Euro kuru tavan yapınca ikinci el lüksler elde kaldı

Euro artışı, 35 bin Euro’ya kadarki lüks araç satışlarını vururken, fiyatı 80 bin Euro’dan başlayan süper lüks araçların satışında ciddi artışa neden oldu.
Satıcılar, sıfır km süper lüks araçların potansiyel müşterisinin para hareketlerinden ciddi kazançlar sağlayan yatırımcılar olduğunu, ağustos rakamlarında bu araçlardaki satış artışının görülebileceğini belirttiler. Kur ve faiz artışı sadece sıfır kilometre değil, ikinci otomobil satışlarını da sarstı.
Özellikle BMW, Mercedes, Audi gibi sıfır kilometresi Euro, ikinci eli ise Türk Lirası üzerinden işlem gören araçların takasında işlemler durma noktasına geldi, sipariş iptalleri yaşandı. Ağustos ayı toplam otomobil pazarının döviz kuru ve faiz oranlarının yükselmesi ve ramazanın da etkisiyle 50-52 bin adetlere kadar gerilemesi bekleniyor. Ancak içinde bulunduğumuz ayın otomobil pazarında asıl vurduğu, ikinci el pazarı oldu. Sıfır kilometre araçların fiyat artışlarının ikinci el pazarına yansıması her dönemde, 4-6 ay kadar sürdüğü için özellikle elindekini takasa verip yeni bir araç satın almayı düşünenler ya vazgeçtiler, ya da 7 bin Euro’lara varan kayıpları göze aldılar.
Fiyat Bir Haftada 7 Bin Euro Arttı
Birkaç hafta öncesine kadar fiyatı Türk Lirası üzerinden hesaplandığında 40-42 bin TL’lere gelen ikinci el bir lüks otomobilin, Euro kurunun 2.30 TL’den 2.50’lerin üzerine çıkmasıyla takas değeri 18 bin 200 Euro’lardan, 16 bin 400 Euro’ya kadar geriledi. Buna bir de, yüzde 0.70’lere kadar gerilemiş olan kredi faizlerinin yüzde 1.10’lara kadar yükselmesi eklenince, bu aracını verip, 65 bin Euro’luk yeni bir araç hayal etmeyi hayal eden tüketici için birkaç haftalık fiyat farkı 7 bin Euro’lara kadar vardı. Bu durumda olan pek çok tüketici siparişlerini iptal edip, ikinci el fiyatları dramatik olarak gerileyen araçlarını kullanmaya devam etti.
Yükselen Euro’dan Kazanıp Sıfır km Lüks Satın Aldılar
Euro kurundaki yukarıya doğru oynama sadece ikinci el lüks araçları değil, fiyatları 35 bin Euro’ya kadar olan sıfır kilometre lüks araçlarda da ciddi satış kayıplarına neden oldu. BMW, Mercedes ve ağustos ayı satışlar açıklandığında BMW, Mercedes ve Audi gibi markaların, toplam satışlar içinde ciddi yer tutan bu tip araçların satışlarında fark edilir bir azalma olduğu görülecek. Ancak aynı kur artışı, fiyatları 80 bin Euro’lardan başlayan ve 250-300 bin Euro’lara kadar giden büyük lüks ve süper lüks araç satışlarını olumsuz etkilemediği gibi, bu tip araçların satışlarında ciddi artışlar yaşandı.
Lüks otomobil satıcıları bu tip araçların müşterilerinin para hareketlerinden ciddi kazançlar sağlayan yatırımcılar olduğuna dikkat çekerek, kur artışının küçük lüks satışlarını ne kadar olumsuz etkilediyse, büyük lüks araç satışlarına o derecede olumlu etki yaptığına işaret ettiler.
Kaynak: Haberturk.Com Web sitesinde yayımlanan “Euro kuru tavan yapınca 2. el lüksler elde kaldı” haberinden alınmıştır (22/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...