Karanın en hızlıları test sürüşünde buluştu

ABD’nin Utah ve Nevada eyaletleri arasında yer alan Bonneville Tuzlası’nda düzenlenen geleneksel hız yarışları, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu…
Geçtiğimiz hafta sonunda Salt Lake City’nin 160 kilometre batısındaki tuzlada 63’üncüsü gerçekleştirilen yarışlarda bu yıl aynı anda birden fazla aracın start alabilmesi için 4 ayrı parkur oluşturuldu. 500’ü aşkın otomobil ve motosikletin katıldığı yarışların ilk günü, her zaman olduğu gibi deneme turlarıyla geçti.
Otomobillerin yarışmaya katılabilmeleri için birinci şart saatte minimum 275 kilometre hıza ulaşabilmeleri. 30 bin dönümlük bir alana yayılan tuzla bugüne kadar birçok kara hız rekoruna sahne olmuştu. Uluslararası Otomobil Federasyonu’nun tuttuğu kayıtlara göre, karadaki hız rekoru, Ekim 1997’de saatte 763 kilometre hıza ulaşan çift turbofanlı jet motoru olan ThrustSSC adlı araçta.
Kaynak: Hakan Özenen’in HT Ekonomi sayfasında yayımlanan “Karanın en hızlıları test sürüşünde” haberinden alınmıştır (16/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir