En Zarif Otomobiller Belli Oldu…

“Istanbul Concours D’elegance”

Türkiye’de ilk defa, Işıklar Holding’in desteğiyle gerçekleştirilen otomobil zarafet yarışması Istanbul Concours d’Elegance’ın en zarif otomobilleri iki gün süren özel jüri seçimleri ile ödüllerine kavuştu…

22 – 23 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Istanbul Concours d’Elegance’da sergilenen otomobiller, alanlarında uzman yerli ve yabancı otoritelerden oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirildi. Ödüllerin sahiplerini belirleyen jüri; otomobil dünyasının önemli isimlerinden Demir Berberoğlu, spor otomobil tasarım ve üretimleri yapan Onuk Taşıt A.Ş CEO’su ve Kaan Onuk Hücum Botlarının tasarımcısı Ekber Onuk, Klasik Otomobil Kulübü Başkanı Saydun Gökşin, 45 yıllık klasik otomobil deneyimi olan ve dünyadaki en önemli concours’larda jüri üyeliği ve danışmanlık yapan, Concorso d’Eleganza Villa d’este ve Mille Miglia hakemi,  FIVA (Antika Otomobil Federasyonu) üyesi Dominik Fischlin, DK Engineering kurucusu İngiliz David Cottingham, İsviçre’deki Oldtimer klasik otomobil galerisi sahibi Reinhard Schmidlin ve Monterey California‘dan otomobil tarihçisi ve Pebble Beach Concours d’Elegance hakemi Vaughn Andraco

Istanbul Concours d’Elegance Türkiye’deki ilk senesinde otomobil severlerden büyük ilgi gördü!

Ödüller, dış görünüm, iç tasarım, orijinallik ve tarihçesi gibi yaklaşımlar üzerinden verilen puanlamalara göre belirlendi. 1945 ve öncesi için “Antiques” kategorisinde katılan otomobillerden birinci Rahmi Koç Müzesi’ne ait olan 1933 yılı BUICK 66C CONVERTIBLE model otomobil, ikinci Vural Ak’ın koleksiyonundan 1929 yılı PACKARD EIGHT 633 model otomobil, üçüncü de Murat ve Selim Özgörkey’in koleksiyonundan ve etkinlikte yer alan en eski araba olarak öne çıkan 1910 yılına ait BUICK 16 ROADSTER model otomobil oldu. 1946 – 1960 yılları arası “Classics” kategorisinde Istanbul Concours d’Elegance’a katılanlar arasından birinci Ar Collection’dan 1955 yılı MERCEDES 300 SL model otomobil, ikinci Hasan İnsel’e ait olan 1960 yılı MERCEDES BENZ 190 SL model otomobil, üçüncü ise Şükrü Demirayak’ın 1959 yılına ait GM CADILLAC CONVERTIBLE model otomobili oldu. 1961 – 1970 arası “Collectables” kategorisinin kazananları ise şu şekilde; Orhan Arsel’in 1963 yılına ait MERCEDES BENZ 220 SE COUPE modeli otomobil birinci, Ar Collection’ın 1968 yılına ait Aston Martin DBS Vantage ikinci, üçüncü ise Murat Arif Suyabatmaz’ın 1967 model Jaguar E – Type’ı oldu. 1971 ve üzeri “Exotics” kategorisinde katılan otomobiller etkinliği en hızlıları olarak öne çıkıyordu. Bu kategorinin birincisi Nicholas J. Papazoğlu’na ait 1980 model FERRARİ 308 GTS, ikinci Türkiye’de tek bir örneği olan Can Işık’ın 1998 yılına ait Lotus Esprit GT3, üçüncü ise bu kategorinin renk değiştiren ve bukalemun lakaplı otomobili Gökhan Çetinsaya’ya ait olan 1998 LAMBORGHINI DIABLO ROADSTER… Her sene bir otomobil markası Featured Brand kategorisinde belirlenerek, o markaya ait en zarif otomobiller etkinlikte yerini alıyor. Buna göre etkinliğin ilk senesinde öne çıkan marka Türkiye otomobil tarihinin mihenk taşı olan Anadol olarak belirlendi. Anadol’ların katıldığı Featured Brand kategorisinde, Ahmet Kaan Onay’ın 1973 yılına ait Anadol STC16 modeli otomobil birinci, Rahmi Koç Müzesi’ne ait olan ve Anadol’ların son modeli olan 1975 üretimi Otosan Böcek ikinci, Ekrem Vardar’ın 1973 model Anadol STC16’sı ise üçüncü olarak ödüllerine kavuştu.

Bu yıl itibari ile her sene düzenlenmesi planlanan Istanbul Concours d’Elegance’ta toplam 60 otomobil sergilendi…

Etkinliğe katılan misafirler de yaklaşık 30 kadar otomobilin katıldığı People’s Choice kategorisinde en beğendiklerini seçtiler. İzleyicilerin seçtiği otomobillerden Hasan Basri Temizkan’a ait olan 1963 model Mercedes – Benz 190 SL en çok oyu alarak ödüle sahip oldu.

Bütün bu ödüllerin dışında geceye renk katan iki özel ödül daha vardı. Işıklar Holding’in seçimi ile belirlenen ve Rıza Kutlu Işık’ın verdiği Best of Show ödülü Ar Collection’a ait olan 1955 Mercedes 300SL’a giderken ve etkinliğin sponsorlarından Fatih Yaman’ın verdiği EDOX Özel Ödülü de Aydın Harezi’nin 1941 modeli Mercedes Benz Cabriolet’nin oldu.

 

İstanbul’un en büyüleyici ve tarihi mekanlarından biri olan Küçüksu Kasrı’nda düzenlenen Istanbul Concours d’Elegance tarihi ve coğrafi konumu itibariyle iki kıtanın birleştiği metropol kenti İstanbul’un prestijine de turizm, ekonomi ve tanıtım anlamında dünya çapında büyük bir katkı sağlıyor.

 

Ek Açıklama: Concours d’Elegancelar’ın tarihi 17. yüzyıl Fransız aristokrasisine kadar uzanıyor. Arabaların atsız olması ile 1920’lerde başlayan bu etkinlik, otomobillerin zarafet buluşması olarak dünyanın en önemli noktalarında gerçekleştiriliyor. Bu anlamda dünya çapında ses getiren ilk akla gelen Concours d’Elegance’lar; Villa d’Este, Pebble Beach Concours d’Elegance, Meadow Brook Concours d’Elegance, Amelia Island Concours d’Elegance ve Manhattan’daki Louis Vuitton Classic…

“Her sene düzenlemeyi planladığımız Istanbul Concours d’Elegance büyük ilgi gördü ve birçok otomobil katılım için başvurdu. Otomobil dünyasından olduğu kadar, cemiyet ve iş hayatından da yerli ve yabancı davetlileri ağırlayacağımız bu etkinlikle artık İstanbul da otomobil severlerin dünyadaki en önemli buluşma noktalarından biri olacak… Biz de bu anlamda Istanbul Concours d’Elegance’ı gerçekleştirmekten büyük gurur duyuyor ve etkinlik için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz…”

 

KAZANANLAR:

BEST OF SHOW Ödülü
AR COLLECTION – 1955 MERCEDES 300 SL
PEOPLE’S CHOICE (İzleyici Seçimi) Ödülü
HASAN BASRİ TEMİZKAN – 1963 MERCEDES-BENZ 190 SL
EDOX Özel Ödülü
CAR OF SPECIAL INTEREST – AYDIN HAREZİ – 1941 MERCEDES BENZ CABRIOLET
2013 ISTANBUL CONCOURS D’ELEGANCE ÖNE ÇIKAN MARKA – ANADOL – FEATURED BRAND Ödülleri
1. AHMET KAAN ONAY – 1973 ANADOL STC16
2. RAHMİ KOÇ MÜZESİ – 1975 OTOSAN BÖCEK
3. EKREM VARDAR – 1973 ANADOL STC 16
EGZOTİK – EXOTICS Ödülleri
1. NİCHOLAS J. PAPAZOĞLU – 1980 FERRARİ 308 GTS
2. CAN IŞIK – 1998 LOTUS ESPRIT GT3
3. GÖKHAN ÇETİNSAYA – 1998 LAMBORGHINI DIABLO ROADSTER
KOLEKSİYON – COLLECTABLES Ödülleri
1. ORHAN ARSEL – 1963 MERCEDES BENZ 220 SE COUPE
2. AR COLLECTION – 1968 ASTON MARTIN DBS VANTAGE
3. MURAT ARİF SUYABATMAZ – 1967 JAGUAR E-TYPE
KLASİK – CLASSICS Ödülleri
1. AR COLLECTION – 1955 MERCEDES 300 SL
2. HASAN İNSEL – 1960 MERCEDES BENZ 190 SL
3. ŞÜKRÜ DEMİRAYAK – 1959 GM CADILLAC CONVERTIBLE
ANTİK – ANTIQUES Ödülleri
1. RAHMİ KOÇ MÜZESİ-1933 BUICK 66C CONVERTIBLE
2.VURAL AK – 1929 PACKARD EIGHT 633
3.MURAT & SELİM ÖZGÖRKEY – 1910 BUICK 16 ROADSTER

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir