Kibar: Yerlilik buysa biz zaten yerliyiz

Kibar Holding Başkan Yardımcısı Ali Kibar yerli otomobil ile ilgili yerli oto tanımının net olmadığını ‘Şu andaki ürünün markası değişerek yerli oluyorsa biz de zaten yerliyiz’ dedi
Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, ”Yerli marka, yerli otomobil midir? Değil midir? Bunun da netlik kazanmasında büyük fayda var. Bizim de yüzde 60 yerlilik oranıyla ürettiğimiz ürünler var” dedi.
Kibar, TÜSİAD’ın 42. Olağan Genel Kurulu’nda yerli otomobile ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.
Yerli otomobilde öncelikle teşvik mekanizmasının görülmesi gerektiğine işaret eden Kibar, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Yerli marka denilince neyin anlaşılması gerektiğinin ortaya konulması lazım. Yerli otomobil, yerli marka, bunların hepsi farklı farklı algılar. Yeni teşvik mevzuatında bütün bunlara ışık tutacak açıklamalar gelecek.
Şirketler o açıklamalara paralel kendi bünyelerinde herhalde değerlendirmesini daha sağlıklı yapabilirler. Şu anda önümüzde ne olduğu, zannediyorum idari otorite tarafından da bu net hale gelmiş değil. ‘Çalışmalar devam ediyor’ deniyor.
Bu çalışmalar ortaya çıktığında, biz hep beraber onları değerlendirebiliriz. Yerli otomobilin şu andaki gündeme gelen şekli, en azından biz ne kadar yerliysek, diğerleri de o kadar yerli gibi değerlendirmek lazım.
Şu andaki ürünün markası değişerek yerli oluyorsa biz de zaten yerliyiz” diye konuştu.
Ali Kibar, teşviklerin görülmesi gerektiğini vurgulayarak, destekleme mekanizmalarının, neye ne doğrultuda nasıl bir destek uygulayacağının netleşmesi durumunda yan ve ana sanayinin bu konuda karar verebileceğini anlattı.
FIAT‘la TOFAŞ’ı tebrik ederiz”
FIAT-TOFAŞ işbirliği ile üretilecek otomobile ilişkin de Kibar, ”Biz onları tebrik ediyoruz. HaTOFAŞ olsun. Güzel bir çalışmayla yola çıkmışlar. Beklenti bununla ilgili miydi değil miydi, bunun kararını biz veremeyiz. İlgili otoriteler verebilir” dedi.
Kibar, yerli otomobil denilince neyin anlaşıldığının açıklığa kavuşması gerektiğine işaret ederek, ”Yerli marka, yerli otomobil midir, değil midir? Bunun da netlik kazanmasında büyük fayda var. Bizim de yüzde 60 yerlilik oranıyla ürettiğimiz ürünler var. Yerli markalı bir otomobil ise konu, bunun da bir netlik kazanmasında fayda olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Birden fazla yerli otomobil projesi olmasının işin gücünü düşürmeyeceğini belirten Kibar, her zaman tatlı rekabet ortamının iyi olduğunu ifade etti.

AA, Haber7

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...