LPG’li araç sayısı 4 milyona ulaştı

Dünyada, Güney Kore’den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye’deki LPG‘li araç sayısının, 4 milyonu bulduğu bildirildi.
Tüm Otogaz Montajcılar Derneği (TOMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yılmaz, yaptığı açıklamada, akaryakıt fiyatlarındakaryakıtlar nedeniyle, motorlu araç sahiplerinin LPG’ye olan ilgisinin arttığını söyledi.
Türkiye’nin, dünyada Güney Kore’den sonra LPG’li araç kullanılan ikinci ülke konumunu sürdürdüğünü belirten Yılmaz, resmi verilere göre 3,5 milyon civarında olan LPG’li araç sayısının, 4 milyonu bulduğunu ifade etti.
Yılmaz, Türkiye’de LPG sistemi üreten ve yurt dışına ihraç eden başarılı firmaların da olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
”Türkiye’de kaliteli sistem üretiliyor. Bunun yanı sıra yüzde 40 oranında ekonomik avantaj sağlayan LPG’nin montajını yapan servislerdeki mühendis, usta, kalfa ve çırak sayısı 10 bin kişiyi geçti. Dönüşüm sektöründe çalışan mühendis sayısı bin 600, usta ise 3 ve 5 bin arasında. Egzozdan çıkan zehirli gazı diğer yakıtlardan daha az zararlı olan otogazlı araçların montaj, tamir, bakım ve onarımı, bu kadrolar tarafından karşılanıyor. Otogaz malzemeleri üretimi yapan fabrikalardaki istihdamı ve beraberindeki katma değeri de dikkate alırsak, ekonomiye verdiği dinamizmi ekonomistler daha iyi hesaplarlar.”
Kaynak: AA, Haber7

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir