Erkunt Traktör’ün 50. modeli hattan indirildi…

Türkiye’nin traktörü Erkunt, 50. modelini Erkunt Traktör fabrikasında düzenlenen bir törenle hattan indirdi. Ev sahipliğini Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan’ın üstlendiği 50. model Kıymet 90e’nin hattan indirilme törenine T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker ve ASO Başkanı Sayın Nurettin Özdebir katıldı.

Otomotiv sektörünün öncü markası Erkunt Traktör, 50. modelinin hattan indirilişini, 18 Ekim’de Erkunt Traktör fabrikasında düzenlediği törenle kutladı. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker ile ASO Başkanı Sayın Nurettin Özdebir’in katıldığı törende Erkunt’un 50. modeli hattan indirildi.

Törenin ev sahipliğini üstlenen Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan yaptığı konuşmada 8 yıllık genç bir markanın 50. modelini hattan indirmenin mutluluğunu yaşadıkların belirtti. “Üretime başladığımız 2004 yılı Ekim ayından beri üretimimiz ve satış rakamlarımız giderek yükseldi. 2010 yılından bu yana iç pazarda üçüncü sıradayız. 25 ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin traktör markasıyız. İlk defa bir Türk markası traktörlerinin üzerine gururla ”Türkiye’de tasarlanmış ve üretilmiştir” yazıyor. Bulgaristan’dan Cezayir’e, Antigua Barbuda’dan Avustralya’ya kadar dünyanın her yerinde Erkunt bayrağı, yani Türk bayrağı dalgalanıyor“ diye konuşan Zeynep Erkunt Armağan, “Yola çıktığımız günden beri her fırsatta çiftçilerimizle bir araya gelerek ihtiyaçlarını, traktörden beklentilerini ve hatta hayallerini dinledik. 8 yılda toplam 5 milyon km yol kat ettik. Bugün, 2012 yılı Ekim ayında, 8. yaş günümüzü kutlarken, 50. farklı modelimizi hattan indiriyoruz. Bu dünya çapında bir başarı” dedi.

Sektörde KDV sıkıntısı kepenklerin inmesine sebep oluyor

Zeynep Erkunt Armağan, konuşmasında ayrıca Türk traktör sektörünün içinde bulunduğu durum hakkında da bilgi verdi.“Traktör otomotivin en önemli kollarından birisi. Milli gelirinin önemli kısmını tarımsal üretimden elde eden ve trafiğe kayıtlı 1.400.000 traktörü olan bir ülkede traktör sektörü de stratejik öneme sahip. Yerli tasarım otomobil konusu gündemdeyken, yerli traktör üreticileri olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Sektörün en büyük sıkıntısı indirilmiş KDV. Traktör ve tarımsal ekipman üreticilerine ürünlerini %8 ile satma şartı getirildi. Ama üretimde kullandığımız malzemeleri %18 ile almaya devam ediyoruz. Aradaki %10’luk fark ise bizim taşımamız gereken bir yük olarak sırtımızda kalıyor. Sektörde pek çok firmada biriken KDV alacağı, sermayeyi geçti. Ancak kötü olan, bu uygulamanın sadece üretim yapan firmalara has bir uygulama olması, yani ithalat yapan firmaların yapılan bu sıkıntıdan hiç etkilenmemesi. Sektörün sürdürebilirliği için bu uygulamanın acilen durdurulması gerekir” dedi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...