Liselilerin “çılgın projeleri” trafik sorunlarını çözüyor!

Renault 10 Yılda 1 Milyon Liseliyi Harekete Geçirecek

Biri tuzlama kamyonlarının giremediği yolların buzunu çözecek otomatik bir aygıt icat etti. Diğeri servis şoförlerini öğrencilerin denetlemesini sağladı. Bir başkası hızından ötürü kırmızı ışıkta duramayacak arabaları önceden fark edip, karşı yönden gelen araç ve yayaları uyaran sistem geliştirdi… Bunlar Renault’nun, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği ‘Sizin Fikriniz Sizin Projeniz’adlı uluslararası yarışmaya katılan liseli gençlerin “çılgın projeleri”.

Dereceye girmek için sadece fikrin yetmediği, mutlaka uygulama başarısı da gerektiren yarışmanın 2013 Türkiye Birincisi Füsun Yönder Anadolu Lisesi bu yıl Türkiye’yi Fransa’daki uluslararası finalde temsil edecek. Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin de destek verdiği girişim, önümüzdeki 10 yıl boyunca 1 milyon liseliyi harekete geçirmeyi hedefliyor.

İstanbul‘daki tüm Anadolu Lisesi öğrencileri, çevrelerindeki ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü için harekete geçerek, proje, kampanya ve icatlar geliştirdi: Kimi servis minibüslerinin ve şoförlerin denetimini üstlendi, kimi üst geçitlerde yaya trafiğini rahatlatmaya yönelik girişimlerde bulundu, kimi de çevre ilköğretim okullarında yol güvenliğine ilişkin seminerler verdi, sosyal medyada bilinçlendirme kampanyaları yaptı…

Ancak daha çılgınları da vardı:Örneğin tuzlama kamyonlarının giremediği yolların buzunu çözecek otomatik aygıt icat edenler; ya da kırmızı ışıkta duramayacak kadar hızlı geçen arabalarıönceden fark edip, karşı yöndeki araç ve yayaları uyaran sistemler geliştirenler gibi… Tüm bu projeler, Renault’nun İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü‘yle birlikte düzenlediği ‘Sizin Fikriniz Sizin Projeniz (SFSP)’ Uluslararası Yarışmasıkapsamında oluşturuldu.

Dereceye girmek için sadece fikir değil mutlaka uygulama başarısı da gerektiren yarışmanın 2013 Türkiye Birincisi Füsun Yönder Anadolu Lisesi, 14-16 Haziran 2013 tarihinde,Fransa‘da 18 ülkenin katılımıyla yapılacak uluslararası finalde Türkiye‘yi temsil edecek.

Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin de destek verdiği bu girişim, önümüzdeki 10 yıl boyunca 1 milyon liseliyi harekete geçirmeyi hedefliyor.

Yarışmanın 9 Mayıs’ta gerçekleşen ödül töreninde, Füsun Yönder Anadolu LisesiServisçini Denetle Trafik Emniyette” adlı projesiyle birinci oldu. İkinciliği “Fıskiyeler Açık İstanbul Açık” projesiyleBeykoz Anadolu Lisesi, üçüncülüğü ise “Medeniyete Kurulan Köprü” kampanyasıyla Hasan Polatkan Anadolu Lisesi öğrencileri kazandı. İlk üç dereceye giren sınıfların öğretmenlerine birer iPad, bütün öğrencilerine ise iPod hediye edildi.

Aybar: Yol güvenliği için 1 milyon liseliyi harekete geçireceğiz

Ödül töreninde konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yol güvenliği sorununda iyileşmenin sadece devletten beklenemeyeceğini, tüm toplumun soruna sahip çıkarak harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. BirleşmişMilletler Yol Güvenliği Eylem 10 Yılı kapsamında düzenlenen bu yarışmanın gençleri yol güvenliği konusunda harekete geçirmeyi amaçladığını belirten Aybar, sözlerini söyle sürdürdü:

“Amaç ehliyet alma yaşına iyice yaklaşmış gençlerimizin yol güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorunlarını kendi sorunları olarak benimsemeleri ve bu konuda çevrelerinde, küçük bile olsa, bir etki, bir iyileşme yaratmak üzere bizzat harekete geçmeleri. Bunu yaygınlaştırabilirsek, yol güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorununda çok önemli ilerlemeler sağlayabileceğimize inanıyorum.”

Eylem 10 yılı süresince Türkiye’de 1 milyon liseli genci yol güvenliği konusunda harekete geçirmeyi hedeflediklerini belirten İbrahim Aybar proje geliştiren gençlere ise şöyle seslendi:

“Yarışmayı kazansanız da kaybetseniz de öyle büyük bir işbaşardınız ki, sorumlu demokratik yurttaşlığın ne anlama geldiğini öğrendiniz ve çevrenizdeki herkese öğrettiniz. Çevrenizdeki sorunları saptama, bunların uygun çözümler bulma ve geliştirme cesaretini gösterdiniz. Size bir yurttaşolarak teşekkürlerimi sunuyorum. ”

Tournand: Gençler kendi güvenliklerinden sorumlu olduklarını öğrendi

İbrahim Aybar’dan sonra söz alan Total Oil Türkiye Genel Müdürü Antoine Tournand da gençlere hitap ederek, şöyle konuştu:

Hepiniz yol güvenliği ile ilgili çok önemli sorunların altını çizdiniz ve akılcı çözümler geliştirdiniz. Çevrenizdeki insanlarla görüşmeler yaptınız ve güvenlik konusunda en yararlısı olduğunu düşündüğünüz mesajı tasarladınız. Kendinizle gurur duyabilirsiniz; kendiniz, okulunuz ve ülkeniz için çok iyi bir iş yaptınız. Aklınızda tutmanız gereken en önemli konu; kendi güvenliğinizden sorumlu olduğunuzdur.”

Yıldız: Birinci olan projeyi tüm İstanbul okullarında yaygınlaştıracağız

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Birincilik Ödülünü kazanan Füsun Yönder Anadolu Lisesi öğrencilerinin projelerini tüm ilde yaygınlaştıracaklarını açıkladı.

Yıldız sözlerini söyle sürdürdü: “Öğrencilerimizin yaşadıklarıbölgedeki trafik sorunlarına karşı duyarlılıklarını artırmak, onları yol güvenliği konusunda sosyal sorumluluk projeleri ile bilinçlendirmek ve farkındalıklarını artırmak önemli görevlerimizden birisidir. Bu konuda en büyük katkı şüphesiz ki öğretmenlerimizden gelecektir. Öğretmenlerimizin rehberliği eşliğinde lise öğrencilerimiz karşılaştıkları trafik sorunlarını çözmek amacıyla en güzel projelerini hazırlamaya devam edecekler. Bu projelerle hem öğrencilerimizin trafik sorunlarına karşı farkındalığını artırmayı, hem de İstanbul’un trafik sorunlarına çözüm üretmeyi hedefliyoruz.”

Güner: Olağanüstü nitelikte bir eylem

Ödül Töreninde bir konuşma yapan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner ise şöyle konuştu:

Bu proje önemlidir. Çünkü yakın gelecekte motorlu araç sürmeye başlayacak lise 10’ncu sınıfta okuyan gençlere yöneliktir. Çünkü gençlerin ekip halinde çalışmalarını, fikirlerini birbirileriyle paylaşmalarını, ortak akılla proje geliştirmelerini, çevreleriyle ilgilenmelerini, düşüncelerinin ve projelerinin yaşama geçirilmesini sağlamalarını öngörmektedir. Başka bir ifade ile bu proje sadece ‘yol güvenliği ve trafik’ değil, sosyal yaşamın her boyutudur.”

Seçimi 19 Kişiden Oluşan Jüri Yaptı

Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışma Jürisi‘nde şuisimler yer aldı:

İbrahim Aybar (Renault Mais Genel Müdürü), Ayşe Ürgen (Total Oil İK ve İdari İşler Direktörü), Hitay Güner (Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği-TTKÖD Genel Başkanı), Dr. Muammer Yıldız (İstanbul Milli Eğitim Müdürü), Fatoş Karahasan (Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı), Meliha Okur (Sabah Gazetesi Köşe Yazarı),Günseli Özen Ocakoğlu (Zaman Gazetesi/Marketing Türkiye Köşe Yazarı/Genel Yayın Yönetmeni), Pervin Kaplan (Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı), Jale Özgentürk (Radikal Gazetesi Köşe Yazarı), Hakan Çelik (Posta Gazetesi/24 Haber TV- Köşe Yazarı/Program Yapımcısı-Sunucu), Yeşim Ayöz (Suat Ayöz Trafik MağdurlarıDerneği Başkanı), Sami Güleçyüz (Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı), Dursun Önal (Türkiye Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı), Fügen Toksü (TUHİD Başkanı), Şevket Ayaz (İstanbul Sanayi Odası Danışmanı), Tolga Gariboğlu (Konsensus TV Sunucusu ve Prodüktör), Ethem Genim (Autodrom Kurucusu).

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir