Kia’dan elektrikli araç atağı

Koreli otomobil üreticisi ilk elektrikli modeli olan Ray EV’yi tanıttı.
Kısa bir süre önce tanıtılan Ray’in elektrikli versiyonu olan Ray EV, şimdilik sadece Kore pazarında satılacak. 50 kW gücündeki elektrik motoruyla 130 km/s maksimum hıza ulaşan araç 139 km’lik bir menzil vadediyor.

220 Voltluk şebeke akımında 6 saatte şarj olabilen lityum-iyon polimer bataryalar hızlı şarj modundaysa sadece 25 dakikada dolu hale gelebiliyorlar. Elektrik motorunun sessizliği yüzünden şehir içinde yayaların sorun yaşamaması için araç 20 km/s ve altı hızlarda benzinli motor sesini dışarıya verirken, aracın navigasyon sistemi en yakın şarj istasyonlarına otomatik yönlendirme yapabiliyor.

Sabah

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir