Konfor, Güvenlik ve Üstün Sürüş

Pikap araba modelleri, dayanıklı yapısı ve sağlamlığıyla çetin arazi şartları için en iyi alternatif olmayı sürdürüyor. 4×4 araçlar ürün çeşitliliğini her yıl artmaya devam ediyor. Günümüzde pikap araba kullananların, bu araçları arazi aracı olarak kullanıma uygun olmasının yanında aile arabası olarak rahatlıkla kullanılabildiği için de tercih ettikleri biliniyor.

Türkiye’de pikap otomobile bakış açısının 2005 yıllarından itibaren değişmeye başladığı gözlemleniyor. Birkaç yıl arayla, farklı markalardan peş peşe piyasaya sürülen pikap otomobil ve arazi aracı modelleri, hem iş hem de genel kullanıma uygun olarak tasarlanmışlardı. Dolayısıyla bu modeller, arazi için elverişli olmakla birlikte şehir trafiğine adapte olmakta da zorlanmadılar. Ayrıca dönemsel olarak kullanıcılarına vergi avantajı da sağlayan bu otomobiller, Türkiye’de pikap otomobillere bakış açısını büyük oranda değiştirdi. 2010 yılıdan sonra piyasaya sürülen farklı pikap türleri de gerek iç konforu gerek sağlamlığı sebepleriyle iyi sayıda satış rakamlarına ulaştı.

Bu araçlar, yüksek tork ve beygir güçleri, ciplerin rahatlığıyla oldukça yakın bir donanıma sahip olmaları ve yüksek güvenlik standartları ile şehirli kullanıcıların göz bebeği olmaya devam ediyor. Pikap otomobillerin, tek ve çift kabin pikap, 4×2, 4×4 araçlar, 4×4 ticari araç gibi farklı versiyonları bulunuyor. Her türlü yol şartına uyum sağlamak üzere tasarlanmış bu 4×4 arazi araçları ve 4×4 ticari araç modelleri ayrıca güçlü süspansiyon sistemlerine sahip olarak üretiliyorlar. Yerden yüksekliğinin sağladığı güven verici durumu, ciplerin iç tasarımını aratmayan konforuyla tamamlanıyor. 4×4 arazi araçları ve pikap arabaların iç donanımları, sürücü ve yolcu konforunu ön planda tutuyor.

Ebatları ve görüntüleri gereği başlarda erkek kullanıcılar tarafından tercih edilen ticari pikap gibi araçlar, son yıllarda, özellikle güvenlik korkuları olan kadın sürücülerin de gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bununla birlikte aydınlık ve görüş açıları geniş kabinlere sahip olmaları gibi özellikler kadın sürücüleri etkilemeye devam ediyor.

Pikap araba versiyonlarından biri olan çift kabin pikap, otomobil ihtiyacını da karşılaması sebebiyle en çok tercih edilen model oluyor. Yük taşıma ve çekiş özellikleriyle hem arazi hem kent hayatına uyum sağlayan bu araçlar, kullanıcılarına çok yönlü bir kullanım olanağı sağlıyor. Üstelik hemen hemen aynı hedef kitlelerine cip modelleri ile kıyaslandığında, pikap otomobil modelleri uygun fiyatları ile bir adım öne geçiyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı, ticari pikap seçeneklerinin de yalnızca iş aracı oldukları yönündeki algının kırılma süreci hızlanıyor. Yerleşen yeni algıya ve artan talebe kayıtsız kalmayan otomobil piyasası her yıl yeni pikap otomobil modellerini satışa sunmaya devam ediyor.

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir