Kuzey Amerika Subaru’yu Seviyor

Subaru 2013 yılında ABD ve Kanada’da aldığı ödülleri, satış rekorlarıyla destekliyor. 2013 yılında gerçekleşen 424 bin 683 adetlik satış rakamı ile Subaru, ABD’de beş yıl üst üste satışlarını rekorlar kırarak artıran tek otomobil firması oldu. Subaru Kanada’da 2013 yılını 36 bin 760 adet araç satış ile tamamladı ve satışlarını bir önceki yıla göre %18.7 oranında artırarak yine bir rekora imza attı.

Amerika Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS)’nün Subaru XV’yi “Yılın En Güvenli Aracı” seçmesi ve ABD MOTOR TREND dergisinin yeni Forester’ı 2014 Sport/Utility of the Year (SUV) olarak ilan etmesinin ardından Subaru ABD’deki başarılarına bir de satış rekoru ekledi. 2012 yılında toplam 336 Bin 441 adet araç satışı gerçekleştiren Subaru 2013 yılında %26,2’lik bir artış ile yılı 424 Bin 683 adet satış ile kapattı. Bu sonuçla Subaru ABD’de son 5 yılda üst üste kendi rekorunu kırarak artıran tek otomobil firması oldu. Subaru 2013 yılında ABD dışında Kanada ve Avusturalya’da da tüm zamanların en yüksek satış rakamlarını elde etti. 2012 yılında %28,3’lük rekor satış artışı yakalayan Subaru Kanada, 2013 yılını da %18.7 oranında artış ile sürdürerek 36 bin 760 adetlik rekor ile tamamladı.

Subaru’nun başarısının nedeni ise özellikle BRZ, XV ve Forester modellerinin Kuzey Amerirka’da büyük beğeni kazanması ve tercih edilmesi olarak gösteriliyor. 2013 yılı başında piyasaya sunulan yeni Forester, akıllı bir tasarım, özenli bir mühendislik ve her türlü yolda performanstan ödün vermeyerek yaşatılan sürüş zevki ile öne çıkıyor. Forester’ın yanı sıra kompakt boyutları ile dikkat çeken XV, CVT şanzımanın pratikliği, uygun maliyeti ve verimliliği ile Amerikalı tüketicilerin dikkatini çekiyor. Subaru BRZ ise saf sürüş keyfi ve arkadan itişin sportif hislerini bir araya getiren özel bir model. 200 beygirlik gücünü turbo olmaksızın yola kesintisiz aktarabilen BRZ, merkez ağırlığının rekor seviyede aşağıda olması ile benzersiz bir keyif vaat ediyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir