Geleceğin Otomobillerine Continental Çözümleri

Avrupanın en büyük otomotiv yan sanayi tedarikçisi ve lastik üreticisi Continental, 2011 IAA International Motor Show’da konvansiyonel otomobillerin yanı sıra elektrikli taşıtlara yönelik yeni lastik konseptlerini tanıtıyor.

Continental, günümüzde otomotiv sektöründe hâkim trendler olan emniyet ve sürdürülebilirlik açısından çığır açacak yeni lastik konseptlerini IAA International Motor Show’da tanıtıyor. Continental’in yeni lastik konseptleri, öncelikle herhangi bir emniyet özelliğinden taviz vermeden yuvarlanma direncinde belirgin düşüş elde etmeyi amaçlıyor.

Continental’in fuarda en çok ilgi toplaması beklenen ürünü, elektrikle çalışan otomobillere yönelik tasarlanan Conti.eContact lastik prototipi olacak. Bu lastik, özel yepyeni ebadı ve tasarımı sayesinde, konvansiyonel otomobillere göre çok daha düşük bir yuvarlanma direnci sergiliyor. Bunun sonucunda, elektrikli otomobillerin sürüş mesafesi önemli ölçüde uzayabiliyor. Bu da, bu tür otomobillerin şehir merkezleri dışında da kullanışlı hale gelmesi açısından önemli bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor.

Fuarda sergilenecek diğer bir ürün, kompakt ve orta sınıf otomobiller için özellikle uygun olan ContiEcoContact 5… Bu lastik, ıslak zeminlerde bile kısa fren mesafesinin yanı sıra çok daha düşük yuvarlanma direnci ile öne çıkıyor (bir önceki modelinden yüzde 20 daha düşük). ContiEcoContact 5’in spor otomobillere yönelik kardeşi yeni ContiSportContact 5 ise, yol tutuşu ve frenleme bakımından özellikle güvenli özelliklerin yanı sıra düşük yuvarlanma direnci sayesinde daha ağır motorlu otomobil klasmanında yakıt tasarrufu sağlanmasına da yardımcı oluyor. Continental, ContiEcoContact 5’in geliştirme sürecinde ortaya çıkan yeniliklerden, diğer ürün serileri için de sürekli olarak yararlanıyor.

Continental bu yılki IAA’da yeni ürünlerini, “Driving Future Mobility” sloganı ile, 15-25 Eylül tarihleri arasında sergileyecek. Emniyet, çevre, bilgi ve hesaplı otomobilleri ilgilendiren başlıca otomotiv trendlerine odaklanan Continental, 900 metrekareden daha büyük bir alana yayılan standında, geleceğin sürüş deneyimine ışık tutacak. Continental fuarda, sürücü yardımı ve fren sistemleri, taşıt erişimi, ağ iletişimi ve işletme konseptleri, sürüş teknolojileri, sensörler ve araç içi malzemelerini de sergileyecek.

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...