Uzakdoğu’nun kaplanı Proton’da ÖTV farkı yok!

Otomotiv sektörünün son gündem maddesi olan Özel Tüketim Vergisi’ndeki artış Proton modellerini 30 Ekim’e kadar etkilemiyor. ÖTV artışı ile yaşanan fiyat farkı ekim sonuna kadar Proton tarafından karşılanıyor.
Proton’un Olmazsa Olmaz 4 Vazgeçilmezi: Cesaret, Dinamizm, Seri ve Atak Yapısı…
Asaleti her ürettiği otomobil markasına yansıtması ile tanınan Proton 1982 yılında Malezya’da kuruldu. 2004 yılından bu yana Proton Türkiye distribitörlüğünü ise Ulubaşlar Holding bünyesindeki Ulu Motor yürütüyor. Aynı zamanda Ulu Motor AR- GE çalışmaları ile Proton’un geleceğini tasarlıyor.
Ulu Motor güvencesi, yaygın hizmet ağı ile ihtiyaç olan her koşulda müşterilerinin takdirini kazanmayı sürdürüyor. En kaliteli hizmet verme politikası, satış sonrası hizmetlerde de tatminkar rakamlara ulaşılmasını sağlıyor. Ulu Motor, Türkiye genelinde 38 adet servisiyle 7/24 yol yardımı hizmetinde de bulunuyor.
Proton Ulu Motor ortaklığı birlikte önemli başarılara imza atıyor.
Dünya Devi Lotus Mühendisliği Proton Araçlarının Konforu İle Buluşuyor…
Proton’un, 2003 yılında tüm hisselerini satın aldığı İngiliz Dünya Devi Lotus ile yolları 1996’da kesişti. 1952 yılında İngiltere’de Colin Chapman tarafından kurulan Lotus ile Proton arasında iş birliği başladı.
Üreticiler sınıfında 7 kez Formula 1 dünya şampiyonluğu, pilotlar sınıfında 6 kez dünya şampiyonluğu ve toplam 79 Formula, 1 grand prix yarış birinciliğine sahip, dünyaca ünlü İngiliz mühendislik ve otomobil firması Lotus’un %63.75’lik hisseleri artık Proton’a aitti.
Lotus, global anlamda hem başarılı bir spor otomobil üreticisi hem de diğer otomobil üreticisi firmalara ve otomotiv hammadde, yedek parça imalatçı firmalarına mühendislik anlamında lider bir danışmanlık hizmeti verecek düzeyde uzmanlaşmış bir firma olma temelleri üzerine kurulmuştu. Proton’dan sonra da bu değişmedi.
Son Teknoloji Büyük Bir Tesis…
2.2 hektarlık bir arazi üzerine konumlandırılmış Lotus fabrikasında üretim birimleri, proje ofisleri, mühendislik birimlerinin yanı sıra 4 km uzunluğundaki meşhur test sürüş parkuru bulunmaktadır. Lotus grubu kendi bünyesinde Lotus Arabaları ve Lotus Mühendisliği olmak üzere iki ayrı birime sahiptir.
Lotus başarılı bir motivasyon gücü ile dünya çapında diğer tüm büyük otomotiv üreticisi firmalara vermiş olduğu teknolojik ve mühendislik desteğin sağlamış olduğu tecrübeye bağlı olarak düşük maliyetlerde otomobil üretme becerisinin her ikisine birden sahip olması özelliği ile otomotiv endüstrisinde dünya çapında eşsiz bir konumdadır.
Proton’dan Ücretsiz Chek- up Kampanyası Devam Ediyor
Proton otomobillerde model ayrımı yapmaksızın ücretsiz check-up kampanyası devam ediyor. Mevsim değişimi ile bakıma ihtiyaç duyan aracınız için klima sistemi kontrolünün de dahil olduğu kampanyada, Proton otomobillerde yaş sınırı da gözetilmiyor. Kampanya 15 Ekim’e kadar devam ediyor. Tüm Türkiye genelinde geçerli olan kampanyada sadece bakım yaptırırken, mekanik-elektrik parça değişikliklerinde ve işçiliklerinde yüzde 20 özel indirim uygulanacak. Kaporta-Boya, hasar onarımları ve perakende satışlar kampanya dahilinde değildir.
Proton, efsanevi Lotus Mühendisliği ruhunu tüm ürünlerinde hissettirmeye devam ediyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir