En iyi aile otomobili “SEAT Leon ST”

SEAT’ın başarılı model ailesi Leon, pazara sunulduğu günden bu yana ödül toplamaya devam ediyor. Ailenin üçüncü üyesi Leon ST, Car and Driver ve Crecer Feliz dergilerinin okuyucuları tarafından ‘2014 yılının en iyi aile otomobili’ seçildi. SEAT bu ödülü 2012 yılında da Alhambra modeliyle almıştı.

Tarihinde ilk kez üç gövde stiliyle; 5 kapı, 3 kapı SC ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan aile versiyonu ST ile pazara sunulan Leon ailesi, İspanya’da ve Avrupa’da ödül toplamaya devam ediyor.

Ödüllerin sonuncusu, model ailesinin üçüncü üyesi Leon ST’ye geldi. İspanya’da yayın yapan Hearts Magazines grubuna bağlı otomobil Dergisi Car and Driver ile anne ve bebek dergisi Crecer Feliz’in okuyucularının oylarıyla Leon ST, 2014 yılının en iyi aile otomobili seçildi. Leon ST, ferahlığı, teknolojik yenilikleri, yük kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 587 litre olan bagaj hacminin 1.470 litreye kadar artması gibi birçok özelliğiyle, 11 farklı markanın modelini geride bırakarak bu ödüle layık görüldü.

Yeni Leon ST, şaşırtıcı derecede geniş bir iç hacme sahip. Ön yolcu koltuğunun arkalığının öne doğru katlanmasıyla boyu 2,67 metreye kadar olan yüklerin taşınmasına olanak tanıyor. Leon ST ayrıca, günlük kullanım olanaklarını önemli ölçüde kolaylaştıran farklı donanım özellikleri de sunuyor. Örneğin, opsiyonel bagaj düzenleme paketi çeşitli eşya yerleştirme özellikleri sunarak bagaj kapasitesinin artırılmasını sağlıyor. Aile Paketi’nde de arka kapılar için güneşlikler ve ön koltukların arkasında katlanabilir masalar yer alıyor.

Yeni SEAT Leon ST tasarlanırken, işlevsellik ve esnekliğe önem verildi. Otomobilde 10 saklama alanı ve kutusu bulunuyor, kapılarda, orta konsol ve ön koltukların önünde ve arasında da beş adet kapalı saklama alanı yer alıyor. Orta konsolda ön kısımdaki saklama alanı özellikle geniş bir yer sunuyor. Anahtar, cep telefonu veya günlük hayatta kullanılan diğer tüm eşyalar bu bölümde hızlıca ve güvenli bir şekilde saklanabiliyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir