Ford ikinci çeyreği kardan zararla kapattı

ABD’li otomotiv şirketi Ford‘un ikinci çeyrekte karı hafifçe geriledi. Ford, yaptığı açıklamada, nisan-haziran döneminde maliyetlerin yükselmesi ve borç ödemeye devam etmesi nedeniyle karının yüzde 8 azalışla 2,4 milyar dolar olduğunu bildirdi. Şirket, geçen yıl aynı çeyrekte 2,6 milyar dolar kar etmişti. Ford, bir seferlik maliyet kalemleri hariç tutulduğunda ise karının 2,9 milyar dolar olduğunu bildirdi. Dokuzuncu çeyrektir kar açıklayan Ford’un gelirleri ise ikinci çeyrekte geçen yıl aynı çeyrekle karşılaştırıldığında yüzde 13 artarak 35,5 milyar dolara çıktı.
Ford, ikinci çeyrekte 2,6 milyar dolar borç ödemesi yaptı.

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Ford’un ikinci çeyrekte karı geriledi” haberinden alınmıştır (26/07/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir