Hybridde Ford Toyota işbirliği!

Ford, Toyota ile birlikte hafif ticari araçlar ve SUV‘lar için ortak hybrid sistemi geliştirecek. Böylece Toyota’nın hybrid deneyimi ile Ford’un bu segmentteki öncü rolü birleşmiş oldu. Otomotiv sanayi son yıllarda bu motor teknolojine yatırımı artırıyor. Özellikle düşük yakıt ve çevreci bir özellik sağlayan bu motor tipi artık daha büyük silindirli motorlarda kullanılacak. ABD’de satış adedi oldukça yüksek olan SUV ve kamyonetler de ilerleyen yıllarda ağırlıklı olarak bu motor tipini kullanabilecek.
Ford’un global ürün geliştirmeden sorumlu Müdür Yardımcısı Derrick Kuzak, bu anlaşmanın iki dünya devinin hybrid araçlar konusundaki ve teknolojisindeki kapasitesini artırdığını aktardı.
Toyota’nın araştırma ve geliştirmeden sorumlu Müdür Yardımcısı Takeshi Uchiyamada da “Bu işbirliği ile toplum yararına heyecan verici teknolojileri geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Kaynak: Habertürk, Hybridde Ford-Toyota işbirliği!, 23/08/2011.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir