Mercedes-Benz C-Serisi Cabriolet ile sınırsız özgürlük

  • mercedes-benz-c-serisi-cabriolet-14

Mercedes-Benz, C-Serisi platformu üzerine geliştirdiği ilk cabrio modeli ile üstü açık otomobil sezonunu açarken geleneksel tente tavanlı Cabriolet model ailesini de genişletiyor.

Güçleri 156 ile 367 BG (115 ile 270 kW) arasında değişen verimli motor seçenekleri sportif ve atak bir sürüşü beraberinde getirirken, motorlar 9G-TRONIC otomatik şanzımanla sunuluyor.

Konfordan ödün vermeyen sportif süspansiyon sistemi isteğe bağlı olarak sunulan havalı süspansiyon AIRMATIC ile bir üst seviyeye taşınıyor.

Mercedes-Benz cabriolet dünyasına giriş modeli olan C-Serisi Cabriolet, Mercedes-Benz tasarım felsefesine uygun olarak modern ve lüks kavramlarını duyguları harekete geçiren sade çizgilerle yorumluyor. Tamamen kendine özgü bir karaktere sahip olan C-Serisi Cabriolet sportifliği ön plana çıkartan genç ve dinamik tasarımıyla dikkat çekiyor.

Elmas tasarımlı ön ızgaraya sahip gösterişli ön tasarım, LED yüksek performanslı farlar, uzun motor kaputu ve yüksek omuz çizgisi gibi tasarım özellikleriyle yeni iki kapılı cabriolet, tentesi kapalıyken neredeyse aynı boyutlara sahip C-Serisi Coupé modelinin siluetini andırıyor. Cam pencereye sahip gergin kumaş tente gövdeye uyumlu çizgisiyle özgün tasarıma sahip bagaj kapağı ile birleşiyor. Önden başlayarak arkaya doğru genişleyen omuz çizgisi yatay konumlu LED stop lambalarıyla birleşirken sportifliği ve dinamizmi destekliyor. Kumaş tente kapalıyken 360 litre olan ve kumaş tente açıldığında bile 285 litrelik bir hacim sunan bagaj bir cabrio otomobilden beklenmeyen genişlik sunarken ileri seviyede günlük kullanım uygunluğu da sunuyor.

Sedan ile kıyaslandığında 15 mm daha alçak olan yürüyen aksam ve standart olarak sunulan 17 inçlik jantlar cabriolet modelin sportifliğine katkı sağlarken, 0,28’lik cw değeri aerodinamik yapıya verilen önemi gösteriyor.

Premium sınıf tente tavan

C-Serisi Cabriolet’de standart siyah elektrikli kumaş tente dışında isteğe bağlı olarak koyu kahve, koyu mavi, koyu kırmızı veya siyah renk alternatiflerine sahip akustik tente sunuluyor. Rüzgar ve yol gürültüsünü düşürerek hızlı otoyol sürüşlerinde dış dünyadan gelebilecek rahatsız edici sesleri etkin bir şekilde izole eden akustik tente ileri seviyede iklimlendirme ve ses konforu sunuyor.

S-Serisi Cabriolet modelinden C-Serisi Cabriolet modeline aktarılan kumaş tente yüksek dayanıklılık ve fonksiyonellik beklentilerini en iyi şekilde karşılıyor. 50 km/sa hıza kadar hareket halinde 20 saniyeden daha kısa bir sürede açılma ve kapanma özelliğine sahip olan kumaş tente açıldıktan sonra sessiz bir şekilde bagaj bölmesindeki tente kabinine gizleniyor. Tente kabinini örten tente kapağı gerek rengi, gerekse de şekliyle iç mekanla bütünleşiyor.

Modernliği ve yaşam tarzını yansıtan iç mekan

Yolcuları C-Serisi Sedan ile aynı, ancak Cabriolet detaylarıyla süslenmiş bir iç mekan karşılıyor. Kaliteli malzemeler ve işçilikle bezenen iç mekan sportifliği ve yaşam tarzını harmanlıyor. Beş farklı renk alternatifine sahip deri (isteğe bağlı donanım) kadar mat krom elektrikli kumaş tenteyi açma ve kapama düğmesi de iç mekandaki kalite algısını arttıran detaylar olarak dikkat çekiyor. C-Serisi Coupé modelinden aktarılan güçlü yan desteklere ve entegre başlıklara sahip koltuklar isteğe bağlı olarak baş ve boyun bölgesini ısıtan AIRCARF ile donatılabiliyor.

Yılın her günü üstü açık sürüş

Mercedes-Benz Cabriolet otomobilleri için özel olarak geliştirilen AIRCAP ön cam direğinin üstünde ve arka koltukların arkasında yer alan iki adet elektrikli rüzgar perdesinden oluşuyor. Söz konusu iki rüzgar perdesi birbirini tamamlıyor. AIRCAP yol rüzgarının üstü açık sürüşlerde ön ve arka koltuk yolcularına ulaşıp rahatsız etmeni önlüyor. AIRCAP gibi AIRSCARF da Cabriolet Konfor Paketiyle birlikte sunuluyor. AIRSCARF sürücü ve ön yolcunun baş ve boyun bölgesini ılık havayla ısıtıyor. Her iki ekipmanın bir arada kullanılmasıyla C-Serisi Cabriolet yılın 365 günü üstü açık sürüş konforu sunuyor.

Sportif, atak ve konforlu yürüyen aksam

Konfordan taviz vermeden dinamik olacak şekilde ayarlanan yürüyen aksam atak sürüş özellikleri ve bununla birlikte üstün sürüş keyfi sunuyor. C-Serisi Sedan ile kıyaslandığında C-Serisi Cabriolet modelinin yürüyen aksamı 15 mm daha alçak ayarlanırken, çelik yaylı yürüyen aksam için süspansiyon ayarı da bulunuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan spor yürüyen aksamla birlikte süspansiyon geometrisi sertleşirken daha sportif ve atak bir sürüşü beraberinde geliyor.

Havalı süspansiyonla gelen ilave konfor

İsteğe bağlı olarak sunulan AIRMATIC havalı süspansiyon ön ve arka aks süspansiyon sertliğini elektronik olarak sürekli ayarlıyor ve her tür yol koşulunda ideal yuvarlanma konforunu sağlıyor. AIRMATIC ile birlikte standart olarak devreye giren ve çelik yaylı yürüyen aksamlarda isteğe bağlı olarak sunulan DYNAMIC SELECT sürücüye; sportif, konforlu veya tutumlu olmak üzere sürüş stilini ayarlama imkanı sunuyor. Sürücü DYNAMIC SELECT ayar düğmesini kullanarak; ‘ECO’, ‘COMFORT’, ‘SPORT’, ‘SPORT PLUS’ ve ‘Individual’ olmak üzere beş farklı sürüş modundan birini seçebiliyor. ‘Individual’ modunda araç ayarları kullanıcının kişisel zevkine uygun olarak yapılabiliyor.

4 ve 6 silindirli motorlar ve ilk defa 4MATIC

C-Serisi Cabriolet altı farklı motorla sunuluyor. Benzinli motorlar 156 BG (115Kw) gücündeki 1,6 litrelik dört silindirli C 180 ile başlıyor ve Mercedes-AMG C 43 4MATIC Cabriolet modelindeki 367 BG (270 kW) gücündeki 3,0 litrelik altı silindirli motora kadar uzanıyor. C 200 ise isteğe bağlı olarak dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile donatılabiliyor. Dizel motor seçenekleri 170 BG (125 kW) gücündeki C 220 d ve 204 BG (150 kW) gücündeki C 250 d çevre dostu SCR (Selective Catalytic Reduction) teknolojisiyle egzoz gazını arıtıyor. Bütün motor seçeneklerinde yeni 9G-TRONIC otomatik şanzıman sunuluyor.

Motor seçenekleri ve özellikleri:

Silindir sayısı/

düzeni

Silindir hacmi (cc)Nominal güç
(BG/kW)
Nominal tork (Nm)Yakıt tüketimi (lt/100 km)*CO2-Emisyon. (g/km)*0-100 km/sa (sn)Azami Hız

(km/sa)

C 220 d

(4MATIC)

4/R2.143170/1254004,5

(5,0)

116

(130)

8,3

(8,1)

231

(225)

C 250 d4/R2.143204/1505004,61217,2243
C 1804/R1.595156/1152506,01358,9222
C 200

(4MATIC)

4/R1.991184/1353006,0

(7,1)

136

(163)

8,2

(8,0)

235

(227)

C 2504/R1.991211/1553506,21406,9244
C 3004/R1.991245/1803706,71516,4250
C 400 4MATIC6/V2.996333/2454808,01815,2250
C 43 4MATIC6/V2.996367/2705208,31904,8250

*ortalama tüketim

Hafif ve güvenli gövde

Genel olarak tavana sahip olmayan cabriolet karoserli otomobillerde yaşanabilen gövde rijitliği sorununun üstesinden gelmek üzere tasarımcılar henüz C-Serisi Sedan modelini geliştirirken gerekli önlemleri aldılar. Gövdenin ön ve alt bölümünde yapılan güçlendirmeler sayesinde C-Serisi Cabriolet son derece sağlam ve rijit bir gövde ve bununla birlikte son derece dinamik sürüş özellikleri sunuyor.

Coupé versiyonda olduğu gibi cabriolet versiyonda da yoğun alüminyum kullanımını temel alan hafif yapı prensibi devreye giriyor. Çamurluklar, motor kaputu ve bagaj kapağında hafif alaşım metal kullanılıyor. Böylece C-Serisi Cabriolet sadece uluslararası yasal gereklilikleri yerine getirmekle kalmıyor, aynı zamanda gerçek kaza koşullarına dayanan Mercedes-Benz güvenlik şartlarını da  yerine getiriyor.

Kısmi otonom sürüşle azalan stres Mercedes-Benz’in “Akıllı Sürüş” konseptinin bir parçası olarak sunulan üstün teknolojik sistemler ile konfor ve güvenliği daha da üst seviyelere taşıyor.  Dikkat dağınıklığı ile yorgunluğa karşı uyaran Konsantrasyon Kaybı Yardımcısı (ATTENTION ASSIST) ile birlikte arkadan çarpma risklerini azaltan – Çarpışma Önleme Yardımcısı (COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS) da standart olarak sunuluyor. Görsel ve işitsel olarak sürücüyü olası bir çarpmaya karşı uyaran sistem ayrıca olası bir çarpmayı engellemek üzere fren gücünü arttıran adaptif BAS fren destek sistemini kapsıyor. Çarpışma ihtimalinin devam etmesi ve sürücünün  herhangi bir önlem almaması halinde sistem 200 km/sa hıza kadar otonom olarak fren yaparak daha yavaş ilerleyen veya durmak üzere olan araçlara çarpma şiddetini azaltırken, şartların ideal olması halinde çarpmanın tamamen önüne geçebiliyor. 50 km/sa hıza kadar hareketsiz duran araçları algılayarak fren yapabilen sistem böylece 40 km/sa’e kadar arkadan çarpma kazalarının önüne geçebiliyor.

İsteğe bağlı olarak sunulan Sürüş Destek Paketi kapsamında özellikleri daha da genişletilmiş olan ilave Sürüş Destek Sistemleri devreye giriyor. Söz konusu sistemler radar veya stereo kamera gibi farklı sensör teknolojilerinden elde edilen Akıllı Sürüş Konseptinin verileriyle birlikte hareket ederek sürüş güvenliğinin yanı sıra sürüş konforunu da arttırıyor. Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak dur-kalk yapmasını sağlayan DISTRONIC PLUS veya kavşaklarda karşıdan karşıya geçen nesneleri (ve yayaları da algılayarak gerektiğinde fren desteği de sağlayan Fren Asistanı BAS PLUS gibi özellikleri de kapsayan PRE-SAFE® Freni bunlardan bazıları. Sürüş Destek Paketi ayrıca sürekli olarak şerit çizgilerini takip ederek aracın kontrolsüz bir şekilde şerit çizgisinin üzerinden geçtiğini belirlediğinde yan şeritte bir araç olması halinde aktif bir fren müdahalesi ile bunu engelleyen ve hatta kesik çizgilerde destekleyen Aktif Şerit Asistanı’nı da kapsıyor.

Kısmi otonom park etme olanağı sunan Park Asistanı, ön ve arka taraftaki kameralardan gelen görüntü bilgilerini kullanarak, aracın ve çevresinin kuş bakışı görüntüsünü çıkaran, manevra sırasında, park yerlerine giriş çıkışta kolaylık sağlayan 360° kamera, kamera ve navigasyon bazlı Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, karşıdan gelen sürücülerin gözlerini rahatsız etmeden ve görüşünü kısıtlamadan uzun farları kullanma imkanı sunan Adaptif Uzun Far Asistanı Plus diğer Sürüş Destek Sistemleri olarak öne çıkıyor.

Yeni Mercedes-Benz C-Serisi Cabriolet 2016 yılının yaz aylarından bu yana Türkiye’de satışta.

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir