Civic rüzgarı devam ediyor

 

Honda’nın, Türkiye fabrikasında üretilen ve yurt dışına da ihraç edilen yeni Civic sedanını, c’nın ve Ukrayna’nın gönde gelen otomobil editörleri de test etme imkânı buldu. Rus ve Ukraynalı gazeteciler için 9 – 12 Şubat 2012 tarihleri arasında Antalya’da test sürüşü etkinliği düzenlendi. Honda Japonya’dan Civic sedanın tasarım ekibinden Shingeo Okui ve Mitsuaki Higaki ile Honda Türkiye Direktör Yardımcısı Hideki Shinjo ve Pazarlama Müdürü Can Eroskay ’ın da katıldığı etkinlikte gazeteciler Antalya Serik ve Side arasında yeni Civic’in tüm versiyonlarını test etme imkânı buldu.

Rusya ve Ukrayna’dan toplam 44 gazetecinin katıldığı etkinlikte editörlerin yeni Civic hakkında merak ettiği tüm soruları Civic Sedan’ın tasarımcıları cevapladı. Dream, Premium ve Elegance olmak üzere üç farklı donanım seçeneğiyla sunulan yeni Civic sedan Rusya ve Ukrayna’nın da içinde bulunduğu 10 ülkeye  ihraç ediliyor.

1,6 litre i-VTEC motor,  yeni Civic Sedan’da 5 vitesli düz ve 5 vitesli otomatik şanzıman seçenekleriyle birlikte sunuluyor. Aracın yeni motorunda hem sürtünmeyi hem de emisyonları azaltan ve yakıt tasarrufunu artıran kapsamlı değişiklikler bulunuyor. Üstten tek egzantrikli (SOHC) 1,6 litre sıralı 4 silindir tasarımlı, 16 supaplı i-VTEC motor aynı zamanda değişken emme manifolduna sahip. Civic Sedan’ın motoru 6500 devirde 125 beygir gücü üretiyor ve 4300 devirde 152 Nm. tork sağlıyor.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...