Dacia “en hızlı büyüyen” hafif ticari araç markası

Türkiye, Dacia’nın global satış adetlerinde dünya sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Türkiye pazarında da Dacia hızlı yükselişine devam ediyor. 2013 yılının en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olan Dacia, Dokker modelinin lansmanı ile hafif ticari araç pazarındaki payını %0,6’dan %4’e yükseltti. 2012 yılını 10.sırada tamamlayan Dacia, toplam pazarda markalar sıralamasında 8. sıraya yükseldi. Marka, 2013 yılında 36 bin 395 adet satış ile %26 büyüyerek binek + hafif ticari araç pazarında payını  %4,3’e yükseltti.

Lodgy ve Dokker modellerinin ürün gamına katılmasıyla markanın Binek ve Hafif Ticari ürün yelpazesi tamamlandı. Dokker, Dacia’nın hafif ticari araç pazarındaki hızlı yükselişinde önemli rol oynadı. Dacia bugün Avrupa’da olduğu gibi Türkiye pazarındaki en genç ürün gamına sahip marka. 2013 yılında lansmanı gerçekleştirilen yeni modeller ile, Dacia modellerin %70’i 1 yaşının altında oldu.

Dacia 4×4 satışlarında 3. marka olarak yer aldı. 2013 Aralık ayında yenilenen Duster, segmentinin en fazla satış gerçekleştiren 2. modeli oldu. Türkiye, dünyada en yüksek Dacia satış adedine sahip 4. ülke konumunda. Marka, 2013 yılında Lodgy ile yepyeni bir segmente giriş yaptı ve segmentten aldığı 42,7 pay ile lider konuma yerleşti. Dünyada Renault ve Dacia markaları ile satışa sunulan Duster, 376 bin 672 satış adedi ile Grup’un tüm dünyada en fazla satan modeli oldu.

Dacia 2013 yılnda yapılan araştırmalar sonucunda, Marka Bilinirliğini ve Satın Alma Eğilimini En Çok arttıran marka oldu. Ayrıca Dacia ‘’Nurhayat’’ Kampanyası Effie Awards Otomotiv dalında Bronz Ödül elde etti.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...