Milli Elektrikli Araç Milat 75 TL ile 4650 km Yol Yaptı

İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından 4 yıllık bir Ar-Ge faaliyeti sonucunda gerçekleştirilen MİLAT adlı otomobil %100 milli ve elektrikli bir araç olup elektromobil kategorisinde TÜBİTAK tarafından yapılan yarış sonucunda birinci olarak Türkiye’nin en verimli milli elektrikli aracı olarak seçildi.

Ekibin, modelin başarısını tüm Türkiye çapına yaymak ve aracı test etmek amacıyla çıkmış olduğu Türkiye turunda araç Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Eskişehir ve Çanakkale illerinden geçip İstanbul’a geri dönerek toplamda 4650 km’lik yolu 75 TL’ye mal edilmiş.

Yolculuk sırasında araç İstanbul’dan Ankara’ya tek şarj ile 6 saat 10 dakikalık 436 km’lik yolu ortalama 80 km/sa hızla 7.2 TL’ye giderek aracın düşük maliyetle ne kadar yol alabildiği kanıtlanmıştır.

Aracın menzili 500 km olup, maksimum 135 km/sa hıza ulaşabilmektedir.

Milat 1453 ekibinin amacı, elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, milli alt sistemler üreterek tamamen milli bir araç tasarlamak, geliştirmek ve elektrikli araçlar konusunda dışa bağımlılığı minimize etmektir.

Yaptıkları yenilikleri ve çalışmaları görebilmek, merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilmek için ekibi takip edebileceğiniz sosyal hesaplar;

https://twitter.com/ProjeMilat

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir