Oto Ampulü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Oto ampulleri her araç için farklı aydınlatma tasarımına ve ışık rengine sahiptir. Güvenli sürüş bakımından önemli olan oto ampulleri, araç markası ve modeline göre farklılık gösterir, aynı zamanda araçlara estetik bir özellik de kazandırır. Araç modeli için en uygun araba farı çeşidi, aracın kullanım kitapçığında yazabilir ya da takılı olan eski ampul üzerinde yazan kod ile en uygun oto ampulü satın alınabilmektedir. Örneğin; Opel marka bir araçta tercih edilebilecek far çeşitleri konusunda Opel blog ve Opel yedek parça siteleri de yardımcı olabilmektedir.

Günümüzde araçlarda en sık kullanılan ampul çeşitleri, xenon ampuller, H kodlu ampuller ve T10, T20, 93 tip ampullerdir. Xenon ampul, tandart oto ampullerine göre 3 kat daha fazla ışık yayabilmektedir. Klasik halojen ampullerin harcadığı gücün yarısı kadar enerji harcayan xenon farlar, tasarruflu ampuller sınıfına girmektedir. Net bir görüş sağlayan, her araca takılabilen xenon farlar, gözü yormadığı ve kamaştırmadığı için güvenli bir sürüş imkanı sağlamaktadır. Xenon far, karanlıkta araç kullanırken yol kenarlarının daha net görünmesini sağlanır. Eğer bir araca xenon far takılacaksa, maksimumu fayda için far camlarının temiz ve lekesiz olmasına özen gösterilmelidir. Gerekirse eski, lekeli far camları aracın marka ve modeline uygun yedek parça ile yenilenmelidir.

Far ampul rengi

Oto ampullerinde renk sıcaklığı Kelvin cinsinden ölçülmektedir. Renk sıcaklığı ne kadar yüksek olursa ampul ışığında görünürlük o kadar azalır. 5000K beyaz ışık, 5000K sarı ışık, 4300K OEM ışık, 6000K kristal beyaz ışık en sık kullanılan oto ampul renkleridir. Sis, kar, yağmur ve fırtınalı günlerde 5000K sarı ışık daha kullanışlıdır. 4300K gün ışığı ampul rengidir. 5000K beyaz ışık, gözü yormayan far ampulüdür. 6000K far ampulü beyaz-mavi tonları arasında ve algılanabilir en yüksek Kelvin değerine sahip ampuldür ve xenon farların Kelvin değeri ile aynıdır. Sürücüler için ece yolculuklarında en iyi görüş sağlayan 6000K far ampulüdür.

Opel ve Chevrolet aracınızın modeline uygun orijinal ve yan sanayi oto yedek parça çeşitlerini, xenon far çeşitlerini Chevrolet ve Opel yedek parça online mağazası Generalopel.com web sitesinde bulabilirsiniz.

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir