Formula 1 Takımları, İspanya’da P Zero Orange ve P Zero White ile Catalunya Pistine Çıkıyor

Formula 1, İspanya GP’si ile bütün hızıyla devam ediyor. Barselona Catalunya pistinde, pilotlar için oldukça zorlu keskin virajlı ve tümsekli zeminde, gerçekleşecek yarışta takımlar P Zero Orange (Sert) ve P Zero White (Orta Sert) lastikler ile mücadele edecek.

Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, İzmit’te bulunan Şampiyonlar fabrikasında ürettiği Formula 1 P Zero ve Cinturato lastikleri ile tüm dünyada 2 milyar kişi tarafından takip edilen, İspanya Grand Prix’i için lastikleri belirledi. Michael Schumacher’ın 6 kez lider olduğu, Fernando Alonso, Felipe Massa ve Mark Webber’in de galibiyetinin bulunduğu pistte geçen yıl, Williams takımından Pastor Maldonado Pirelli PZero Silver (sert) ve PZero Yellow (yumuşak) ile kazanmıştı.

Pirelli, ilk dört yarıştan elde edilen pist ve pilotların tecrübesine dayanarak, İspanya Grand Prix’inden sonra P Zero Orange (Sert) lastiğinin bileşenlerini değişeceğini duyurdu. Pist pilotlar için oldukça zorlu; hızlı ve yavaş dönülen virajların karışımına bir de tümsekli zemin eklenince hem fiziki hem de mekanik açıdan zorlayıcı bir yarış pisti haline geliyor.

Birçok testin gerçekleştirilmesi nedeniyle gerek Pirelli, gerekse de takımlar tarafından çok iyi bilinen Catalunya pisti 4655 metre uzunluğa sahip. Büyük bölümü sağ viraj olmak üzere 16 viraj söz konusu. Virajların büyük bölümü orta ve yüksek hızlarda geçiliyor. Bu ise sol ön lastiğe aşırı yük binmesi anlamına geliyor. Bunun dışında özellikle son bölümdeki küçük viteste geçilen keskin dönüşlerden çıkarken oluşan baskı nedeniyle arka lastikler üzerine aşırı yük biniyor. Pürüzlü olan pist yüzeyine bir de yüksek hava sıcaklığı, dolayısıyla pist sıcaklığı eklenince lastikleri son derece zorlayıcı bir pist haline geliyor. Üçüncü virajda oluşan 3,9 G kadar onuncu viraj sonundaki fren noktasında oluşan 5,09 G’lik kuvvet de pilot, araç ve lastikleri zorlayan noktalardan. Pirelli’nin Formula 1’e döndüğü 2011 sezonu hariç İspanya GP’sindeki tüm yarışları yarışa ilk cepten başlayan pilotun kazanmış olması ilginç bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Pilotlar pistin yüzde 60’ını tam gaz geçerken 305 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve hızda yaklaşık 16 saniye boyunca sabit gidebiliyor. Tüm bunlar İspanya Grand Prix’sinde lastikler kadar aerodinamiği ve araç ayarlarının önemini arttırıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir