Hem lüks hem de ekonomik olan araçlar hangileri?

Lüks otomobil üreticileri de küçük hacimli dizel motorlara yöneldi.
Ortalama tüketimleri 4 litrenin altında olan bu araçlar, 48 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.
Yüksek akaryakıt fiyakaryakıtüks otomobil kullanıcılarını bile etkilemeye başladı. Kısa bir süre öncesine kadar küçük hacimli motor seçeneği bile bulunmayan premium markalar, tüketicilerden gelen bu talebi ciddiye alarak ürün yelpazesini genişletmeye başladı. Küçük hacimli ve turbo beslemeli benzinli motorlarla başlayan bu hareket, dizel ünitelerin de ürün gamına eklenmesiyle adeta zirve yaptı. Öyle ki lüks markaların fazladan ayırdıkları Ar-Ge bütçeleri, ortaya cezbedici sonuçların çıkmasını sağlıyor.
4 litreden az tüketiyor
Tüm lüks otomobil üreticileri küçük hacimli dizel motor seçeneklerine sahip olmasa da 100 kilometreyi 4 litre veya daha az yakıtla kat edebilen modellerin sayısı gittikçe artıyor. Kilometrede 16 kuruştan az yakan bu araçlar, yüksek torklarıyla yeterli performansı da sergileyebiliyor. İşte fiyatta bonkör olsa da yakıt tüketiminde cimri olan modeller:

En uygun fiyatlısı MiTo
ALFA ROMEO: İtalyan lüks otomobil üreticisi, en küçük modeli MiTo’da 1.3 litrelik JTD kodlu motorunu kullanmaya başladı. Fiyat listesinin de ilk sırasına yerleşen dizel model, 48 bin liralık fiyatıyla cimri modeller arasındaki en uygun seçenek. 1.3 litrelik dizel motorun görev yaptığı araç, ürettiği 95 beygirlik güç ve 180 Nm torkla yeterli performans değerleri sunuyor. Bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede tamamlayan MiTo, saatte 180 kilometre sürate ulaşabiliyor. Aracın 4 litrelik ortalama tüketimiyse kilometre başına 15,24 kuruş yaktığı anlamına geliyor.

Otomatik vites sadece onda var
AUDI: Alman üretici, kısa bir süre önce girdiği küçük sınıfta A1 ile mücadele ediyor. İlk aşamada 3 kapılı versiyonla pazara sunulan araç, Sportback ismiyle 5 kapılı olarak da satılmaya başlandı. Her iki araçta da 1.6 litrelik dizel motor görev yapıyor. Manüel şanzımanlı 3 kapılı modelde bu motor 105 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Sportback ise 90 beygir güç ve 230 nm tork üretiyor. S Tronic şanzımanla sunulan bu modelin tüketimi 3.8 litre ve kilometrede 14,48 kuruş yakıyor. 3 kapılı modelse 3,9 litrelik tüketimle her bir kilometreyi 14,86 kuruşa kat ediyor. Araçların fiyatlarıyla 3 kapılıda 62 bin 607, Sportbacak’te ise 62 bin 489 liradan başlıyor.

C sınıfındaki tek model

BMW: Markanın C sınıfındaki temsilcisi 1 Serisi, 116d ismiyle dizel motora kavuştu. BMW ile PSA Grubu’nun ortaklığıyla üretilen 1.6 litrelik dizel ünite, her iki grubun da farklı modellerinde kullanılıyor. Bu motor, 116d’nin kaputunun altında 116 beygir güç ve 260 Nm tork üretiyor. Sadece manuel şanzımanla sunulan araç, 0-100 km/s hızlanmasını 10.5 saniyede tamamlıyor. Saatte 195 kilometre sürate ulaşabilen aracın ortalama tüketimi 3.8 litre. 1 kilometrelik mesafeyi 14,48 kuruşla gidebilen araç, 65 bin 320 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Cooper’ın da artık dizeli var
MINI: İngilizlerin sempatik markası, gün geçtikçe genişlettiği aileye bir de dizel motor seçeneği ekledi. 3 kapılı Cooper ve hafif arazi şartlarına uygun Countryman modellerinde sunulan dizel ünite, 112 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor. Bu motor, Countryman’de yüksek ağırlık nedeniyle daha düşük performans sunuyor ve daha fazla yakıt tüketerek bizim belirlediğimiz 4 litre sınırını geçiyor. Cooper D ise 9.7 saniyelik 0-100 km/s ivmelenme süresi ve saatte 197 kilometrelik süratiyle öne çıkıyor. Aracın ortalama tüketimi 3.8 litre. Bu da 1 kilometreyi 14,48 kuruşa gidebildiğini gösteriyor. Cooper D’nin başlangıç fiyatı 51 bin 769, Countryman D’nin ise 63 bin 333 lira olarak belirlenmiş.

Gökhan Kara/Bugün

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...