Brisa, bayramda yola çıkacak sürücüleri emniyetli sürüş konusunda uyarıyor

Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa, her yıl binlerce kişinin trafik kazaları nedeniyle yaralandığı veya hayatını yitirdiği Türkiye’de sürüş emniyeti konusundaki bilinç seviyesinin yükseltilmesi için çalışmaya devam ediyor. Uzun mesafe yolculukların yapılacağı Ramazan Bayramı öncesinde, tüm sürücüleri araç ve lastik bakımlarını yaptırmaları konusunda uyaran Brisa yetkilileri; özellikle kışın kış, yazın yaz lastiği kullanılması, aşırı hız yapılmaması ve mutlaka emniyet kemeri takılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa, uzun yolculukların yapılacağı Ramazan Bayramı öncesi sürücüleri sürüş emniyeti konusunda uyarıyor. Emniyetli bir sürüş sağlamak adına yola çıkılmadan önce ve seyahat sırasında dikkat edilmesi gereken birçok konu olduğuna vurgu yapan Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış, bu noktada araç ve lastik bakımının büyük önem taşıdığını belirtti. Atış, “mevsimine uygun yani yazın yaz, kışın kış lastiği kullanılması, aşırı hız yapılmaması, mutlaka emniyet kemeri takılması ve seyahat öncesi aracın genel kontrollerinin yaptırılması, üzücü can ve mal kayıpları yaşanmaması adına alınması gereken tedbirlerin başında geliyor” dedi.

Brisa’nın da OtoPratik markasıyla sürücülerin her türlü araç ve lastik bakım ihtiyacına cevap verdiğini hatırlatan Egemen Atış, “Otopratik, araç sahiplerinin lastik alımı ve oto bakımı gibi çeşitli ihtiyaçlarını aynı mağazada karşılayabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirdiğimiz hızlı bakım mağaza modelimiz. Otopratik mağazalarında, binek ve hafif ticari araçların kullanım ömürleri boyunca ihtiyaç duyabilecekleri ana ürünleri sunduğumuz gibi, araçlarla ilgili temel bakım hizmetleri de veriyoruz. Bu hizmetleri kısaca; lastik, jant, akü, ön düzen bakımı, yağ değişimi, filtre değişimi,  klima gazı dolumu, fren balata & disk değişimi, amortisör değişimi ve periyodik bakım olarak özetleyebiliriz” diyerek OtoPratik mağazalarında sunulan hizmet yelpazesinin genişliğine dikkat çekti.

Tam anlamıyla güvenli bir yolculuk için, seyahat öncesi ve sırasında yapılması gerekenler için tavsiyeler:

–       yaz lastiklerinin 3mm, kış lastiklerinin ise 4mm diş derinliğinin altına indikten sonra kullanılmaması,

–       aracın lastikleri yenilendiğinde supapların da yenilenmesi,

–       balans ayarı yaptırılması, (yeni lastik jantta dönme yapabileceği için ayrıca, 30 gün veya 500 km. kullanımdan sonra lastiklere yeniden balans kontrolü yaptırılması)

–       lastik havalarının en geç ayda bir kez yetkili servislerde kontrol ettirilmesi,

–       Uzun yolculuklara çıkmadan önce lastik hava basınçlarının 2 psi artırılması

–       lastikler temizlenirken su dışında herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması,

–       her 6 ayda veya 10.000 km’de bir aracın ön düzen kontrollerinin yaptırılması,

–       Lastiklerin her 10000 km’de bir veya en az yılda bir kez yer değiştirilmesi,

–       lastiğin delinmesi durumunda mutlaka nitelikli tamir (mantar yama) yaptırılması,

–       ani kalkış, patinaj, sert fren gibi lastiğe zarar verebilecek hareketlerden kaçınılması ve lastiklerin kaldırım ve benzeri keskin yüzeylere sürtülmemesi,

–       lastiğin hızlı aşınmasına ve deformasyonuna sebep olabileceği için, bozuk yol yüzeylerinde yüksek hız yapılmaması

tavsiye edilir.

Trafik kazaları dünya genelinde 9. ölüm sebebi

Her yıl dünyada 1,2 milyon kişi trafik kazalarında yaşamını kaybederken, 50 milyon kişi de yaralanıyor. Bu rakamlar saatte 158 kişi ve her 3 dakikada 1 çocuğun hayatını kaybettiğini gösteriyor. Türkiye’de ise kamu kaynaklı bilgilere göre trafik kazaları sonucunda her yıl küçük ölçekli bir ilçe nüfusu kadar insan hayatını kaybediyor; orta büyüklükte bir il nüfusu kadar insan da yaralanıyor ve sakatlanıyor. Son 10 yılda Türkiye karayollarındaki standartların iyileştirilmesine bağlı olarak ölümlü-yaralanmalı trafik kazası adedi ve yaralı sayısında artış olmasına rağmen, can kayıplarının azaldığı görülüyor.

Yine her yıl Türkiye’nin milli servetinin %1,5’a yakın kısmının yok olmasına sebebiyet veren trafik kazaları, sadece neden olduğu can kayıpları ve sakatlıklarla değil; ülkemize verdiği ekonomik zararla da büyük bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. Günümüzde trafik kazalarının dünya genelinde 9. ölüm sebebi olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), trafik güvenliği konusunda gerekli önlemler alınmadığı takdirde trafik kazalarının %65 artış göstererek 3. ölüm sebebi haline gelmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir