INFINITI Q50 sürücüsünü ismiyle karşılıyor!

Infiniti’nin sportif sedan modeli Q50, sürücünün tercihlerine bağlı olarak araç ve sürücü arasında mükemmel bir senkronizasyona imkan tanıyarak kişiselleştirme olanağı sunuyor. Farklı sürücü ayarlarına ve sürüş özelliklerine kolayca erişimi sağlayan i-Key özelliği ve yeni nesil akıllı bağlantı sistemi Infiniti InTouch™ çift dokunmatik ekran, işlevsel ve konforlu seyahat imkanı sunuyor.

INFINITI markasını yeni ufuklara yönlendirecek olan sportif sedan Q50, “Benim arabam beni tanır” konsepti ile Premium standartları sınırların ötesine taşıyor.

INFINITI’nin “Q” ön ismini taşıyan ilk modeli olan Q50, sürücüyü araca girdiği zaman ismiyle karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda iki adet dokunmatik ekranından birinde arkadaşların ve ailenin fotoğraflarını da görüntüleyebiliyor.

Sürücüyü tanıyan i-Key özelliği

i-Key özelliği her bir sürücüyü tanıyarak sürüş pozisyonu, ısıtma ve soğutma, ses, navigasyon ve telematiklerde önceden yapılmış ayarları otomatik olarak harekete geçiriyor. Örneğin, sadece kişiselleştirilmiş modda 96’ya kadar opsiyonel ayar sunuluyor. Yenilikçi çift dokunmatik ekranlar üzerinden ayarların kolay bir şekilde yapılması veya değiştirilmesi sağlanıyor.

Infiniti’nin gelişmiş i-Key sistemi ile çalışan hafıza birimi her biri, iki farklı sürücü için kişisel ayarları saklıyor. Otomatik olarak kaydedilen kullanıcı bilgileri dokunmatik ekranlar aracılığıyla kolaylıkla güncellenebiliyor veya silinebiliyor. Bu hafıza sistemi kişisel profillerin özelleştirilmesini, 16 adede kadar fotoğrafın yüklenmesini de içeriyor.

Hafıza işlevleri ülkeler ve Q50 modelleri, motor ve şanzımanlar arasında farklılık gösterirken, yeni “Infiniti Sürüş Modu Seçici” her modelde bulunuyor. Orta konsol üzerinde bulunan bir düğme ile çalıştırılan seçici; aralarında Standart, Spor, Eko, Kar ve Kişiselin de bulunduğu performans seçenekleri sunuluyor.

Ülkeye ve modele bağlı olarak kişisel seçeneği, sürücünün motor ve şanzıman değişikliklerine ek olarak, Elektronik Direksiyon (ster-by-wire) Doğrudan Adaptif Sürüş sistemine sahip araçlarda sürüş ağırlığı ve tepki tipi gibi kendi ideal performans hissini de seçebileceği özel bir ayar olarak tanımlanıyor. Infiniti Q50, sürüşü iyileştirmek ve aracı sorunlardan uzak tutmak üzere her bir sürücünün tercihlerini de hatırlayabiliyor. Bu sistem basit bir açma/kapamadan elektronik müdahalenin gerekli olduğu seviyeye kadar sürücüye kontrol seçenekleri sunarken, ayarlar kaydedilebiliyor ve aynı sürücü tekrar direksiyona geçtiğinde otomatik olarak bu ayarlara geçiliyor.

Emniyet kalkanı otomatik olarak devreye giriyor

Otomobili kullanan kim olursa olsun, Q50’nin yenilikçi Emniyet Kalkanı herhangi bir düğmeye basma veya menüler arasında gezinme ihtiyacı olmadan sürücü için mükemmel bir şekilde otomatik hazır hale geliyor. Bu emniyet kalkanı özellikleri arasında ise; öndeki aracın hızına/mesafesine tepki vermek üzere bugüne kadar geliştirilmiş en ileri sensör teknolojisi “Önden Çarpışma Uyarı” sistemi tercih ediliyor.

Pek çoğu sürücüye ve seyahate göre kişiselleştirilebilen diğer sistemler arasında; “Arkadan Çarpışma Müdahalesi”, “Akıllı Fren Yardımı Plus”, “Yan Denge Arttırma”, “Aktif İz Kontrolü”, “Akıllı Seyir Kontrolü”, “Mesafe Kontrol Yardımı”, “Uzun Far Yardımcısı”, “Kör Nokta Müdahale ve Uyarısı” ile “Doğrudan Adaptif Sürüş” sistemi ile “Aktif Şerit Kontrolü” sistemi bulunuyor.

Direksiyon başında maksimum sürüş keyfi

Infiniti Q50’nin kabini premium kaliteyi modern lüks ve kullanıcı odaklı ileri düzey teknoloji ile bir araya getiriyor. Kabindeki her bir öğe yüksek işçililik kullanılarak birbirine entegre edilmiş. Konforlu kokpitte sürücü pozisyonuna özel önem veriliyor.

Sürücüye geniş bir kişiselleştirilebilir alan imkanı sunuluyor. Q50’de sürücünün tercihlerine göre kabin içi konfor özellikleri kişiselleştirilebiliyor. Sürücünün direksiyona her geçişinde tercih ettiği özellikler otomatik olarak devreye giriyor.

Modele bağlı olarak sürüş pozisyonu (koltuklar, direksiyon kolonu ve dış aynaların konumu), havalandırma kontrolü, navigasyon güzergahları ve seçenekleri ile Infiniti InTouch™ iletişim, eğlence ve bilgi işlevlerine ilişkin tercihlerin tamamı ayarlanıp kaydedilebiliyor. Bunun yanı sıra ekranlar, dil seçenekleri, renkler, fotoğraflar ve kısa yollar seçilebiliyor. Ayrıca gelişmiş hafıza sistemi l/100km veya mpg, Fahrenhayt veya Santigrat, analog veya dijital saat tercihini de hatırlıyor.

Hayatı kolaylaştıran Infiniti In Touch™ telematik sistemi

Geleceğin araç içi bağlantısı günümüzde Q50’nin kabininde kullanılıyor. Geleneksel ara yüzlerin aksine, Q50, sürücülerin dışarıdaki yaşamla kolaylıkla bağlantı kurmalarını sağlamak için sezgisel el jestleri ile ekran kullanımı sağlayan iki adet dokunmatik kapasitif ekrana sahip. Büyük çift ekranlar ile birlikte, Infiniti InTouch™ sistemi araç ve sürücü arasında hiçbir çaba harcamadan senkronizasyon sağlamak için tasarlanmış olan bir sistem. Üst ekrana aktarılan içerikler ve fonksiyonlar navigasyon haritaları gibi en sık kullanılan uygulamaları içeriyor. Diğer içerikler ise alt ekrana aktarılıyor. Kolay anlaşılabilen menüler kullanılarak içerikler kişiselleştirilebiliyor.

 

Infiniti Q50

Infiniti’nin sportif sedan modellerinde göze çarpan efsanevi tasarım, performans ve teknolojik özelikleri baz alınarak geliştirilen Q50, 170 HP motor gücüne, 400Nm torka ve 115g/km CO2 emisyonuna sahip 2.2 litre dört silindirli dizel motor seçeneği ile Türkiye pazarında satışa sunulacak.

 

2.2 litre 4 silindirli yeni dizel motor

Infiniti Q50’nin, 2.2 litre direkt enjeksiyonlu dört silindirli turbo dizel motoru, bir yandan düşük bir CO2 emisyonu sağlarken (115 g/km’nin altında) diğer bir yandan da yüksek bir güç ve tork sunuyor; bu özelliği, Infiniti sürücülerinin beklediği dinamik sürüşü garanti etmenin yanı sıra, Q50’yi Avrupa’da premium sedan pazarının merkezine yerleştiriyor. 6 vitesli düz ve 7 vitesli otomatik şeklinde sunulan iki şanzıman da Infiniti’ye özel gereksinimlere uygun şekilde geliştirildi. 170HP güce, 400Nm torka ve 115g/km CO2 emisyonuna sahip 2.2 litre dört silindirli dizel motor, 9 saniyenin altında 0’dan 100 km/s’ye hızlanma ve 4.4 l/100 km yakıt tüketimi sunuyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir