Katar Emiri’ne şark köşeli Mercedes

Lüks tutkusuyla bilinen Katar Emiri Hamid Bin Halife’nin 8 metrelik minibüsü Türkiye’de özel olarak dekore edildi. 4 kişinin oturabildiği bir şark köşesinin de yapıldığı araç, konforuyla dikkati çekiyor.

Dünyanın en zengin liderleri arasında 1,6 milyar avroyu bulan servetiyle 7. sırada yer alan Katar Emiri Hamid Bin Halife, son aldığı lüks minibüsünü dekore ettirmek için Türkiye’yi seçti.

Almanya’dan Türkiye’ye getirilen Mercedes marka gri minibüs, emirin iç mimarlarının çizimlerine uygun olarak tamamı el işçiliğiyle dekore edildi.

Mini bar, buzdolabı, televizyon, internet erişimi gibi donanımların yanında ceylan derisiyle kaplanan döner koltukların olduğu minibüste, en dikkat çeken özellik ise 4 kişinin oturabildiği şark köşesi.

20 kişilik ekip tarafından 10 günde dekore edilen araç, fiyatına yakın masraf yapılarak adeta mobil bir ofise dönüştürüldü.

Araç dekorasyon firması yetkilisi Ercan Malkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Katar Emiri Hamid Bin Halife’nin daha önce de bir minibüsünü dekore ettiklerini belirterek, şark köşeli dışında 8 minibüsün daha ilerleyen zamanda dekore edileceğini söyledi.

Her minibüsün kendine özgü tasarıma sahip olduğunu, gelecek minibüslerden bazılarına sauna ve jakuzi koyulmasının planlandığını aktaran Malkoç, sauna ve jakuziyi daha önce özel bir araca uyguladıkları için tekrarının zor olmayacağını ifade etti.

Türkiye’nin araç dekorasyonunda dünya liderliğine oynadığını dile getiren Malkoç, “Son yıllarda Dubai, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden yoğun bir talep var. Bazı dönemlerde talepleri karşılamakta zorluk çekiyoruz. Ülkemizde artık araç dekorasyonu bir sektör haline geldi. Çünkü yaptığımız işle araçlara artı değer katıyoruz. Dekorasyondan sonra bir aracın fiyatı kimi zaman iki kat artıyor” dedi.

AA, haber7

 

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir