Garanti süresi sona eren otomobilini elden çıkarıyor

Yeni otomobil pazarından 5 kat daha yüksek satış hacmine sahip olan ikinci el pazarında tüketici tercihleri birinci el pazarını aratmıyor. Bu pazarda geçen yıl 3.6 milyon adet araç el değiştirirken, tercihlerde yeni araç pazarında olduğu gibi dizel öne çıkıyor.
Araçlar ağırlıklı olarak 2-4 yaş aralığında ikinci ele düşüyor. İkinci el piyasasının kurumsal markası DOD’un 32 ilde faaliyet gösteren 65 yetkili satıcısı ve aylık 1 milyon adedin üzerinde ziyaretçi ağırlayan internet sitesinden elde ettiği veriler, ikinci el sektöründe tüketicilerin araç tercihlerine ilişkin önceliklerini ortaya koyuyor.
DOD’un araştırmasına göre, tüketicilerin araçlarını2-4 yaş aralığında satma kararı almalarında en önemli neden olarak ilk yıl yaklaşık yüzde 20 değer kaybetmesi gösteriliyor. 2-3 yıllık üretici garanti sürelerinin sona ermesi ve servis bakım maliyetlerinin artması da nedenler arasında yer alıyor.
İkinci el araç satın alırken, araç yaşının yanı sıra kilometre de önemli bir kriter. 60-70 bin km’nin altında yer alan araçların ikinci el değerlerinin daha yüksek olduğu biliniyor. Araçların km durumuna, aracın genel durumundan önce bakılıyor.
İkinci elde de dizel araçlar gözde
Dizel oto satışları geçen yıla oranla yüzde 83 artış gösterdi ve toplam pazardaki payını yüzde 61’e çıkardı. İkinci elde de dizel talebi yüksek düzeyde. 2011 yılının ilk yarısında DOD parkından satılan araçların yüzde 46’sını dizel araçlar oluşturdu.
İkinci el araç almak isteyenlerin yüzde 89 gibi yüksek bir oranının 1600 cc ve altı motora sahip araçları tercih ettikleri görülüyor. Motor hacmine göre bu dağılım 1600-2000 cc arası yüzde 9, 2000 cc üzeri motor tercihi ise yüzde 2 seviyesinde.
Büyük şehirlerde gittikçe yoğunlaşan trafik, otomatik şanzımanlı araçlara yönelik talepte bir artış yaratıyor. Bununla birlikte düz vitesli araçların oluşturduğu büyük hacmin de etkisiyle, ilk 6 ayda DOD satışlarının yüzde 64’lük bölümü düz vites, yüzde 36’sı da otomatik vitesli araçlardan oluştu.
Segmentlere göre dağılımlar incelendiğinde, ilk 6 ayda C segmenti toplam satışlar içerisinden en büyük payı alırken, bu segmenti B takip ediyor.
Star, haber7

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir