Hibrid ve elektrikli araca 5 milyon lira teşvik…

Bakan Ergün’den teşvik müjdesi
Bakan Ergün, hibrid ve elektrikli araç alanında Ar-Ge yapacak şirketlere 5 milyon liraya kadar destek verileceğini açıkladı.
Dünyada otomotiv şirketlerinin az yakıt tüketen ve çevreci olan hibrid ve elektrikli araç üretimine yöneldiğine dikkat çeken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de de Ar-Ge geliştirecek şirketlere hibe desteği verileceğini söyledi. Ergün, “TÜBİTAK, ‘1511’ kodlu Öncelikli Alanlar Ar-Ge Destek Programı kapsamında hibrid ve elektrikli araç teknolojileri alanında özel sektöre 5 milyon liraya kadar destekte bulunacak. Özel sektörün projeleri ile uluslararası pazarda kabul görecek ve rekabet gücüne sahip ürünler geliştirilecek” diye konuştu. Ergün, 1 Haziran’da başlayan çağrılara olan proje başvurularının 31 Ağustos’a kadar kabul edileceğini, projelere 36 aya kadar TÜBİTAK tarafından destek sağlanacağını bildirdi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir