocakları gibi zorlu koşullara sahip ortamlarda da güçlü çekiş performansı ve daha uzun kilometre performansı sunuyor. Yönsüz yapıdaki geniş ve dayanıklı sırt yapısı, blok şeklinde ağır yüklerin taşınmasını kolaylaştırıyor. Bir önceki versiyonu olan RT-5C ile karşılaştırıldığında, sert yüzeylerde titreşim yüzde 30 oranında azalmış olduğu için konfor daha yüksektir1.

Yeni RT-5D tekerlekli yükleyici lastiği, bir önceki versiyonu olan ve yıllarca tüketicilerin tercihi olmuş RT-5C’nin yerini alacak. 29.5R25 ebadındaki RT-5D, Volvo L220G ve L250G tekerlekli yükleyicileri için orijinal lastik donanımı olarak onaylandı.

Goodyear RT-5D ebatları ve yük kapasiteleri

29.5R25 ebadındaki RT-5D’nin lastik başına maksimum yük miktarı, 10 km/s hızda ve 6,5 bar lastik basıncında 22,4 tondur 29.5R25 ebadı şu anda mevcuttur ve bu ürün grubunun, orta büyüklükteki tekerlekli yükleyicilerin tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanıyor.

BAUMA’daki Yenilikler

RT-5D, Goodyear’ın BAUMA’da tanıtacağı tek yeni lastik değil: yeni bir liman lastiği olan EV4C de bu sergide ilk kez görücüye çıkacak.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir