Diyarbakır da dönüşümünü Citibus’larla tamamladı…

Başbakanlığın 2005’te yayınladığı ve 01 Temmuz 2012’den itibaren toplu taşımacılıkta kullanılan tüm otobüslerin engelli taşımacılığa uygun hale getirilmesini kapsayan genelgeye Diyarbakır da uydu. Diyarbakırlılar artık çağdaş CITIBUS’larla seyahat edecek.

Toplu taşımadaki dönüşümünü çağdaş CITIBUS’larla tamamlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 55 adetlik filonun ilk partisini (23 adet) düzenlenen törenle teslim aldı.

Belediye önünde düzenlenen törene; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, 126 No’lu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Mehmet Pervane, 153 No’lu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Fesih Kaya, Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, Satış Müdürü Efe Yazıcı, Satış Şefi Onur Çetinkaya, Türkiye Özel Halk Otobüsleri Genel Sekreteri Onur Orhan, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Derneği (TÖHOB) Başkanı İsmail Yüksel’in yanı sıra şoförler ve vatandaşlar katıldı.

“Diyarbakır’a CITIBUS’ler Çok Yakıştı”

Törende konuşan Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay şunları söyledi; 

“Diyarbakır belediye yetkilileri, Türkiye’de üretilen birçok aracı test ettiler. Sonuç olarak “En” lakabını hak eden alçak tabanlı, ekonomik, çevreci, kaliteli ve en önemlisi engelli rampalı CITIBUS otobüslerinde karar kıldılar. Diyarbakır’a CITIBUS’ler çok yakıştı.  Bundan beş yıl önce yayınlanan Başbakanlık Genelgesi’ne göre 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’deki toplu taşımada kullanılan bütün araçların engelli taşımaya uygun hale getirilmesi gerekiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bu konuda birçok belediyeyi geride bırakarak öncülük etmiş oldu. Belediyelerin gözdesi CITIBUS’ları tercih ettikleri için tebrik ediyor, tüm Diyarbakırlılara hayırlı olmasını diliyorum.”

İpek: “Konforlu ve Güvenli Ulaşım için Çalışıyoruz”

Ulaşım planı çerçevesinde Diyarbakır halkının konforlu, güvenli ve çağdaş otobüslerle hizmet etmek gayreti içinde olduklarını belirten Belediye Başkan Vekili Hafize İpek yaptığı konuşmada: “Halkımıza en iyi hizmeti verebilme çabasındayız. Bunun için kentin ilgili dinamikleriyle bir araya gelerek karar verdik ve çağdaş CITIBUS otobüslerini tercih ettik. Diyarbakır halkına yakışır, engelli vatandaşlarımıza uygun yeni otobüslerle artık her kesim vatandaşımız modern ortamda seyahat edebilecek. Kentimize ve halkımıza hayırlı olsun.” dedi.

Orhon: “CITIBUS’lar Diyarbakır halkına En İyi Hizmeti Verecek”

Türkiye Özel Halk Otobüsleri Genel Sekreteri Onur Orhan da yaptığı kısa konuşmadatoplu taşımacılığın sadece engelli veya engelli olmayan vatandaşların değil tüm vatandaşların hizmetine açık bir sistem olduğunu hatırlatarak, Isuzu otobüslerin önümüzdeki yıllarda Diyarbakır halkına en iyi şekilde toplu taşıma hizmeti vereceğine inandığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü  Fatih Tamay; Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, 126 No’lu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Mehmet Pervane ve 153 No’lu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Fesih Kaya’ya plaket verdi. Tören 23 aracın katılımıyla gerçekleştirilen şehir turu ile sona erdi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...