Dizel otomobillere ilgi yüzde 72 arttı

Yenilenen motor teknolojisiyle performansı artan ve benzine oranla daha ekonomik yakıt tüketen dizel otomobillerin, tüketicinin taleplerini bu yöne kaydırmasında etkili oldu.

Benzin fiyatlarının motorine göre daha yüksek olması tüketicinin daha tasarruflu araçlara yönelmesini sağladı.

Benzinli otomobillere oranla çevreyi daha çok kirlettiği için eleştirilen dizel motora sahip araçlar, gelişen teknolojik uygulamalarla daha çevreci hale geldi.

Buna bağlı olarak, benzine kıyasla daha ekonomik yakıt tüketen dizel otomobiller son yıllarda daha fazla talep görmeye başladı.

Benzinlilere göre yüzde 20 daha fazla enerji yoğunluğu olan dizel motora sahip otomobiller, düşük maliyetle yüksek oranlarda güç üretmeleri nedeniyle otomobil piyasasında önemli ölçüde söz sahibi oldu. Yeni nesil dizel araçların artan performansları da tercih sebebi olarak görülüyor.

A, B ve C segmentindeki dizel araçların, benzinli otomobillerle arasında marka ve modeline göre 5 ile 10 bin lira arasında fiyat farkı bulunuyor. Söz konusu fiyat farkı yılda ortalama 25-30 bin kilometre mesafe kat edildiğinde bir yılda kapanıyor. Dolayısıyla dizel otomobil sahipleri yılda bu kilometreyi yapmaları durumunda dizel araç için ödedikleri fazla parayı ekonomik yakıt tüketiminden dolayı amorti edebiliyor.

Ayrıca, dizel otomobillerin ikinci el fiyatları da benzinli otomobillere göre fazla değer kaybetmiyor.

DİZEL OTOMOBİL SATIŞLARI ARTTI

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, yaptığı açıklamada, 2011 yılı Ocak-Temmuz döneminde dizel otomobil satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72 arttığını söyledi.

Tüketicinin akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak dizel otomobilleri tercih ettiğini anlatan Erce, “2011 yılı Ocak-Temmuz döneminde akaryakıtmobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 72 artış gösterdi. 2011 yılı Ocak-Temmuz döneminde 333 bin 264 olan toplam otomobil satışının 203 bin 559’unu dizel araçlar oluşturdu. 2011 yılı Ocak-Temmuz döneminde otomobil satış adetleri geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, tüm segmentler içindeki dizel payı yüzde 52’den yüzde 61’e yükseldi” dedi.

Kaynak: AA’dan alıntılananHaber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Dizel otomobillere ilgi yüzde 72 arttı” haberinden alınmıştır (25/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...