OSD üyesi tüm firmalar İSO 500 listesinde…

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunu belirlediği 2011 yılı raporu açıklandı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) tüm üyeleri listede yer alırken aynı zamanda listedeki yerini de yükseltti.

İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı “2011 Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması” sonuçlarına göre; 2011 yılında tüm Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) üyesi firmalar listede yer aldı. OSD üyesi Hattat Tarım Makinaları bu yıl listeye ilk kez 363’üncü sıradan giriş yaparken Ford Otosan, Oyak-Renault, Tofaş, MercedesTofaş, Toyota, Hyundai Assan, Türk Traktör, BMC, Karsan Otomotiv, Otokar, MAN Türkiye, Temsa Global, Honda ve Anadolu-Isuzu  bir önceki seneye göre listedeki yerini yükseltti.

Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen İSO 500 listesindeki otomotiv sanayicilerinin başarısına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bu yıl İSO 500 listesinde derneğimize üye olan 15 firmanın hepsinin yer alması gurur verici. Tüm üyelerimizin listenin genel sıralamasında yer almasının yanı sıra listedeki yerlerini de yükseltmesi sektörümüzün gelişiminin somut bir göstergesidir. Derneğimiz üyesi firmalar listede, üretimden satışlar, satış hasılatı, üretici fiyatları ile yaratılan brüt katma değer, öz kaynak, net aktifler, vergi öncesi dönem kar/zarar, ihracat ve çalışan sayısı açısından büyüklük sıralamalarının en üstünde yer alıyor. Yani otomotiv sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam etmektedir” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin tüm üyelerinin her yıl listede yükselen bir başarı grafiği ile yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Önen “OSD üyeleri, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun bu yılda dahil olmak üzere açıklanan tüm listelerinde, bütün parametrelerde sürekli artış göstermiş ve paylarını arttırmışlardır. 2011 yılı ISO 500 listesi verilerine göre ilk 50 firma arasında; üretimden satışlar ve satış hasılatı sıralamalarında 7, en fazla ihracat gerçekleştiren ve istihdam barındıran kuruluşlar arasında 6, brüt katma değer, özkaynak, aktif toplam, dönem karı/zararı değerlendirmelerinde ise 4 OSD üyesi yer almaktadır” dedi.

2012 yılına yönelik beklentilerini de dile getiren Kudret Önen, ekonomik ve siyasi istikrarın devam etmesine paralel OSD üyelerinin İSO 500 listesindeki yükselişlerini önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğine dair inancını vurguladı.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir