Hyundai Genel Müdürü çok tartışılacak bir konuyu gündeme getirdi

Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, otomotiv sektöründe ithalatın payını azaltmak ve cari açığı önlemek için otomobil üretiminin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’de bugün pazar belirli bir noktaya oturdu. Ama sürekli gündemde ithalatın artması var. Bunu önlemek çok basit. Türkiye’de otomobil üretimi ne kadar artarsa, hem ihracatın oranı artar hem de ithalatın payı düşer” diye konuştu.
Bunun için de hükümetin yapması gereken en önemli şeyin ÖTV indirimi olduğunu ifade eden Karaarslan, şunları söyledi:
“Bugün Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araçlar arasında çok önemli bir vergi farkı var. Ticari araçların vergisi yüzde 4-10 arasında değişirken, otomobillerin ÖTV’si yüzde 37 ile 82 arasında. Dolayısıyla kimse otomobil yatırımına gelmiyor, mevcut fabrikalarda ise kapasite artmıyor. Bu yüzden hükümetin hafif ticari araç ÖTV oranlarını biraz artırıp, otomobil vergilerini bu paralelde düşürmesi gerekiyor.”
Bu sayede Türkiye’ye yeni yatırımların geleceğini ve ithalat oranının düşeceğini savunan Karaarslan, şunları anlattı:
“Ticari araç ÖTV oranlarıyla ilgili kimse konuşmuyor. Hükümetin bu yönde hızlı bir atılım yapması lazım. Aksi takdirde her geçen gün ithalatın payı artacaktır. Çünkü iç pazarın talebini karşılayacak yerli otomobil yok. Hafif ticari araçta Türkiye zaten bir üretim üssü oldu. Mevcut kapasiteler aynı şekilde ufak bir vergi artışı olsa da devam edecek noktada. Bugün hükümette bu durumun farkında. Hafif ticari araç üreticilerine otomobil de üretin diye bas bas bağırıyor. Aradaki haksız rekabetin kalkması lazım.”
100 bin araç satacak
Ümit Karaarslan, Türkiye’de 2013 yılında müşteri memnuniyetinde birinci marka olmak için çalıştıklarını vurguladı. Karaarslan, 2011 yılında 55 bin adetlik bir satış hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: “Liderlik hedefinde değiliz. Biz marka imajını artırıp kârlı bir şirket olmak istiyoruz. Bu doğrultuda 2012 yılında 60-65 bin adetlere ulaşıp, hedefimiz 2015 yılında 100 bin adetlik bir satışa ulaşmak. Yapılan global araştırmalarda Türkiye’de 2015 yılında 940 bin adetlik bir pazardan bahsediliyor. Biz bu pazarda 100 bin adet satmak istiyoruz.”
Türkiye’de üretilecek yeni model için Irak bile etken
Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, Koreli markanın tüm dünyada hızla büyüdüğünü ve talebe yetişmek için Türkiye dahil bir çok ülkede yatırımlarını artırma kararı aldığını hatırlatarak, “Türkiye’deki kapasiteyi 100 bin adetten 200 bin adede çıkartıp yeni bir model üretimi için sona yaklaşıldı. Ama hâlâ hangi sınıfta hangi modelin üretileceği belli değil. Gerek Türkiye’nin iç pazarına, gerek Avrupa’ya gerekse Ortadoğu’daki yükselen potansiyele göre bir değerlendirme yapacaklar. Irak pazarı bile seçimde etken” diye konuştu.
Kaynak: Hurriyet.com.tr web sitesinde Emre Özpeynirci tarafından haberleştirilen “Otoda ÖTV’yi indirip hafif ticaride artırın, ithalat hızı kesilir” konulu haberden alınmıştır (25/07/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir