Renault Twizy ile elektrikli dönem başlıyor…

Renault Twizy, hem konforlu, hem eğlenceli hem cesur, yenilikçi iki koltuklu tasarımıyla, tamamen elektrikli dönemin başlangıcını müjdeliyor. %100 elektrikli bir ultramobil olarak tasarımı yapılan bu quadricycle / 4 tekerlekli otomobilin hedefi şehiriçi ulaşım… Twizy büyükşehirlerdeki trafik sorununa en uygun çözüm! Renault; Scénic, Espace gibi modellerin tasarımı ile olduğu gibi, Twizy ile kendi segmentini yaratıyor.

Twizy, Renault Spor Teknolojilerinin geliştirdiği olağanüstü bir UDO (Unidentified Driving Object / Tanımlanamayan Ulaşım Cismi) ve Renault’nun İspanya’nın Valladolid şehrinde üretiliyor. Renault satış şebesinde 15 Mart 2012 tarihinden itibaren satışa sunuluyor. Vergi dahil fiyatı 6,990€’dan* (vergi teşvikleri ve batarya kirası hariç), batarya kirası ise 50€’dan başlıyor. Bu yepyeni tasarım, şehiriçi ulaşım alanında bir devrim niteliğinde… Sıfır Co2 salımı ile çevreci Twizy, güvenlik, konfor ve kolay ulaşım özgürlüğünü bir arada sunuyor. Piyasada eşi benzeri olmayan Twizy, adını da en büyük iki özelliğinden aldı: kullanım kolay (EASY- KOLAY) ve iki kişilik bir ultramobil (TWIN- İKİZ).

Bir otomobilin sunduğundan çok daha hızlı, benzersiz bir ulaşım konsepti…

Hem sessiz olmak hem de çok gürültü yapmak mümkün! Twizy şehirde yaşayanlara yeni, eşsiz bir şehiriçi ulaşım çözümü sunuyor- bir kişi için ya da iki kişilik. Ultra kompakt (uzunluk = 2.34m / genişlik = 1.24m)  ve çok düşük ağırlık merkezi ile Twizy, çok küçük alanlara bile sığabiliyor ve küçücük bir alanda bile park edebiliyor, park yerlerine  Sıfırdan 45 kph’ye çıkmak (50 metrelik bir mesafede 125cc bir scooter’ın performansına eşit) sadece altı saniye alıyor: Twizy inanılmaz derecede etkileyici bir dört tekerlekli araç! Sıradan bir şehiriçi yolculukta, – park etme dahil- sürücüye %25 oranında zaman kazandırıyor ve bir damla bile yakıt harcamıyor. Sunduğu panoramik görüş açısı ve ince ön cam sütunları, açık mimari, 3.4-metre dönüş çapı ve park etme yardımı sayesinde, trafikte çeviklik bir yaşam tarzına dönüştü.

İki- ya da üç-tekerleklilerden daha güvenli

Quadricycle ile ilgili kurallar, otomobil kurallarıyla aynı değil, ama bu Twizy’nin, Renault’nun araç güvenliği alanındaki olağanüstü uzmanlıktan yararlanmayacağı anlamına gelmiyor. Her şeyden önce, dört tekerlek tabii ki iki ya da üç tekerlekten çok daha dengeli, Twizy’nin ise disk frenleri bulunuyor ve Renault Spor Teknolojilerinin özel geliştirme girdileri sayesinde yolu adeta kucaklıyor. Sıcak özellikleri ve olağanüstü orantısıyla iki koltuk çevresinde tam bir koruma alanı sağlıyor ve aynı zamanda sürücüler için ön hava yastığı ve dört noktalı kemer ve yolcu için de üç noktalı emniyet kemeri bulunuyor. Twizy’nin opsiyonel kapıları hem dış etkenlere hem de hava akımına karşı ek koruma sağlıyor. Bu arada, ön panelde bulunan iki torpido gözünde (3.5 ve 5 litre, ikincisi kilitlenebilir) 12V güç kaynağı var, ve ayrıca yolcu koltuğunun arkasında 31-litrelik bir bagaj alanı saklı.

Kişiye özel tasarım

Twizy sadece hareket özgürlüğüyle sınırlı değil- stil konusunda da, araç sahipleri kendi yollarını kendileri çizebiliyor. Her zamanki özellik ve renkleriyle, sade ya da şık model arasında seçim yapabiliyorlar. Twizy çevresindeki dünyaya açık ve bireysel, görsel uyum sağlayan bir dizi iç stil olanağı sunuyor. Stil kişisel bir özellik, bu nedenle müşteriler motordan renge, şeffaf tavandan malzemesine kadar her şeyi seçebiliyor.

Martı kanadı kapıları ve çekici şehirli görüntüsü ile, Twizy klas bir model…

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir