Avrupa, hibrid ve elektrikli kamyon-otobüs üretiminde rekabet merkezi olacak

Frost & Sullivan, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında hibrid ve elektrikli ticari araç sektöründe agresif genişleme stratejisinin çok büyük fırsatlar yaratacağını vurguluyor

Frost & Sullivan’ın analizine göre Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında hibrid ve elektrikli kamyon ve otobüs üretiminde yaşanan yüksek rekabet, sürdürülebilir büyüme ve gelişmeye zemin hazırlıyor.

2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji, otomotiv, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı olmanın yanı sıra farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan, hibrib ve elektrikli kamyon ve otobüs üretimi kapsamında Türkiye ticari araç üreticilerini de yakından ilgilendiren küresel pazarlar arasındaki rekabeti ve işbirliğini mercek altına alıyor.

Frost & Sullivan‘ın analizine göre Avrupa, küresel ölçekte hibrid ve elektrikli orta-ağır kamyon ve otobüs segmentinde en rekabetçi bölgesel pazar haline gelecek. Bu durum özellikle orijinal ekipman üreticileri (OEM) ile tedarikçi kısmında rakiplerin artmasının beklendiği transit otobüs segmenti için geçerli olacak.

Şartlar hibrid ve elektrikli ticari araçları gerektiriyor

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan “Orta-Ağır Hibrid ve Elektrikli Ticari Araç Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı çalışmada Frost & Sullivan, 2020 yılında küresel olarak üretilen tüm orta-ağır ticari araçların yaklaşık yüzde 7’sinin hibrit/elektrikli güç aktarım sistemlerine sahip olacağını ileri sürüyor.

Enerji fiyatlarının dalgalanması, enerji bağımsızlığı, tüketicilerin yeşil teknolojilere gitgide artan talebi, OEM ve tedarikçilerin hibrit/elektrikli ticari araç geliştirme yönündeki faaliyetlerinin sürdürülebilir büyüme ve gelişmeye zemin hazırladığını ifade eden Frost & Sullivan Endüstri Analisti Bharani Lakshminarasimhan, tüm alternatif güç aktarım teknolojileri arasında hibrid teknolojinin mevcut altyapıya en az baskıyı uygulayan teknoloji olduğunu belirtiyor.

Analiz kapsamında, hibrid ve elektrikli orta-ağır kamyon ve otobüs üretiminin 2020 yılına kadar Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da 45,000’i bulması bekleniyor. Bu zaman zarfında, hibridlerin, ticari olarak üretilen tüm orta-ağır hibrid ve elektrikli ticari araçların yarısına karşılık geleceği tahmin ediliyor.

Lakshminarasimhan, bu araçlarla ilgili olarak halihazırda çoğu potansiyel müşteri tarafından engel olarak kabul edilen başlangıç maliyetleri ve kullanım ömrü maliyetlerini azaltacak yenilikçi ürün, teknoloji ve tedarik zincirleri geliştirme ihtiyacının altını çiziyor. Nitekim OEM’ler ve tedarikçiler, hızla değişen pazardaki büyüme ivmesini desteklemek için hem bağımsız olarak hem de işbirliği içerisinde dikey ve sanal entegrasyon kombinasyonu çerçevesinde çalışmalar yürütüyor.

Sektörün önünde duran engeller hakkında ise Lakshminarasimhan şunları söylüyor: “Şu an pazarda en büyük zorluk, teknolojinin yüksek başlangıç maliyeti ve hibrid/elektrikli araçların başta uzun mesafe nakliye hareketi olmak üzere çok çeşitli ticari araç hizmet döngülerini destekleyememesidir. Yeni oluşan pil teknolojisi ve sıvılaştırılmış petrol gazı ve basınçlı doğal gazla (LPG/CNG) çalışan ticari araçlar gibi gelişmekte olan teknolojilerin yarattığı rekabet, hibrid ve elektrikli ticari araçların pazara daha hızlı girmesini engelliyor.”

Pazarın gelişmesi için dikey entegrasyon öngörülüyor

Frost & Sullivan‘ın araştırmasına göre yakın gelecekte modül tedarikçilerin marjları daralacak. Hacimler artmaya başlayıp OEM’ler ücretlendirme baskılarını artırdıkça, aynı durum parça tedarikçileri için de geçerli olacak. Şu anki hibridlerin görev döngüsü kısıtlaması, hedeflenen belli mesleklerde ve görev döngülerinde en yüksek verimliliği sağlayan araç ve ürünleri geliştirmeyi amaçlayan uyumlu stratejilere olan ihtiyaca işaret ediyor.

OEM’lerin görev döngüsü odaklı ürün platformları geliştirmelerinin şart olduğunu belirten Lakshminarasimhan, sürdürülebilir bir pazar büyümesi ve gelişimi sağlamak için tedarikçilerin dikey entegrasyona odaklanmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir