Güneş enerjili araçlar yarış pistindeydi

Alternatif enerjiyle çalışan araçlar İzmir’de yarıştı. Güneş enerjisi kategorisinde İÜ’den Socrat, hidrojen enerjisi dalında İzmir’den İMMO Öğrenci Komisyonu takımı birinci oldu.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, alternatif enerjili araçlara ilişkin çalışmaların yarışma aşamasında kalmayacağını, ticarileşme safhasının da olacağını belirtti.
TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerji Araç Yarışları İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde yapıldı. Alternatif enerji kaynakları konusunda farkındalığı artırmak ve üniversite öğrencilerini temiz enerji teknolojilerini geliştirmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışlara, üniversite takımları ürettikleri araçlarla katıldı.
33 üniversiteden 37 takımın yer aldığı Formula G 2011 Güneş Enerjili Araba Yarışları’nda son iki yılın birincisi İstanbul Üniversitesi SOCRAT takımı yine birinci oldu. İkinciliği Anadolu Üniversitesi Thunderbird takımı, üçüncülüğü ise ODTÜ Robot Topluluğu takımı elde etti.
15 üniversiteden 19 takımın katıldığı Hidromobil 2011 Hidrojen Arabaları Yarışı’nda ise İzmir Makine Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu, “Poseidon 3” adlı aracıyla birinci oldu. İkinciliği İTÜ “Hydrobee” adlı aracıyla üçüncülüğü Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu “Timsah” isimli aracıyla kazandı.
Yıldız Teknik Üniversitesi tasarım ödülüne, Erciyes Üniversitesi de özel ödüle layık bulundu.
Ticarileşme Safhası
Yarışları izleyen Bakan Ergün, yarışlar sonrası ekipleri tek tek ziyaret ederek, sohbet etti. Dereceye girenleri kutlayan Ergün, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışlarda üniversitelerin sadece araçlarını değil teknoloji uygulama ve takım çalışması becerilerini de yarıştırdığını söyledi.
Bu alanda Türk takımlarının edindiği tecrübe ile uluslararası yarışmalarda da iddialı olmaya çalıştığını, buna bakanlık olarak destek sağlayacaklarını kaydeden Ergün, şöyle konuştu: “Bakanlığımızın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına dönüşümüyle birlikte bakanlığımızla TÜBİTAK arasındaki ilişki de çok daha güçlü bir konuma gelmiş olacak. Artık bu tür çalışmalar sadece yarışma safhasında kalmanın ötesine geçecek, ticarileşme safhası da yaşanmış olacak. İnşallah bunlar, otomobil piyasasında önemli bazı aktivitelerin olması, yeni teknolojilerin gelişmesi, fosil yakıttan elektrikli yakıtlara geçilirken güneş enerjisinin de bu araçlarda rol almasına yol açacak.”
“Kullanmak Çok Keyifli”
Bakan Ergün, daha sonra Gaziantep Üniversitesi Oretron takımının güneş enerjili arabasını kullandı.Aracı pistte test eden Bakan Ergün, güneş enerjili araç kullanmanın çok keyifli olduğunu söyledi. Bakan Ergün, bir gazetecinin sorusu üzerine, yakında klimalı güneş enerjili araç da üretileceğine inandığını ifade etti.
Ege Üniversitesi Güneş Enerji Enstitüsü takımı üyeleri ise stantlarını ziyareti sırasında Bakan Ergün’den, Türkiye’de bu konuda uluslararası yarışmalar organize edilmesini talep etti. Ergün, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yetiş ile bu konuda bir çalışma yapacakları sözü verdi.
Bakan Ergün, Hidromobil 2011 yarışlarının da startını verdi.
Yarışlar sonrası düzenlenen ödül töreninde de bir konuşma yapan Bakan Ergün, ARGE çalışmalarının ülkelerin en önemli faaliyeti olduğunu, petrol ve doğalgaz kaynakları yeterli olmayan Türkiye’nin eğitimli insan gücünü kullanmak zorunluluğu bulunduğunu belirtti.
Ergün, bu yarışmalara sanayicilerin daha fazla ilgi göstermesini beklediklerini ifade etti.
Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Bakan Ergün, eski Bakan Mehmet Aydın ve Vali Kıraç verdi.
Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Güneş enerjisiyle çalışan araçlar yarıştı” haberinden alınmıştır (18/07/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...