İstanbul Autoshow 2012 için geri sayım başladı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2-11 Kasım tarihlerinde düzenlenecek İstanbul Autoshow 2012’de, 4 dünya lansmanı, 31 Türkiye lansmanı yapılacak. 45 markanın 500’e yakın model ile katılacağı İstanbul Autoshow 2012, sektörün güç gösterisini sergileyeceği bir platform niteliğinde.

2-11 Kasım 2012 tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenecek olan 14. Uluslararası Otomobil Fuarı İstanbul Autoshow 2012 için geri sayım başladı. Ailelerin keyifli bir gün geçirmelerine olanak verecek yepyeni konsepti ile ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanan İstanbul Autoshow 2012’de 4 modelin dünya prömiyeri 31 modelin ise Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. 45 markanın toplam 500’e yakın model sergileyeceği, sektörün güç gösterisi niteliğindeki Autoshow 2012, 1 Kasım’da basın ve özel konuklar için düzenlenecek VIP günü ile ilk konukları ağırlayacak, 2 Kasım’da ise ziyarete açılacak.

ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliği ile bu yıl ilk kez TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Autoshow 2012, 12 salonda ve toplam 50.000 metre kare stand kurulum alanında gerçekleşecek; otomobil tutkusunun kalbi bu yıl TÜYAP’ta atacak. İstanbul Autoshow 2012 için devam eden hazırlıklarla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısı TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Autoshow Başkanı İlhan Ersözlü, ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ve Shell &Turcas Petrol Anonim Şirketi CEO’su Jacek Dziembaj’ın katılımıyla 19 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi.

45 markanın 500 modeli sergilenecek

Basın toplantısında konuşan ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar İstanbul Autoshow Fuarı’nın 14. yılında, Türkiye otomotiv sektörünün gerek ülkemizde gerekse uluslararası platformlarda tanıtımına büyük katkı sağlayacak bir organizasyon olacağını belirterek şunları söyledi. ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar :“Bu yıl fuarda; 45 markanın 500’e yakın modeli ilk kez bir arada sergilenecek ve toplam 4 modelin dünya, 31 modelin Türkiye lansmanı gerçekleştirilecek. Dünyadaki neredeyse tüm markalar Türkiye’de temsil ediliyor. Yeni ürünlerin lansmanlarının ülkemizde gerçekleşecek olması da markaların Türkiye’ye ne kadar büyük önem verdiklerini gösteriyor. Fuar açılışı vesilesiyle birçok markanın en üst düzey yöneticileri de İstanbul’da bulunacaklar. Ayrıca, Uluslararası Otomotiv Sanayicileri Birliği OICA’nın yıllık olağan Genel Kurul toplantısının Autoshow fuarıyla aynı tarihlere denk getirilmiş olması, bu toplantının aynı tarihlerde İstanbul’da düzenlenmesi, fuarımıza ayrı bir anlam kazandırıyor. 25 ülkeden 45 OICA temsilcisi, fuarımızın açılışında bizimle birlikte olacaklar ve otomotiv sektöründe ülkemizin geldiği ileri noktayı ve geleceğe dönük gerçek potansiyelini bizzat tecrübe edecekler. OICA Başkanı Sayın Patrick Blain’in de diğer üyelerle birlikte açılışımızda bulunup bir konuşma yapmasını planlıyoruz.” dedi.

Bayraktar: “Autoshow 2012 sektöre enerji katacak”

Pazara ilişkin de kısa bir değerlendirme yapan Bayraktar, “İlk dokuz ayda Türkiye otomotiv pazarı yüzde 12,23 oranında daraldı. Son dönemde 1.600 cc’nin altı segmentteki otomobillere uygulanan ÖTV’nin yüzde 37’den yüzde 40’a çıkarılmasının pazar üzerindeki olumsuz etkilerinin, ilk defa gerçekleşecek yılbaşı model yılı geçişi ve yoğun yılsonu kampanyaları nedeniyle 2012 yılında çok fazla hissedilmeyeceğini ve yılsonunda pazarın ortalama 775 bin seviyelerinde bir yerlerde kapanacağını öngörüyoruz. Ortaya çıkan bu tablo ışığında Autoshow’un yaratacağı olumlu rüzgarın, Kasım ve Aralık ayı sonuçlarına bir nebze pozitif yansıyarak sektöre ve pazara enerji katacağına inanıyorum..” dedi.

Ersözlü: “TÜYAP’ta yerleşim 22 Ekim’de başlayacak”

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Autoshow Başkanı İlhan Ersözlü ise basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi. “İstanbul Autoshow 2012’ye katılacak markaların standlarını hazırlamaları için TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yerleşim 22 Ekim’de başlayacak. Mart ayından bu yana her marka için bir eylem planı oluşturuldu ve tüm çalışmalar bu plana göre takip edildi. Heyecanla hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Makul bir bütçe ile ailece tüm bir günü keyifle geçirmek isteyenler için her türlü konforu sunacak olan İstanbul Autoshow’a herkesin kolayca ulaşabilmesi için de yeni düzenlemeler yapıldı. Metrobüs ile ulaşma imkanı sağlandı, İstanbul’un çok çeşitli noktalarında var olan servisler artırıldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’ne özel araçlarıyla geleceklere ise 4.500 araç kapasiteli açık otopark ile 600 araçlık kapalı otopark hizmet verecek.”

TÜYAP bünyesinde farklı özelliklerde 10 adet kafeterya ve 1 VIP Restoranın yanı sıra, 2 tam donanımlı endüstriyel mutfak ile aynı anda 10.000 kişiye servis yapabilme kapasitesi bulunuyor.

Çocuklara ve kadınlara özel etkinlikler, sürprizler

İstanbul Autoshow 2012 farklı içeriği ile ailece ziyaret edilebilecek, erkeklerin yanı sıra kadın ve çocukların da bütün gün keyifli zaman geçirecekleri etkinliklerle dopdolu bir ortam sunacak. Fuarda, çocuklar için çocuk kulübü etkinlikleri kapsamında tiyatro, sinema ve oyun alanları hazırlandı. Oyun alanlarında BJK Koleji eğitmenleri fuar boyunca her gün, “hayalimdeki projeyi gerçekleştirmek istiyorum” diyen 4-12 yaş kategorisinde bulunan çocuklara görsel sanatlardan sportif becerilere, bilim müzesi etkinliklerinden müziğe uzanan geniş bir yelpazede farklı içerikli eğitim ve atölye programları sunacak. Joker Mağaza zincirleri ise jetonlu oyuncak makineleri ile Autoshow 2012’yi ziyaret eden çocukların neşesine neşe katacak.

Kadın ziyaretçiler için ise bütün gün keyifle zaman geçirebilecekleri etkinlikler tasarlandı. Örneğin, DOVE Bakım Alanı’nda, kadınlar Dove ürünleri ile 4 Adımda Bakım’dan gelen güzellik ile tanışıp, uzmanlar tarafından kişiye özel uygulanacak cilt ve saç analizleri sayesinde kendilerine özel kişisel bakım ip uçlarını öğrenirken, keyifli sürprizlerle ve hediyelerle de şımartılacaklar! Fuar, kadınlar, çocuklar ve öğrencilere hafta içinde ücretsiz, hafta sonu ise kadınlara yüzde 50 indirimli, çocuklar ve öğrencilere ise yine ücretsiz olacak. Katılımcıların keyifli bir gün geçirmeleri için aynı zamanda Tüyap’ın 25.000 kitabı olan TÜYAP kütüphanesi de fuar süresince tüm ziyaretçilere açık olacak.

‘Güç Gösterisi’ teması Shell’i tarif ediyor

Shell & Turcas Petrol CEO’su Jacek Dziembaj, Türkiye otomotiv sektörü için önemli bir kilometre taşı olan Autoshow’a ana sponsor olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu senenin ana teması olan ‘Güç Gösterisi’ Shell’in ‘daha fazla, daha temiz ve daha akıllı enerjiyi üretmek’ olarak özetlediğimiz gelecek stratejisi ile birebir örtüşüyor. Shell, Türkiye’de Cumhuriyet’in kurulduğu yıldan bu yana faaliyet gösteriyor ve öncü kimliğiyle sektöre birçok yenilik getirdi. Tüketicilere, farklı ihtiyaçlara uygun yakıt seçenekleri sunarak aynı zamanda sektörde de standartları yükselttiğimize inanıyorum. Gelişmiş ürün çeşitliliğimiz ve yüksek hizmet kalitemizle büyüyen Türk otomotiv pazarının ihtiyaçlarını karşılıyor ve motor teknolojilerinde yaşanan son gelişmeleri takip ediyoruz. Bu fuar gelişmiş yakıt ve motor teknolojileri için harika bir fırsat olacak. Biz de fuar boyunca ziyaretçiler için birçok sürprizler ve etkinlikler hazırladık. Tüm ziyaretçileri Shell V-Power Performans Merkezi olarak adlandırdığımız Shell standımıza davet ediyorum.”

Metrobüs TÜYAP’a kadar geldi

Metrobüs hattının Beylikdüzü’ne kadar ulaşmasıyla fuar alanına ulaşım da çok kolay hale geldi. Ziyaretçiler için ayrıca fuar süresinde İstanbul’un çeşitli bölgelerinden ücretsiz servis olanağı da sunulacak. Autoshow, hafta içi 12:00-21:00, hafta sonu ise 11:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

İstanbul Autoshow 2012 web sitesi açıldı

İstanbul Autoshow 2012’nin www.istanbulautoshow12.com adresindeki canlı, hareketli ve interaktif web sitesi de açıldı. Autoshow ile ilgili tüm gelişmelerin paylaşıldığı sitede ayrıca fuarın etkinlik takvimi, ulaşım bilgileri, giriş ücretleri ve katılımcı firmalar ile ilgili bilgiler de yer alıyor.

İstanbul Autoshow ile ilgili gelişmeler anlık olarak facebook ve twitter hesaplarından da duyuruluyor. Sosyal medya hesaplarının takipçileri çeşitli sürprizlerle de karşılaşacaklar. Web sitesi ile facebook ve twitter hesaplarından fuar boyunca, fuar içi etkinlikler ve aktiviteler de izlenebilecek.

Akıllı telefonlar için özel aplikasyonlar

İstanbul Autoshow 2012 için akıllı telefon aplikasyonları da hazırlandı. Fuar ziyaretçileri için unutulmaz sürprizlerle dolu deneyimler sunacak akıllı telefon ve tabletlere özel geliştirilen farklı aplikasyonlar ile otomotiv tutkunlarına yeni dijital deneyimler yaşatılacak. Bu aplikasyonları kullananlar markalarla etkileşime girerek fuar alanında hem birey olarak hem de ailecek eğlenceli vakit geçirebilecekler. Örneğin, kullanıcılar harita sayfası ile hangi markanın fuarın hangi alanında olduğunu kolayca görebilecekler, fuar alanında düzenlenen ve katılmak istedikleri etkinlikleri programlayabilecekler, görüntüleri sosyal medyada kolaylıkla paylaşabilecekler ve pek çok farklı uygulamayı kullanabilecekler.

Detaylı bilgi için: www.istanbulautoshow12.com

Facebook:

Twitter: @IstAutoShow


Autoshow’un enerjisi Shell’den

Autoshow’un ana sponsorluğunu Shell V-Power Performans Yakıtları ile Shell & Turcas üstlendi. Aracından her zaman daha fazlasını isteyen sürücüler için geliştirilen Shell V-Power Performans Yakıtları, Autoshow’a da enerji katacak. Fuar ziyaretçilerini standının üç farklı bölümünde ağırlayacak olan Shell, dünyanın en gelişmiş yakıt teknolojileri hakkında da bilgi verecek. Shell & Turcas, şu renkli etkinliklerle Autoshow’da yer alacak:

Ziyaretçiler fuar alanına girdikleri andan itibaren Shell’in çeşitli noktalara sakladığı soruları bulup yanıtlamaya çalışacak. Her gün en iyi performansı gösterenler sürpriz hediyeler kazanacak. “Shell V-Power Grand Prix” alanında egzersiz bisikleti kullanan ziyaretçiler enerji üretecek ve bu enerjiyle özel pistteki maket araçları yarıştıracaklar. “Shell 5D Performans Odası”nda ise farklı efektlerin beş boyutlu olarak hissedilebildiği kısa ve eğlenceli bir film izleyebilecekler.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir