Irak’ın toplu otomotivde ilk tercihi Türkiye

Irak Ticaret Bakan Yardımcısı Walid Habib Hılo Al Moswee, Irak otomotiv piyasasına girmek isteyen Türk firmalarınınfırsatıiyi değerlendirerek, büyük karlar elde edebileceğini belirtti.

Moswee, toplu alımlarda ilk etapta Türkiye’nin tercih edileceğini söyledi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nden (UİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, konuk Bakan Yardımcısı Moswee ve beraberindeki heyet, UİB’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette heyeti, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Baran Çelik karşıladı.

Moswee, ziyarette yaptığı konuşmada, Irak ekonomisinin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü vurgulayarak, Iraklılarınözellikleotomotivsektörüyleilgili tüketim taleplerine dikkat çekti.

Irak otomotiv piyasasına girmek isteyen Türk firmalarının fırsatı iyi değerlendirerek büyük karlar elde edebileceğini ifade eden Moswee, bu firmaların toplu alımlar yapacak Irak Otomotiv ve Makine Ticareti Genel Müdürlüğü (GAMCO) ile irtibata geçmelerini istedi. Moswee, GAMCO’nun toplu otomotiv alımı hususunda ilk etapta komşu ülke Türkiye’yi tercih edeceğinin altını çizdi.

Moswee, teknik çalışmalarda bulunmak amacıyla GAMCO temsilcileriyle kısa bir süre sonra Türkiye’ye ve Bursa’ya gezi düzenleyeceklerini belirterek, buradaki fabrikaların üretim standardına hayranlık duyduklarını dile getirdi.

Konuk Bakan Yardımcısı Moswee’ye, Ekonomi Bakanlığı’ndan Bağdat Ticaret Müşaviri Metin Kirkin, İhracat Genel Müdürlüğü Dış TicaretUzmanıKerim Doğanay, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Murat Muştu, Irak Ticaret Bakanlığı Otomotiv ve Makine Ticareti Genel Müdürlüğü (GAMCO) Genel Müdürü Adnan Jasim Mhamad, İnşaat-Yapı Malzemeleri İthalatçısı KamuŞirketiGenel Müdürü Abdul Mohsin Anber Mnahi Al Rıkabi ve Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Waleed Khaled Hasan da eşlik etti.

AA, Haber7

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...