M2M makineler arası iletişim teknolojisiyle firmalar kara geçti

M2M makineler arası iletişim teknolojisiyle firmaların geçen yıl 1 milyar lira kara geçtiği bildirildi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, bir etkinliğe katılmak için geldiği Mersin’de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojik çözümlerle şirketlerin verimliliğini artırırken maaliyetleri de aşağıya çekmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda önemli yatırım yaptıklarını ve artık “makinelerin birbiryle konuştuğu bir dünyaya” geldiklerini anlatan Kocabaş, “Teknolojik fırsatların vermiş olduğu çözümü, sektörel olarak ayrıştırıp müşterilerimizin hizmetine götürebiliyoruz. Türkiye olarak hem mobil internette hem de sabit internette dünyaya göre avantajlı konumdayız. Hızımızla, kapsamımızla ve kalitemizle teknolojik yenilikleri ve çözümleri kurumların ayağına getiriyoruz, onların iş ortağı, çözüm ortağı olarak kendimizi konumlandırıyoruz” dedi.

Lojistikten enerjiye, hızlı tüketimden finansa ve bankacılığa hemen her sektörün ihtiyacına cevap veren mobil servisler, M2M ve bulut teknolojilerinin firmalara önemli avantaj sağladığını dile getiren Kocabaş, şöyle konuştu:

“Sektörler kendi işlerini biliyor, biz de teknolojiyi. Bu anlamda sektörü ve teknolojiyi bilen iki unsuru mobil, sabit ve bulut teknolojilerinde buluşturuyoruz. Bu çözümlerden şu an itibariyle 470 bin kurumsal müşterimiz yararlanıyor. Şu anda Türkiye’de 1.2 milyon makina birbiriyle konuşur durumda ama biz Türkiye’nin potansiyelini dikkate alarak 150 milyon makinenin birbiriyle konuşabileceği bir dünya hayal ediyoruz. Bu çok hızlı bir şekilde olabilir. Bu potansiyeli harekete geçirdiğimizde firmaların tasarrufu 1 trilyon lirayı geçecektir. M2M, şirketlerin bilgi merkezleriyle makinalar arasında kablosuz iletişim kurulabilmesini sağlayan bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde elektrik sayaçlarındaki veriler güç vericilerine uzaktan gönderilebilir, kamyonlar yüklerinin durumu hakkında bilgi verebilir. Bu teknoloji insana gereksinim duyulmadan makinelerin birbiriyle iletişim kurmalarını ifade ediyor. ”

Turkcell olarak müşteriler için doğru çözümleri hayata geçirebilmeyi önemsediklerini vurgulayan Kocabaş, “SES ve SMS alan müşterilerimiz var. Bizler bunun ötesinde artık ‘interneti kullan, sahadan akıllı tabletlerle, telefonlarla hizmet ver, makineler arası iletişimi, bulutu kullan’ diyoruz. Çünkü biz daha derin çözümlerle sektörün ve iş dünyasının iyilerini büyütmek istiyoruz çünkü müşterilerimiz büyüdükçe biz de büyüyebiliriz” diye konuştu.

Selen Kocabaş, bu yıl yatırımları aynı hızla devam ettirmek istediklerine dikkati çekerek, “Teknoloji dünyasında durduğunuz zaman geriye gidiyorsunuz. Biz kendimizi aslında tüm iş dünyasının teknoloji iş ortağı olarak pozisyonlandırıyoruz. Bu anlamda 2013 yılında da önemli adımlar atacağımıza inanıyoruz” dedi.

MERSİN (AA)

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir