Doğuş Otomotiv 4. Kurumsal Sorumluluk Raporunu Yayınladı

Doğuş Otomotiv, Toplumsal Katkı Faaliyetleriyle Geleceğe Yatırım Yapmaya Devam Ediyor  

Doğuş Otomotiv, uluslararası GRI standartlarında hazırladığı, Kurumsal Sorumluluk Raporu’nun dördüncüsünü kamuoyu ile paylaştı. Raporda 2012 yılında sürdürülebilirlik ve toplumsal gelişme amacıyla şirket çalışanlarından Yetkili Satıcı ağına kadar tüm paydaşlarıyla gerçekleştirdiği çalışmalara yer veren Doğuş Otomotiv, toplumsal yatırımlara 1,8 milyon TL ayırdığını duyurdu. Şirket, 2012 yılında tüm paydaşları ile iş yapış şeklini çizen Etik Kodu’nu da yayınladı.

Doğuş Otomotiv 2012 Kurumsal Sorumluluk Raporu’na göre Trafik Hayattır Platformu kapsamında 5 ilde gerçekleştirilen eğitimlerle 30 bin öğrenciye ulaşıldı. Çevrenin korunmasına yönelik attığı adımlarla Doğuş Otomotiv, satılan her araç başına düşen karbon emisyonu ve su tüketimi oranında de önemli tasarruflar elde etti. 2012 yılında satılan her araç başına düşen karbon emisyonu bir yıl öncesine göre yüzde 2,8 düşerken, şirket içindeki kağıt/karton geri dönüşüm oranları da yüzde 54 oranında iyileştirildi.

Türkiye’nin lider otomotiv distribütörü Doğuş Otomotiv, sektöründe bir ilk olan Kurumsal Sorumluluk Raporu’nun, bu yıl dördüncüsünü yayınladı. Doğuş Otomotiv’in ekonomik kalkınma, çalışanlar, müşteriler ve toplumsal katılım etki alanı çerçevesinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme isteğinin bir taahhüdü, etik ve hesap verebilir kurumsal yönetim anlayışının bir yansıması olan rapor, uluslararası raporlama standardı olan Global Reporting Initiative (GRI) çerçevesine uygun hazırlandı. Rapor, Doğuş Otomotiv’in 2012 yılı boyunca, sürdürülebilirlik, toplumsal gelişim ve daha yaşanabilir bir çevre için aldığı kararları ve geliştirdiği uygulamaları gözler önüne seriyor.

Aclan ACAR: “Sürdürülebilirlik ancak toplumsal gelişim ile sağlanır”

Gerçekleştirilen tüm bu uygulamaların Doğuş Otomotiv’in şeffaf ve hesap verebilir kurumsal yönetim anlayışının bir göstergesi olduğunu ifade eden Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, “Biz Doğuş Otomotiv olarak, sürekli ve sürdürülebilir gelişimin, ancak bir parçası olduğumuz toplumun gelişimiyle paralel sağlanacağının bilincindeyiz. 2012 yılında şirket olarak toplumsal yatırımlara 1.8 milyon TL’lik bir kaynak harcadık. Bir Şirket olarak birinci vazifemiz işimizi en doğru şekilde yaparken aynı zamanda iyi bir kurumsal vatandaş da olmak. Bu anlayışla geride bıraktığımız yıl, sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi var olduğumuz alanlarda derinleştirirken, etki alanımızı daha da genişletmeye odaklandık. Ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluklarımız dahilinde iyileştirme projelerimizi daha da yaygınlaştırdık. Üç yetkili satıcımızı Kurumsal Sorumluluk Raporu’muzun kapsamına dahil ettik” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan trafik güvenliği için çalışmalara özellikle 2012 yılından itibaren hız verdiklerini söyleyen Acar, “Geçen yılbaşından itibaren hız verdiğimiz Trafik Hayattır Platformu ile toplumumuzda trafik güvenliği konusunda kültür değişimi yaratmayı hedefliyoruz. Trafikte saygı ve güvenlik bilincinin toplumun her kesiminde oluşması için 2011 yılında birçok program geliştirdik. İlk etapta, Doğuş Grubu çalışanlarına eğitimler verdik. Önce kendi kapımızın önünü süpüren bir yaklaşım sergiledik. 2012 yılında da bu eğitimleri, ilkokul öğrencilerine götürdük” dedi. Araştırmalarda çocukların ailelerinin davranış değişiklikleri üzerinde büyük etkisi olduğunu gördüklerini söyleyen Aclan Acar, “İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle birlikte 5 kentte ilkokul 2.sınıflara trafik güvenliği eğitimi veren öğretmenlere trafik güvenliği ve dersleri etkili nasıl verebilecekleri konusunda eğitimler verildi. Öğretmenler bu eğitimleri yaklaşık 30 bin öğrenciye, diğer öğretmenlere ve okullardaki servis şoförlerine aktardı” diye konuştu.

Etik Kod yayınlandı

Doğuş Otomotiv, 2012 yılında bir ilke daha imza attı ve tüm paydaşları ile iş yapış şeklini çizen Etik Kodu’nu yayınladı. Küresel standartlarda hazırlanan ve Türkiye’nin yurtdışından adaptasyon olmayan ilk Etik Kodunu yayınlayan Doğuş Otomotiv, çalışanları, müşterileri, iş ortakları ve rakipleri ile ilişkilerinde dürüst ve etik davranış sergileyeceğinin sözünü bir kez daha vererek ve Etik Kodu ile belgeledi.

30 bin öğrenciye trafik eğitimi verildi

B tipi olarak yayınlanan rapora göre, Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır! Platformu kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliği ile 5 ilde ilkokul 2. sınıflara yönelik, trafik güvenliği eğitimleri gerçekleştirildi. İlk etapta İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Niğde kentlerinde düzenlenen eğitimlerde, ilkokul 2. Sınıf öğretmenlerine, trafik güvenliği bilgileri aktarıldı. Bu öğretmenler yardımıyla da 30 bin öğrenciye ulaşıldı. Doğuş Otomotiv, Trafik Hayattır Eğitimleri ile üniversite öğrencilerine de ulaştı. Doğuş Otomotiv Genel Merkezi’nin de bulunduğu Kocaeli’de Kocaeli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen üniversite eğitimlerinde, bu dersi seçen 588 öğrenciye online olarak trafik güvenliği dersleri verildi. Trafik güvenliği dersinin gelecek yıllarda Türkiye genelindeki üniversitelere yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. 2012 yılında, Türkiye genelinde Doğuş Otomotiv Yetkili Satıcılarındaki satış temsilcileri 100 binin üzerinde müşteriye, araç satın alma süreçlerinde trafik güvenliği konusunda doğru ve faydalı bilgiler aktardı. İsteğe bağlı olarak Türkiye genelindeki tüm Doğuş Otomotiv satış noktalarında müşterilere güvenli sürüş teknikleri eğitimleri verildi. Trafik eğitimlerinin yanında, Şirket Genel Merkezi’nde çalışan 59 güvenlik görevlisine, insan hakları eğitimleri de verildi.

Kamu Spotları ile toplum geneline trafik güvenliği mesajı verildi

Trafik Hayattır! Platformunun trafik güvenliğine ilişkin topluma iletmeye çalıştığı mesajların, daha geniş bir kitleye yayılması için Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile radyo ve TV kamu spotları üretildi. Ulusal ve yerel TV ile radyo kanallarında bir yılda 10 binden fazla kez yayınlanan kamu spotlarına da Türkiye’nin en ünlü seslendirme sanatçıları ve aktörler de destek verdi.

Araç nakliyesinde yakıt tüketimi yüzde 57 azaldı

Doğuş Otomotiv, attığı adımlarla satılan araç başında düşen karbon emisyon oranında ve su tüketiminde de önemli tasarruflar elde etti. Distribütörü olduğu markaların yeni yakıt teknolojileri ve çevre dostu ürünlerinin pazara sunulması ile satılan her araç başına düşen karbon emisyonu bir yıl öncesine göre yüzde 2,8 düştü. Türkiye genelinde alınan tasarruf önlemleri ile de geçen yıl 0.66 metreküp olan, satılan araç başına su tüketimi, 2012 yılında 0.59 metreküpe düşürüldü. Doğuş Otomotiv’in araç nakliye operasyonlarından kaynaklanan yakıt tüketimi tasarruf önlemleri ve verimli sürüş teknikleri eğitimleri ile 2009 yılından bu yana yüzde 57 oranında azaltıldı. Şirket içinde kağıt/karton geri dönüşüm oranları da yüzde 54 oranında iyileştirildi.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir