Nissan sürücüsünü anlayan otomobil üzerine çalışıyor

Nissan ve İsviçreli bilim adamları, sürücüsünün aklından geçenleri okuyabilen ve yapacağı hareketi tahmin edebilen bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Nissan ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) arasında karayolu güvenliğini arttırmayı amaçlayan bu işbirliği başarılı olursa, geleceğin araçları, viraj almayı veya dönüş yapmayı düşünen sürücülerinin bu isteğini hesaplayarak, doğru hız ve konumu belirleyerek, sağa veya sola dönüş için kendilerini hazırlayabilecekler.

Tekerlekli sandalye kullanan engellilerin düşünce transferiyle araçlarına manevra yaptırmalarına olanak sağlayan bir beyin-makina arayüzü (BMI) sistemi geliştiren EPFL’deki bilimadamları, şimdi de otomobil sürücülerinin araçlarıyla etkileşime geçebilmeleri için bu teknolojiyi uyarlamanın bir yolunu bulmaya çalışıyorlar.

BMI teknolojisini gayet başarılı bir şekilde geliştiren ve insan konsantrasyonu seviyesiyle bu sistemin çalışmasını sağlayan bilimadamları sürücünün bir sonraki hareketini tahmin edebilecek ve sürücünün anlayış durumuyla yol koşullarını bir arada değerlendirecek, istatistik analizleri kullanan sistemler üzerinde çalışıyorlar.

Araştırma ekibi, beyin faaliyetini ölçerek, göz hareketlerini izleyerek ve aracın çevresindeki ortamı tarayarak, otomobilin, sürücüsünün ne yapmayı planladığını anlayabileceğini ve sürücüsüne güvenli bir şekilde manevra ettirebileceğini düşünüyor.

AA, haber7

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...